Po oligarchoch ide aj tínedžer preslávený sledovaním Elona Muska

ZDROJ | Pixabay

O tom, že dnešný svet sa nedá porovnávať s dobou 2. svetovej vojny ukazuje aj stupeň jeho globalizácie. Tá je pevne spätá s modernými technológiami. Pred nimi sa ťažko uteká nielen neverným partnerom, ale aj zločincom, či oligarchom. Práve na posledne menovanú skupinu sa zameriava Jack Sweeney.

Je to len 19-ročný chalan, ktorý v minulosti vytvoril účet na Twitteri sledujúci súkromné ​​lietadlo Elona Muska. Teraz využíva svoj talent na sledovanie ruských oligarchov. Založil účet Russian Oligarch Jets a začal ukazovať, kde sa zdržiavajú viacerí superbohatí ruskí „podnikatelia“. Nájdete tam časy, kedy a kde ich lietadlá štartujú a pristávajú.

Automatizovaný informačný kanál zverejnil svoj prvý tweet už v nedeľu, teda krátko po tom, ako USA aktivovalo sankcie na niekoľko členov blízkych osôb Vladimira Putina a zároveň oznámili, že nájdu a zmrazia ich majetok, vrátane luxusných jácht a honosných sídiel.

ZDROJ | Pixabay

Ruskí boháči si totiž stále užívajú bohatstvo na jachtách a lietadlách. Uzavretie vzdušného priestoru im sčasti komplikuje pohyb, ale stále sú tu ich obrovské jachty, na ktorých dokážu žúrovať dlhé mesiace a ich pohyb prakticky nie je obmedzený. Napriek tomu, podľa CNN, začali presúvať svoje jachty na Maldivy a Čiernu Horu, kde by mohli nájsť relatívne bezpečie.

Pozrite siAko obísť ruskú cenzúru? Cez Mapy Google, Yandex či Tinder!

V pohybe sú tiež lietadlá a helikoptéry. Účet Oligarch Jets sledoval niekoľko letov lietadiel miliardára Romana Abramoviča, vrátane jeho pondelňajšej cesty helikoptérou po Karibiku.

Aj ďalší účet je zaujímavý. Slúži na sledovanie letov lietadiel registrovaných na Vladimíra Putina a ďalšie ruské VIP osoby. Jack Sweeney však upozorňuje, že to nebude veľmi presné, pretože existuje veľké množstvo VIP lietadiel, ale len málo dostupných informácií o nich.

Sweeney sa zviditeľnil v júni minulý rok, keď začal sledovať lietadlo Elona Muska. Využíval na to boty, ktoré spracovávajú verejne dostupné informácie o leteckej doprave. Musk mu za zrušenie účtu Elon Musk Jet ponúkol 5 000 dolárov, ale Sweeny vraj dal protinávrh, kde bolo o jednu nulu viac. Koľko mu ponúknu oligarchovia môžeme len hádať. Hlavne aby to nebola ruská ruleta, alebo niečo podobné ich štýlu a kultúre.

ZdrojBusiness insider

Komentáre k článku