Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Desaťtisíce ľudí sledujú pohyby jácht oligarchov, ale i lietadlo Putina

Desaťtisíce ľudí sledujú pohyby jácht oligarchov, ale i lietadlo Putina
Zdroj | @RussiaYachts
Richard Pliešovský
Desaťtisíce ľudí sledujú pohyby jácht oligarchov, ale i lietadlo Putina
Zdroj | @RussiaYachts
Zdroj | @RussiaYachts

Proti vojne sa dá bojovať rôznymi spôsobmi, ako by povedal klasik, a na rôznych frontoch. Jack Sweeney, ktorý sa stal známym vďaka sledovaniu lietadla Elona Muska, začal ešte koncom februára monitorovať lietadlá ruských oligarchov.

Teraz založil na Twitteri nový účet @RussiaYachts, reaguje tak na množstvo správ, kde sa ho ľudia pýtali, či dokáže sledovať aj jachty.

Účet založil v sobotu, momentálne sleduje pohyb 23 luxusných lodí patriacim ruským miliardárom. Tým istým, ktorí si užívajú súkromné lietadlá. Ich pohyb si viete pozrieť na  @RUOligarchJets.

Sweeney je šikovný chalan, nezabudol ani na šéfa extraboháčov. Jeho účet @PutinJet sleduje lietadlá, ktoré (zrejme) používa ruský prezident Vladimir Putin.

Lietadlá oligarchov začal sledovať 26. februára, teda len dva dni po invázii na Ukrajinu. Jeho účet @RUOligarchJets do včerajška získal skoro 400 000 sledovateľov, zatiaľ čo ten, ktorý sleduje lietadlá spojené s Putinom mal včera viac ako 100 000 sledovateľov. Jachty oligarchov pozorovalo k včerajšiemu dňu necelých 10 000 sledovateľov.

Zdroj | Jack Sweeney

Pri sledovaní jácht používa verejne dostupné informácie, veľmi mu pomáhajú bezpečnostné zariadenia na palube jácht, ktoré ich monitorujú a vysielajú údaje o polohe. Sweeney však údaje aktualizuje ručne, pri každej zmene polohy. Hovorí však, že je oveľa ľahšie zistiť, ktorý oligarcha vlastní jachtu, než komu patrí aké lietadlo.

Jack Sweeney začal ako prvého sledovať Elona Muska, ktorému sa to vôbec nepáčilo a požiadal ho, aby vymazal účet @ElonJet. To sa nestalo, dokonca prebehol súd, ktorý však Sweeneyho oslobodil, pretože využíva verejne dostupné informácie.