Ďalšie zaujímavé informácie o Windows 10: Poznáme dostupné verzie

Najnovší Windows 10 sa na trh dostane už v lete a treba povedať, že sa mu rozhodne darí urobiť väčší rozruch ako jeho predchodcom.

Windows 10 prinesie niekoľko prevratných noviniek a to nie len po funkčnej stránke. Microsoft totiž mení celú filozifiu tejto legendárnej značky a Windows chce premeniť z produktu na službu. Čo to znamena? Podľa Microsoftu bude Windows 10 posledným ako ho poznáme. Odteraz totiž budú vychádzať nové aktualizácie, ktoré budú dostupné pre majitelov verzií existujúcich. A tento trend sa týka už aj samotného Windowsu 10. Už aktualizácia na túto verziu bude dostupná pre všetkých majitelov Windows 7 a 8.1. Jedinou podmienkou je aktualizovať si operačný systém do jedného roka od vydania novej verzie a tú potom používatelia budú mať po celý čas zadarmo.

Microsoft zmenil aj štýl jednotlivých verzií, ktoré budú k dispozícii. Dôvodom je hlavne to, že Windows 10 je platforma určená nie len pre desktopy, ale aj pre mobilné telefóny, tablety a Xbox.

Microsoft Windows 10

Pravdepodobne najrozšírenejšou bude verzia Home, ktorá bude určená pre počítače, ale aj tablety. Ako už názov napovedá, verzia Home bude prispôsobená hlavne pre domácich používatelov. Na prvý pohľad je badateľná zmena uživateľského prostredia a ponuky Štart. Ďalšou veľkou zmenou, ktorá určite poteší množstvo ľudí je nový internetový prehliadač Microsoft Edge, ktorý definitívne nahradí Internet Explorer. K dispozícii bude aj široká škála doinštalovatelných aplikácií cez obchod Windows Store.

Pre mobily a menšie tablety bude určená verzia Windows 10 Mobile, ktorá ponúkne v podstate rovnaké predinštalované aplikácie ako stolová verzia, samozrejme v upravenej dotykovej verzii. To sa týka napríklad aj balíka kancelárskych programov Office. Vo vybraných zariadeniach s Windows 10 Home a Mobile bude možné využívať Continuum, ktorá umožní ovládanie mobilného telefónu, respektíve tabletu ako počítača. Udeje sa tak po pripojení mobilného zariadenia k väčšiemu monitoru (a prípadne k myši a klávesnici) a zariadenia bude možné pohodlne používať na veľkej obrazovke.

Microsoft Lumia 435

Microsoft nezabudol ani na malé firmy. Windows 10 Pro, ktorý bude vychádzať z domácej verzie ponúkne hlavne lepšie zameranie pre firmy ako napríklad vyššiu ochranu citlivých dát, lepšiu správu zariadení a rozšírenú podporu cloud computingu.

Aj verzia Windows 10 Pro ale bude mať ešte svoju nadstavbu. Windows 10 Enterprise je určený pre využívanie v stredných a veľkých firmách. Táto korporátna edícia bude dostupná aj vo verzii pre mobilné zariadenia pod označením Windows 10 Mobile Enterpride.

To ale stále nie je všetko. Nový Windows 10 bude taktiež aj v špeciálnej verzii Education, ktorá bude primárne určená pre študentov, ale aj lektorov na akademickej pôde.

Zdroj: Windows.com