Reklama

Diesel pomaly vymiera, je za tým expanzia elektromobilov?

Zdroj | The Independent
Michal Sobek
Zdroj | The Independent
Zdroj | The Independent

Dopyt po naftových motoroch je zjavne definitívne spečatený. Aspoň to hovoria dáta spoza veľkej mláky, kde je o dieselové motory najnižší záujem za posledných 26 rokov.

Produkcia pre nákladnú dopravu, kúrenie a ťažký priemysel klesla už v marci na hodnotu 3,67 milióna barelov denne, pričom rok predtým dosahovala minimálne 4,1 milióna barelov.

Obsah pokračuje pod reklamou

Preto bol veľkým prekvapením futuristický kamión Kenworth SuperTruck 2 predstavený na výstave Advanced Clean Transport v Las Vegas, ktorý jazdí stále na naftový agregát, aj keď mu dopomáha 48-voltový mild hybridný systém.

Už aj v Európe si niektoré automobilky uvedomujú, že naftový motor nie je cesta budúcnosti. Napríklad také Volvo vyrobilo posledný automobil s týmto pohonom, ktorý smeroval priamo do múzea.

Nie je to však len o Volve, už aj automobilky ako Nissan, Hyundai a Mercedes-Benz nevyvíjajú nové naftové motory. Zdá sa, že tento trend bude aj naďalej pokračovať.

Pozrite si

3 nafťáky, ktoré sa teraz oplatia kúpiť

Avšak to sa týka skôr osobných vozidiel, ale treba sa pozrieť aj na kamiónovú dopravu. V minulom roku bolo na amerických cestách nasadených 14 000 batériových elektrických nákladných vozidiel.

Od začiatku tohto roka k nim pribudlo ďalších 11 835 kusov, čo predstavuje nárast o 461 %. To je aj trend spoločností, ktoré chcú elektrifikovať svoje veľké nákladné flotily.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.