Reklama

DJI pracuje na apke, ktorá bude monitorovať akýkoľvek dron

Zdroj | DJI
Richard Pliešovský
Zdroj | DJI
Zdroj | DJI

Najväčší výrobca komerčných dronov na svete, čínske DJI, včera zverejnil, že vyvíja technológiu, ktorá by umožnila sledovať bezpilotné lietadá (drony) počas letu pomocou smartfónu. Ide ísť o reakciu na tlak širšej verejnosti, ktorá požaduje možnosť dostať sa k týmto údajom.

Bezplatná aplikácia má byť uvoľnená v priebehu budúceho roku, po schválení regulačných úradov. Používatelia budú môcť vďaka nej identifikovať akýkoľvek dron. Pomocou aplikácie bude možné zistiť identifikačné číslo dronu, jeho polohu, nadmorskú výšku, rýchlosť a smer letu.

Pozrite si

Drony sú hit nielen počas leta

DJI má podľa odhadov 70-percentný podiel na trhu s dronmi. Spoločnosť predstavila demoverziu aplikácie na konferencii Drone Enable v Leteckej agentúre OSN v Montreale (Kanada).

„Vytvorili sme riešenie pre vzdialenú identifikáciu, ktoré pracuje s tým, čo už ľudia majú,“ povedal Brendan Schulman, viceprezident pre politiku a právne záležitosti DJI.

Zdroj | DJI

Existujúce aplikácie sú platené a určené pre profesionálov, napríklad letiská, organizátorov veľkých podujatí, orgány činné v trestnom konaní a podobne. Aplikácia od DJI bude bezplatná a zachytí drony s dosahom jedného kilometra pomocou smartfónou s podporou Wi-Fi Aware.

Aj samotné DJI má vlastný proprietárny systém, AeroScope. Ten slúži od roku 2017 na sledovanie podozrivých bezpilotných lietadiel. Má oveľa silnejší prenosový výkon, rovnako silný ako bežný príkazový a kontrolný signál dronov – takže ich môže zachytávať z diaľky. Letiská, štadióny, ale aj väzenia, budú podľa hovoru spoločnosti zrejme aj naďalej používať AeroScope.

Pozrite si

DJI Mavic Mini – kompaktný dron, ktorý vás nebude stáť mesačnú výplatu

Narastajúci počet dronov, nízka cena a slabé právne podvedomie prinieslo v posledných mesiacoch množstvo incidentov. Lietadlá meškali, alebo sa museli zrušiť lety, čo stálo letecký priemysel milióny. Práve toto má byť dôvod, aby bol každý dron ľahko identifikovaný, podobne ako ŠPZ na automobiloch.

Philip Kenul, predseda výboru pre štandardy identifikácií dronov vo Federálnej správe letectva (FAA) povedal, že „diaľková identifikácia bezpilotných systémov je prioritou FAA číslo jeden“.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.