Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Fotí lepšie Huawei P30 Pro, alebo Samsung Galaxy S10+?

Fotí lepšie Huawei P30 Pro, alebo Samsung Galaxy S10+?
Marek Šimunek
Fotí lepšie Huawei P30 Pro, alebo Samsung Galaxy S10+?

Ak si budete vyberať svoj nový smartfón, určite budete okrem ceny a iných parametrov prihliadať aj na to, aby ponúkol čo možno najlepší fotoaparát. Práve preto sme sa rozhodli proti sebe postaviť dve aktuálne vlajkové lode Huawei P30 Pro a Samsung Galaxy S10+. Ktorý fotí lepšie a kedy?

Pozrite si

Huawei P30 Pro vidí aj to, čo ja nevidím!

Ak sa na obe novinky pozrieme s pohľadu fotoaparátu je hneď jasné, že máme čo dočinenia s top smartfónmi súčasnosti. Samsung Galaxy S10+ prináša obľúbenú kombináciu ultraširokouhlého fotoaparátu, štandardného objektívu a teleobjektívu s dvojnásobným optickým priblížením.

Huawei P30 Pro je na tom podobne, teda za predpokladu, že v tomto článku opomenieme jeho ToF snímač pre záznam hĺbky scény. Rovnako v ňom nájdete širokouhlý objektív, hlavný snímač a samozrejme teleobjektív. Huawei však stavil na objektív s až 5 násobným optickým priblížením.

Pozrite si

Oplatilo sa čakať! Samsung Galaxy S10+

Keďže veľký fototest aktuálnych vlajkových lodí ešte len pripravujeme, toto bude iba taká malá ochutnávka toho, čo môžete očakávať. Všetky scény sme fotili v plne automatickom režime, bez zmeny akýchkoľvek nastavení. Teda presne tak, ako smartfón používa drvivá väčšina jeho používateľov.

Pozrite si

Huawei P30 Pro prepíše zákony mobilnej fotografie

Samozrejme, že oba ponúkajú možnosti, ako samotnú fotografiu vylepšiť ešte počas fotografovania, alebo aj jej následnou úpravou. Pre ilustráciu sa však týmito možnosťami dnes zaoberať nebudeme. Takisto nebudeme v tomto prípade používať dedikovaný nočný režim, ktorým disponuje Huawei P30 Pro, a ktorý je schopný vytvoriť fotografie s dlhšou uzávierkou.

Prvá scéna

Tu sme vyskúšali odfotiť svetelný stĺp. Pre väčšinu smartfónov sú to pomerne zložité podmienky, keďže sa jedná o fotografiu svetlého objektu v noci. V tomto prípade si však oba smartfóny poradili viac, ako dobre. Nechýba verné podanie farieb, ako aj vykreslenie jednotlivých pásov.

Huawei získava však niekoľko bodov navyše za lepšie vykreslenie bytov v pozadí. Viac detailov totiž produkuje jeho väčší snímač, ktorým smartfón disponuje.

Druhá scéna

Druhá scéna je opäť vytvorená v noci. Tentokrát sa jedná o figuríny v tme, ktoré sú osvetlené len okolitým svetlom. Nemôžeme však ani v tomto prípade povedať, že by jeden smartfón výrazne zaostával za druhým. Je to teda opäť skôr o tom, čo sa vám bude páčiť viac.

Huawei pôsobí v tomto prípade o niečo ostrejšie, aj keď to môže budiť až dojem umelého a prehnaného zaostrenia. Na druhú stranu si v tejto scéne P30 Pro poradil lepšie s rôznymi druhmi svetla a nedošlo v jeho prípade k tak výrazným prepalom. Najmä na línii kríkov je to vidieť výrazne. V prípade Samsungu však kríky pôsobia už príliš rozmazane. Ideál by sme teda videli niekde medzi týmito dvoma smartfónmi.

Tretia scéna

Opätovne ešte ostávame v nočnej fotografii, keďže sa obaja výrobcovia chvália najmä tým, čo smartfóny dokážu produkovať v noci. Pri tejto scéne sa musíme opakovať. Oba smartfóny bravúrne zvládli dynamický rozsah, ktorý scéna poskytuje. Je však vidieť, že Huawei má, tak ako pri predchádzajúcich modeloch tendenciu používať oveľa chladnejšie vyváženie bielej. Výsledkom je potom „studená“ fotografia.

