Reklama

Ďalšia populárna značka smartfónov sa zrejme sťahuje z európskeho trhu

Michal Sobek

Nedávno sme vás informovali o tom, že spoločnosti OPPO a OnePlus údajne opúšťajú európsky trh kvôli problémom s patentmi Nokie. Zdá sa, že sa k nim pridá aj ďalšia spoločnosť, ktorej popularita v Európe značne narástla.

Nokia kvôli patentom rozprúdila vojnu proti čínskym spoločnostiam, ktoré produkujú smartfóny. Tento týždeň okresný súd v Mannheime v Nemecku rozhodol o spore Nokie a vivo. Spolu mali dohodu do roku 2021, ale licencia nebola obnovená.

To znamená, že všetky smartfóny vivo, ktoré obsahujú technológiu patentovanú spoločnosťou Nokia, sa budú musieť prestať predávať na nemeckom trhu. V krátkej tlačovej správe spoločnosť vivo tvrdí, že je pripravená zastaviť predaj svojich smartfónov v Nemecku.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | vivo

Avšak ešte je rozhodnutá podať odvolanie proti tomuto rozsudku. Ďalej hovorí, že Nokia neponúkla licenciu, ktorú možno považovať za spravodlivú, primeranú a nediskriminačnú. Nokia uviedla, že rozhodnutie okresného súdu v Mannheime dokázalo, že vivo vedome porušuje patenty spoločnosti pokrývajúce celý rad bezdrôtových a 5G technológií.

Nokia však môže časom podať rovnaké právne kroky aj v ostatných štátoch Európy, čo by opäť viedlo k zákazu predaja na určitých trhoch, tým pádom by spoločnosť vivo uvažovala, či vôbec má zmysel podnikať v takomto prostredí.

Spoločnosť vivo nám poslala aj oficiálne vyjadrenie k tomuto problému: „vivo plne rešpektuje duševné vlastníctvo a zaväzuje sa k neustálym inováciám prostredníctvom rozsiahleho výskumu a vývoja. V posledných rokoch spoločnosť vivo uzavrela cross-licenčné dohody s radom popredných spoločností. So spoločnosťou Nokia sme rokovali o obnovení cross-licencií, ale dohoda zatiaľ nebola dosiahnutá. Sme presvedčení, že spoločnosť Nokia doteraz nesplnila svoju povinnosť ponúknuť licenciu za podmienok „FRAND“ (spravodlivé, primerané a nediskriminačné). 

Neprávoplatné rozhodnutie Zemského súdu v Mannheime sme vzali na vedomie so sklamaním a sme pripravení v prípade potreby pozastaviť predaj a uvádzanie príslušných výrobkov na trh prostredníctvom oficiálnych kanálov spoločnosti vivo Germany. Pripravujeme odvolanie proti rozhodnutiu a vyhodnotíme ďalšie možnosti. Medzitým budeme naďalej rokovať so spoločnosťou Nokia o vyriešení prebiehajúcej záležitosti v súlade s podmienkami „FRAND“. Náš dlhodobý záväzok voči nemeckému trhu zostáva nezmenený. vivo bude v Nemecku aj naďalej prítomné a zákazníci sa môžu aj naďalej spoľahnúť na naše služby. Na naše podnikanie mimo Nemecka to nemá žiadny vplyv.“

Spoločnosť OPPO nedávno potvrdila, že jej podnikanie v Nemecku zostáva na bode mrazu kvôli rovnakému sporu s Nokiou a spoločnosť zvažuje väčší odchod z Európy, hoci následne to spolu so spoločnosťou OnePlus popreli.

Pozrite si

Známe značky smartfónov údajne opúšťajú európsky trh. Čo sa deje?

OPPO aj OnePlus, ako aj Vivo v skutočnosti patria do rovnakého čínskeho konglomerátu BBK. Vivo bolo doteraz v Nemecku prítomné iba s malým počtom produktov a výrazne menším marketingovým úsilím.

Spoločnosť vivo by mala koncom apríla predstaviť na čínskom trhu dvojicu skladacích smartfónov, ale pri aktuálnej situácii, ktorej musí čeliť v Európe, nepredpokladáme, že tieto novinky k nám dorazia, čo je rozhodne škoda.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.