Reklama

Ďalší, kto predbehol Apple. Čo ponúka prvý AR headset od Xiaomi?

Richard Pliešovský, Stanislav Vinc

Kedysi tu boli preteky v zbrojení, dnes sledujeme mierumilovnejší zápas. Preteky v tom, kto ďalší svetu predstaví AR/VR headset. O ich zmysluplnom využití sa môžeme baviť dlhé hodiny, ale dnes sa pozrime na novinku, ktorou Xiaomi predbehlo svoj nevysychajúci zdroj inšpirácií – Apple.

Včera na MWC v Barcelone predstavilo koncept Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition. Ide o prvý headset s rozšírenou realitou od Xiaomi, zaradiť ho môžeme niekde medzi smart okuliare Ray-Ban a zatiaľ nepredstaveným headsetom pre zmiešanú realitu od Apple.

Headset má dvojicu microOLED displejov s jasom do 1 200 nitov. O dostatok výkonu sa má postarať Qualcomm Snapdragon XR2 Gen 1. Vďaka konštrukcii zo zliatiny hliníka, titánu a uhlíkových vlákien je hmotnosť headsetu znesiteľných 126 g.

Obsah pokračuje pod reklamou

Technológia sledovania rúk umožní interakciou rúk „manipulovať“ s virtuálnym svetom, čo dobre znázorňuje video v priloženom príspevku. Gestami viete preľúvať okná a položky zobrazené v okuliaroch, ale i ovládať prvky v smart domácnosti.

Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition vyzerajú ako robustnejšie slnečné okuliare a ponúkajú zaujímavý spôsob, ako spojiť digitálny a reálny svet. Veľkou výhodou je, že nevyžadujú fyzické pripojenie k smartfónu. Ich funkčnosť je však viazaná na smartfón. Okrem smartfónov línie Xiaomi 13 si ich môžete spárovať s každým zariadením podporujúcim Snapdragon Spaces.

Tešiť sa vraj môžeme na nízku latenciu, úzka spolupráca s vývojarmi má v blízkej budúcnosti urýchliť príchod AR v takej podobe, aby bola dostatočne zaujímavé pre široký okruh používateľov. Zatiaľ sa to však ani zďaleka nedeje a to je možno aj pravá príčina, prečo Apple stále váha s predstavením svojho headsetu.

Keďže ide o koncepčné zariadenie, výrobca neprezradil podrobnejšie údaje. Nepoznáme teda dostupnosť, ani predpokladanú cenu. Lacné to však určite nebude.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.