Samsung si s vyvážením bielej v tomto prípade poradil o niečo lepšie a vďaka teplejšiemu nastaveniu pôsobia farby svetiel, ako aj elementov vnútri budovy o niečo vernejšie.

Štvrtá scéna

Opätovne vidieť, že Huawei P30 Pro má oproti Samsungu Galaxy S10+ tendenciu používať studenšie farby. Na druhú stranu však vidieť, že úroveň detailov poskytovaná Huaweiom je vyššia. Všimnite si napríklad ľavú stranu víťazného oblúku, alebo nápis na budove vpravo.

Piata scéna

V prípade nočnej fotografie víťazného oblúku je pomerne ťažké nájsť víťaza. Oba smartfóny si s touto svetelne extrémne náročnou scénou poradili veľmi dobre a rozdieli vidieť iba v drobných detailoch.

Šiesta scéna

Pri tejto fotografii je opätovne vidieť, že Huawei má tendenciu vyvážiť bielu viac do studena. Samozrejme toto je možné pomerne jednoducho upraviť priamo v telefóne, či už prostredníctvom Pro režimu, alebo priamo úpravou fotografie. Na druhú stranu si Huawei lepšie poradí s detailami a presvetlenými nápismi budov, ktoré sú na scéne.

Siedma scéna

Konečne nám vyšlo slnko. V prípade tejto scény je opätovne vidieť studenšie farby v prípade Huawei P30 Pro. Myslím, že Samsung Galaxy S10+ zvládol danú fotografiu po stránke vyváženia bielej bližšie k realite. Na druhú stranu ponúkne Huawei viac detailov a vyššiu úroveň ostrosti.

Ôsma scéna

Pri tejto sérii fotografii sme porovnali priblíženie, ktoré poskytujú oba smartfóny. Huawei P30 Pro disponuje aj extrémnym 50 násobným digitálnym zoomom, ten sme však pre túto scénu nevyužili a jeho výsledky nájdete v samostatnom článku.

Oba smartfóny disponujú širokouhlým objektívom, ktorý sme použili ako prvý, následne sme využili štandardný objektív a teleobjektív. V prípade Samsungu Galaxy S10+ sme ešte použili aj digitálne 10 násobné priblíženie. Huawei P30 Pro disponuje 5 násobným optickým priblížením a následne 10 násobným hybridným zoomom.

Deviata scéna

V tomto prípade sa jedná o krajinku, slnko mierne pod mrakom, ale svetla viac ako dostatok. Veľa rozdielov medzi dvojicou tu nie je, aj keď je potrebné pripomenúť, že Huawei P30 Pro má štandardne studené vyváženie bielej. Objavuje sa totiž na takmer každej fotografii.

Samsung Galaxy S10+ zas na druhú stranu, ako už ostatne je zvykom, mierne vylepšuje farby. Vyššia úroveň saturácie je badateľná najmä na tráve a oblohe. Celkovo je tak rozhodnutie pomerne subjektívne, keďže niekomu bude mierne presaturované podanie ľúbivejšie, ako inému.

Desiata scéna

Dostávame sa k záverečnej fotografii, ktorá je vytvorená prostredníctvom predného fotoaparátu. Rozdiely sú podobne, ako v prípade predchádzajúcich scén naozaj minimálne. Budem sa už opakovať niekoľkýkrát, ale Samsung Galaxy S10+ má teplejšie podanie farieb a rovnako o niečo vyššiu úroveň saturácie.

Huawei P30 Pro zas vďaka režimu inteligentného HDR lepšie zvládol rozdiel svetelnosti medzi tvárou a objektom vzadu.

Nech si už vyberiete ktorýkoľvek z dvojice smartfónov, bude to vždy o tom, čo sa viac páči vám. Oba smartfóny totiž patria na špičku. Je však potrebné uznať, že Huawei P30 Pro má v prípade testovaných fotografií mierne navrch v úrovni detailov v prípade nočnej scény, ale na druhú stranu zas používa o niečo studenšie vyváženie farieb, čo sa nemusí páčiť každému.

Dajte nám vedieť v komentároch pod článkom, ktorý z dvojice top smartfónov by ste si pre svoje fotografie vybrali vy a prečo? Budeme radi ak sa s nami podelíte o názor, či sa vám viac pozdávajú fotografie vytvorené prostredníctvom Huawei P30 Pro, alebo prostredníctvom aktuálneho top modelu kórejského výrobcu Samsung Galaxy S10+.

Otvorením fotografie v novom okne sa vám zobrazí v plnom rozlíšení.