Reklama

Ďalší veľký dátový únik, tentokrát zo sociálnej siete Clubhouse

Michal Spiegel

Facebook, LinkedIn a najnovšie aj nová sociálna sieť Clubhouse patrí do klubu spoločností, ktorých používateľské dáta unikli na internet.

Sociálna sieť Clubhouse rozvírila vody internetu začiatkom roku, keďže išlo o niečo nové a originálne. Po prvotnom nadšení sa sieť zastabilizovala a napriek tomu, že ide o relatívne novú sociálnu sieť, zažila obrovský únik používateľských dát.

Pozrite si

Swell si trúfa na Clubhouse, konkuruje mu asynchrónnymi diskusiami

Po Facebooku a LikedIne, o ktorých sme informovali pred pár dňami, tak ide o ďalší veľký únik zo sociálnej sieti. Konkrétne uniklo 1,3 miliónov používateľských dát, ktoré boli uverejnené na hackerskom fóre, informoval portál Cyber News.

Dáta obsahujú mená, fotky, linky s ostatnými sociálnymi sieťami a taktiež mená tých, ktorí boli do siete pozvaní konkrétnym používateľom, keďže Clubhouse funguje na báze pozvánok.

Sociálna sieť odmietla, že by išlo o hackerský útok, keďže dáta sú voľne prístupné. Problémom je, že ak tieto dáta unikli na internet, sú pre potenciálnych útočníkov voľne dostupné a môžu v nich vyhľadávať.

Pozrite si

Ako sa prihlásiť do novej exkluzívnej sociálnej siete Clubhouse?

Problém úniku agregovaných dát spočíva v možnosti ich zneužitia na podvodné či politické ciele. Prípad Cambridge Analytica, kde sa využívali voľne dostupné dáta o používateľoch a následná cielená reklama hovorí sám za seba. Z hľadiska podvodov netreba zabúdať, že používateľské dáta sú ideálne na zneužitie v cielených phishingových kampaniach.

Keďže Clubhuse spustil aj možnosť monetizácie a zarábania v rámci sociálnej siete, je tu tiež riziko podvodných účtov, ktoré môžu zneužiť dôveru ľudí a vylákať z nich peniaze.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.