Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ako zistiť či vám firma Cambridge Analytica zneužila dáta z Facebooku?

Ako zistiť či vám firma Cambridge Analytica zneužila dáta z Facebooku?
Zdroj | Wikimedia
Michal Spiegel
Ako zistiť či vám firma Cambridge Analytica zneužila dáta z Facebooku?
Zdroj | Wikimedia
Zdroj | Wikimedia

Firma Cambridge Analytica používala dáta o používateľoch Facebooku na ovplyvňovanie volieb. Ako zistiť či sa to týka aj vašich dát?

Od dnešného dňa používatelia Facebooku môžu vidieť notifikácie na vrchnej strane noviniek v rozhraní Facebooku, ktoré upozornia, či boli vaše dáta zneužité firmou Cambrigde Analytica.

Facebook bude rozosielať dva druhy notifikácií, ktoré budú informovať o tom, ktoré aplikácie používate a aká dáta sú s týmito aplikáciami zdieľané. Ak ste boli únikom zasiahnutý, Facebook vám konkrétne ukáže stránku a oznámi vám, že bola vymazaná.

Zdroj | Facebook
Pozrite si

Facebook pridá možnosť vymazať poslané správy

Používatelia taktiež budú môcť vymazať aplikácie, ktoré už nechcú. Súčasťou tohto procesu bude informovanie o tom, či informácie z týchto aplikácii mohli byť použité firmou Cambridge Analytica.

Spoločnosť Facebook odhaduje, že dáta až 87 miliónov používateľov mohlo byť zdieľaných s firmou Cambridge Analytica počas amerických volieb.

Na druhej strane, podľa vyjadrenia CEO Facebooku – Marka Zuckerberga, Facebook toto číslo vypočítal na základe maximálneho počtu priateľov, ktorých mohli mať používatelia kým bola spustená aplikácia Cambridge Analytica quiz app na zbieranie dát.

Zdroj | Facebook
Pozrite si

Ako zistiť, čo všetko o vás vie Facebook?

Whistleblower Christopher Wylie, ktorý pre Cambridge Analytica pracoval, pre NBC povedal, že počet zasiahnutých používateľov môže byť vyšší a že samotné dáta mohli byť uložené v Rusku, keďže dátový analytik Aleksander Kogan, ktorý pracoval na aplikácii, ktorá zbierala dáta, často do Ruska cestoval.

Ďalšia informácie od samotnej firmy Cambridge Analytica hovorí o 30 miliónoch používateľoch, ktorých dáta boli získané.

Celkový počet zasiahnutých je teda otázny a môže byť pokojne menší. Väčšina zasiahnutých však bude z USA a tiež sa hovorí o jednom milióne z Veľkej Británie. Pokiaľ si notifikáciu na svojej Facebookovej stránke nenájdete, tak by malo byť všetko v poriadku.