Reklama

Takto môžete pomôcť Ukrajine

Zdroj | Pixabay
Richard Pliešovský
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Takmer okamžite po bezprecedentnom útoku na Ukrajinu sa zmobilizovalo množstvo nadácií a organizácií, ktoré ponúkajú pomoc – finančnú, materiálnu, ale aj dobrovoľnícku. Pripravili sme zoznam, ktorý vám môže pomôcť pri rozhodovaní.

Aké organizácie ponúkajú humanitárnu pomoc Ukrajine?

Červený kríž zriadil špeciálny účet, ktorý je určený ľuďom na Ukrajine. Získané prostriedky budú použité na pomoc tým, ktorí to potrebujú.

Človek v ohrození okamžite vyčlenil 20 000 eur z humanitárneho fondu, ktorý je tvorený z pravidelných darov Klubu priateľov. „Peniaze budú použité na pomoc obetiam ozbrojeného konfliktu, ľuďom, ktorí kvôli vojne opúšťajú svoje domovy a na ochranu ohrozených jednotlivcov a rodín,“ uvádza sa na stránke organizácie. Ľuďom na Ukrajine môžete finančne pomôcť aj vy.

Je našou povinnosťou im pomôcť.

Marián Cehelník, koordinátor v Človeku v ohrození

Depaul Slovensko organizuje krízovú zbierku pre Depaul Ukrajina. Ten pomáha v Charkove, Kyjeve, Odese a Ivano-frankovskej oblasti. Vaša podpora bude smerovať na zabezpečenie základných potrieb ako sú balíky s potravinami, materiálna a zdravotná pomoc pre ľudí v núdzi.

Integra pomáha hľadať útočisko v súvislosti s konfliktom v Poľsku a na Slovensku. Na Ukrajine pomohla nadácia zriadiť dočasné útočisko blízko Kyjeva pre ľudí v pohybe, ale je v kontakte aj s ľuďmi v iných častiach Ukrajiny. Prispieť môžete finančne cez túto stránku, na Slovensku však môžete pomáhať aj priamo.

Kto pomôže Ukrajine je primárne humanitárna pomoc Ukrajine, ale aj ich občanom, ktorí budú hľadať  bezpečie na území SR. Spolupracuje s organizáciami ako je Človek v ohrození, Nadácia Integra, OZ SAVIO, Adra, SME SPOLU / Ukrajina-Slovensko SOS, Ukrajinsko – slovenská iniciatíva. 100 % peňazí získaných cez Donio n. f. pomôže Ukrajincom a Ukrajinkám prostredníctvom práce mimovládnych a občianskych organizácii priamo na mieste alebo vďaka ich pôsobeniu u nás doma. Financie budú rozdelené podľa aktuálnych potrieb. Pomôcť môžete nielen finančne, pozrite si formulár.

Zdroj | Pixabay

MAGNA uvádza, že viac než 3 milióny obyvateľov východnej Ukrajiny je odkázaných na humanitárnu pomoc. Najťažšie podmienky sú v okolí tzv. kontaktnej línie, v nárazníkovom pásme medzi znepriatelenými stranami. K najohrozenejším patrí viac ako 300-tisíc detí.

Orange zriadil transparentnú mobilnú zbierku, jej výťažok putuje organizácii Človek v ohrození. Zaslaním ľubovoľnej SMS na krátke číslo 808 môžete prispieť sumou 1 euro organizácii Človek v ohrození. Príspevky sa použíjú na zmiernenie negatívnych dôsledkov krízy na Ukrajine a pomoc jej obetiam a utečencom. Orange tiež pripravil špeciálnu Prima kartu pre ľudí prichádzajúcich z Ukrajiny. Dá sa získať v Orange Vane (mobilná predajňa na kolesách), ktorý sa bude od zajtra 26. 2. 2022 nachádzať v pohraničnom území v blízkosti Ukrajiny a bude k dispozícií 24 hodín denne. Predplatenka obsahuje 2-eurový kredit na volania, SMS/MMS a základný balík dát 10 GB. Dáta 10 GB platia 30 dní od aktivácie karty. Viac info nájdete na Facebookuwebstránke Orange.

Zdroj | Orange

Slovenská katolícka charita vyhlásila zbierku, kde môžete prispieť aj on-line. Výnos zo zbierky bude použitý na akútnu pomoc ľuďom v oblasti konfliktu, stravu, ubytovanie a zabezpečenie základných potrieb, v spolupráci s ukrajinskou charitou a lokálnou Caritas Donetsk, dlhodobým partnerom Slovenskej katolíckej charity.

Sme spolu je Slovensko-ukrajinská humanitárna organizácia. Vyzbierané prostriedky sa okamžite použijú na nákup liekov a zdravotníckych pomôcok.

UNICEF – známa organizácia pomáhajúca deťom okamžite po napadnutí vytvorila priestor pre pomoc deťom na Ukrajine.

Vráť sa živý je fond, ktorý pomáha ukrajinským vojakom.

Pozrite si

Ako môžete komunikovať s priateľmi na Ukrajine?

Ďalší zoznam, ktorý sa priebežne aktualizuje, nájdete na na Facebooku. Skôr ako prispejete, overte si o akú organizáciu ide. Aj v týchto ponurých časoch totiž dokážu láskavosť druhých zneužiť bezcitní podvodníci. V prípade, že nájdete novú organizáciu, môže ísť práve o stránku, ktorú vytvorili zločinci a vaše peniaze Ukrajine nepomôžu. Podvodníci však môžu vytvoriť aj falošnú stránku so známou organizáciou. Pred poslaním príspevku si pozorne pozrite adresu webstránky, napríklad pomoc UNICEF pre Ukrajinu má adresu https://www.unicef.sk/ukrajina/.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.