Reklama

Dnes je Deň prekročenia kapacity Zeme. Do konca roka žijeme na ekologický dlh

Zdroj | Wikimedia
Juraj Procházka
Zdroj | Wikimedia
Zdroj | Wikimedia

Je o päť minút dvanásť. Ľudstvo spotrebováva viac zdrojov a produkuje väčšiu ekologickú stopu, než dokáže planéta za rovnaké obdobie obnoviť. Dnes za rok symbolicky spotrebujeme 1,75 Zeme.

Deň prekročenia kapacity Zeme (Earth Overshoot Day) označuje dátum, kedy dopyt ľudstva po ekologických zdrojoch a službách v danom roku prevyšuje to, čo môže Zem v uvedenom roku regenerovať. Tento deficit tvoríme likvidáciou zásob ekologických zdrojov a hromadením odpadu, predovšetkým oxidu uhličitého v atmosfére.

Myšlienku Earth Overshoot Day prvýkrát navrhol Andrew Simms, ktorý pracoval v britskom think-tanku New Economics Foundation. Nadácia sa v roku 2006 spojila s Global Footprint Network a spustila prvú globálnu kampaň Earth Overshoot Day. WWF (World Wide Fund for Nature, Svetový fond na ochranu prírody), najväčšia svetová ochranárska organizácia, sa zúčastňuje Earth Overshoot Day od roku 2007. Odvtedy záujem o Earth Overshoot Day exponenciálne narástol a generuje viac ako 10 miliárd mediálnych zobrazení na rôznych platformách.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

OSN varuje: Ak sa nespamätáme, bude nám horúco. Teplota môže narásť o 2,9 °C

Dátum Earth Overshoot Day každoročne vyhlasuje 5. júna, čo je Svetový deň životného prostredia, organizácia Global Footprint Network. Táto medzinárodná výskumná organizácia poskytuje subjektom s rozhodovacou právomocou ponuku nástrojov, ktoré pomáhajú ľudskej ekonomike fungovať v rámci ekologických limitov Zeme. Výpočet vychádza z účtov národnej stopy a biokapacity, ktoré spravuje FoDaFo (Footprint Data Foundation) a York University. Na odhad ročného Dňa prekročenia kapacity Zeme sa používajú najnovšie údaje, aby dátum čo najpresnejšie odrážal realitu skutočného roka.

Zdroj | Earth Overshoot Day

Earth Overshoot Day v roku 2024 pripadá na 1. augusta. Znamená to, že od dnešného dňa do konca roka spotrebúvame viac zdrojov, než je naša planéta schopná generovať. V ekonomickom slangu sa dá povedať, že žijeme (čerpáme) z podstaty. Global Footprint Network meria dopyt obyvateľstva po zdrojoch a službách a zásobovanie ekosystémov zdrojmi. Tieto výpočty potom slúžia ako základ pre výpočet Dňa prekročenia Zeme.

Na strane „ponuky“ predstavuje biokapacita mesta, štátu alebo národa biologicky produktívnu pôdu a morskú oblasť v danom regióne, vrátane lesných pozemkov, pastvín, ornej pôdy, rybárskych revírov a zastavanej pôdy.

Na strane „dopytu“ ekologická stopa predstavuje dopyt obyvateľstva po rastlinných potravinách a produktoch z rastlín, hospodárskych zvieratách, rybách a vodných živočíchoch, dreve a iných lesných produktoch, priestore pre mestskú infraštruktúru a lesoch na absorbovanie emisií oxidu uhličitého z fosílnych palív.

Obe miery sú vyjadrené v takzvaných globálnych hektároch (1 ha = 10 000 m2) – celosvetovo porovnateľných, štandardizovaných hektároch so svetovou priemernou produktivitou. Ekologická stopa každého mesta, štátu alebo národa sa dá porovnať s jeho biokapacitou. Ak dopyt obyvateľstva po ekologických aktívach prevyšuje ponuku, má tento región ekologický deficit a uspokojuje dopyt dovozom, likvidáciou vlastných ekologických aktív (ako je nadmerný rybolov) a nadmerným vypúšťaním oxidu uhličitého do atmosféry.

Pozrite si

Podľa správy CNE musí svet do roku 2025 odstrániť miliardu ton CO2

Dátum Dňa prekročenia Zeme pre každý rok vypočíta Global Footprint Network na základe počtu dní, počas ktorých biokapacita Zeme postačuje na pokrytie ekologickej stopy ľudstva. Zvyšok roka zodpovedá globálnemu prekročeniu. Tento rok je priestupný, takže platí vzorec: (biokapacita Zeme / ekologická stopa ľudstva) x 366 = Deň prekročenia Zeme.

Dátum 1. august je globálny priemer. Niektoré krajiny dosiahli svoju hranicu prekročenia biokapacity omnoho skôr, iné zas neskór. Deň prekročenia Zeme (alebo lokálnej krajiny) nastal v Katare už 11.2.2024, v Luxembursku 20.2. a v Spojených arabských emirátoch 4.3. Všetky tie umelé ekosystémy udržiavané v púšti si vyberajú svoju daň. USA sú z tohto pohľadu aktuálne 4. najhoršou krajinou, ktorá dosiahla svoj Deň prekročenia Zeme 14. marca.

Zdroj | Earth Overshoot Day

Na opačnom konci rebríčka je Ekvádor a Indonézia, ktoré dosiahnu kritickú úroveň až 24. novembra 2024. Podľa stránky Global Footprint Network má Slovensko deficit biokapacity vo výške 73%, kým napríklad Rakúsko 100%, alebo ČR 130%.

Posudzovanie spotreby zdrojov v porovnaní s biokapacitou územia danej krajiny dáva podľa môjho názoru omnoho väčší zmysel, ako neustála démonizácia skleníkových plynov. Kým názory na mechanizmy klimatickej zmeny sa rôznia, život nad pomery a plytvanie prírodnými zdrojmi má jasné dôvody aj vinníkov. Podrobnejšie informácie o Dni prekročenia Zeme nájdete na tejto stránke.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.