Reklama

Displej v touchpade?! ASUS Zenbook 14X OLED prepisuje konvencie

Stanislav Vinc

ASUS už dlhé roky ukazuje, že sa nebojí priniesť na trh netradičné inovácie, okrem netradičných spôsobov chladenia aj umiestňovaním displejov na rôzne netradičné časti svojich počítačov – napríklad priamo do touchpadu. Má takéto niečo vôbec zmysel? Vyskúšali sme si to v tele modelu Zenbook 14X OLED.

Ak začínate mať pocit, že inovácie vo sfére prenosných počítačov stagnujú, asi ste prehliadali, čo na trh prináša ASUS. Iste, aj v jeho ponuke stále nájdete úplne obyčajné notebooky, no popri nich priestor dostávajú aj poriadne úlety – v dobrom slova zmysle. Práve tie totiž dokážu rozvíriť stojaté vody a prinútiť okolie premýšľať nad tým, ako by mal vlastne vyzerať moderný notebook.

Taký je aj nový ASUS Zenbook 14X OLED, ktorý posúva hranice vpred hneď v niekoľkých smeroch, no hlavne v displejoch. V jeho tele totiž figuruje hlavný 14“ OLED displej s 4K UHD rozlíšením, odozvou 0,2 milisekundy a 100 % pokrytím farebného spektra DCI-P3, ktorý vám poskytne podobný vizuálny zážitok, ako prémiový smartfón či najnovšie špičkové televízory.

OLED je veľkou mantrou súčasnej generácie počítačov od ASUSu a keď už si už raz túto technológiu vyskúšate, návrat späť na iný typ zobrazovacieho panelu budete znášať ťažko. Nie je to totiž iba o dokonalej čiernej, ale aj pestrých farbách a slušnom jase (v tomto prípade 550 nitov), vďaka čomu je aj na modeli Zenbook 14X OLED radosť pracovať, ale aj sledovať multimédiá.

Pozrite si

ASUS opäť víri vody v segmente herných smartfónov. ROG Phone 6 je skutočný kráľ

Ešte zaujímavejší je však v tele tohto notebooku sekundárny displej s uhlopriečkou 5,65“ zvaný ScreenPad 2.0, ktorý je umiestnený v spodnej časti notebooku na mieste, kde by ste za normálnych okolností našli touchpad. Spomínali sme, že ASUS sa nebojí experimentovať… Ako to teda funguje?

Sekundárny displej na tomto mieste dokáže fungovať v rôznych režimoch. V režime touchpadu môžete mať ScreenPad 2.0 zapnutý alebo aj úplne vypnutý a Zenbook 14X OLED používať ako bežný notebook. Keď ho však zapnete, resp. vypnete režim touchpadu, sekundárny displej vám otvorí úplne nové možnosti.

Na drobnom displeji si môžete zapnúť špeciálne mini-aplikácie, ktoré vám popri práci umožnia rýchlo si niečo vypočítať na kalkulačke, zapnúť budík či časovač alebo si skontrolovať počasie. V ponuke tu však nájdete napr. aj rozpoznávanie písaného textu, čo vám umožní na touchpad ručne napísať text, ktorý sa vám automaticky preklopí do ľubovoľnej aplikácie na hlavnom displeji.

Pri mini-aplikáciách to našťastie nekončí. ScreenPad 2.0 dokážete využiť aj ako „plnohodnotný“ sekundárny displej a preniesť si tak naň ľubovoľné okno ľubovoľnej aplikácie. Ak chcete, popri práci na hlavnom displeji si na sekundárnom môžete prehliadať maily, kontrolovať Slack či ovládať Spotify.

Súčasťou ScreenPadu je napr. aj možnosť vytvárania si klávesových skratiek, čo sa vám môže hodiť, pokiaľ sa napr. snažíte naučiť ovládať nové programy a pracovné postupy. Pokiaľ vlastníte Android smartfón, ScreenPad 2.0 môžete prepojiť s aplikáciou MyASUS, čo vám umožní pomocou sekundárneho displeja prijímať a skladať hovory z telefónu.

V rámci produktivity vás ale ešte viac poteší možnosť vytvárania si vlastných skupín programov, ktoré si jednoduchou skratkou môžete nechať pomocou ScreenPadu otvárať vo vami predvolenej zostave aj s presne takým rozmiestnením okien, aké ste si pre danú skupinu nastavili. Medzi všetkými týmito režimami a režimom touchpadu je to na skok – stlačenie 1 tlačidla.

Pozrite si

Xiaomi Smart Band 7 – najlepší dostupný smart náramok na trhu, ale čo tá výdrž?

Ako ste si možno na fotografiách doteraz všimli, v tomto prípade nejde o OLED, ale bežnejší IPS panel, čo sa podpisuje najmä pod rozdielny kontrast a farby v porovnaní s hlavnou obrazovkou. Osobne mi však rozdielnosť panelov vôbec neprekážala, viac som totiž premýšľal nad tým, ako tento displej vôbec využiť.

Fantázii sa medze nekladú a nerobí to ani ASUS, no osobne som mal celkom problém nájsť pre ScreenPad 2.0 rozumné využitie, vďaka čomu by som mohol povedať, že takýto displej by mal mať každý notebook na trhu – neúspešne. Iste, sekundárny displej som počas testovania tu a tam využíval, napr. na sledovanie živých štatistík ohľadom webu, no že by mi nejak ScreenPad 2.0 po dotestovaní Zenbooku 14X OLED nejako chýbal, povedať žiaľ nemôžem.

ASUS tento drobný displej prirovnáva k displeju smartfónu a po stránke jeho uhlopriečky alebo hlavného menu a mini-aplikácií, k ním má ScreenPad 2.0 skutočne blízko. Pokiaľ si naň ale prenesiete okná iných aplikácií, narazíte na to, že ich používateľské prostredie na rozdiel od aplikácií pre smartfóny nie je prispôsobené na tak malú uhlopriečku, ktorú by ste mali ovládať dotykom.

V tomto režime sa tak ScreenPad 2.0 mení skôr na pasívny, než dotykový displej, pričom ani ponuka predvolených mini-aplikácií nejak extra neohúri. Stojí potom vôbec za to meniť svoje pracovné či študijné návyky? Pre mňa osobne nie, čo však neznamená, že ide o úplný výstrel do tmy.

Pozrite si

Prečo sú Sony WH-1000XM5 takmer najlepšie slúchadlá na svete?

Na ScreenPad 2.0 sa možno pozerať aj ako na čerešničku na torte, ktorou je v tomto prípade skutočne vydarený Ultrabook. Čo som totiž ešte doteraz nespomenul, Zenbook 14X OLED je totiž mimoriadne kompaktný, na hrúbku má len 1,69 centimetra, váži iba 1,4 kilogramu, jeho displej obklopuje extrémne tenký rámček a hanbiť sa vôbec nemusí ani za ponuku portov, práve naopak.

Pod povrchom môže mať tento model uložené procesory Intel Core i5-1135G7 a Core i7-1165G7 spárované s 8-16 GB LPDDR4X RAM, takže o bežný pracovný výkon tu rozhodne nie je núdza. Vďaka dizajnu pántu ErgoLift, ktorý po otvorení veka notebooku jeho povrch zodvihne od stola, sa navyše tento hardvér ani nemá problém v bežných podmienkach „uchladiť“, hoci je treba povedať, že jeho drobný vetrák nepatrí medzi tie najtichšie na trhu.

ASUS Zenbook 14X OLED nezapadol úplne do môjho „workflowu“, no neskutočne ma potešil už len svojou existenciou podobne, ako mnohé ďalšie modely tejto značky, ktoré sa nebáli priniesť na trh niečo nové, netradičné, čo bude iným vyhovovať a inšpiruje ich tvoriť či pracovať úplne novými spôsobmi. Ak už ste si počas čítania predchádzajúcich riadkov dokázali predstaviť, ako by ste ScreenPad 2.0 dokázali využiť, smelo do toho, kúpu Zenbooku 14X OLED určite neoľutujete.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.