Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Apple chystá revolúciu. Cez Siri v headsete vytvoríte appku pre AR

Apple chystá revolúciu. Cez Siri v headsete vytvoríte appku pre AR
Zdroj | Ian Zelbo
Richard Pliešovský
Apple chystá revolúciu. Cez Siri v headsete vytvoríte appku pre AR
Zdroj | Ian Zelbo
Zdroj | Ian Zelbo

Už dlho sa šepká o novom revolučnom zariadení od Apple. Tušíte správne, ide o jeho headset pre AR, od ktorého predstavenia nás (zrejme) delia už len týždne.

Koľko používateľov však využije túto nevzhľadnú, ťažkú a drahú náhlavnú súpravu? A na čo sa vlastne bude slúžiť hračka za 3 000 dolárov?

Portál The Information priniesol zaujímavé informácie priamo od ľudí, ktorí pracovali na headsete s názvom Reality Pro. Podľa štyroch ľudí podieľajúcich sa na vývoji Apple vyvíja softvér, ktorý má používateľom uľahčiť vytváranie vlastných aplikácií pre prostredie rozšírenej reality (AR).

Obsah pokračuje pod reklamou

Apple takto chce docieliť, aby si aj ľudia, ktorí nevedia kódovať, mohli vytvoriť aplikáciu podľa vlastných potrieb. Vyzerá to naozaj ako sci-fi. Siri poviete, aby vytvorila AR aplikáciu, tú bude môžete nechať sprístupniť v App Store aj pre ostatných.

Takýto nástroj by napríklad mohol majiteľom headsetu vytvoriť appku s virtuálnymi zvieratami, ktoré sa pohybujú po miestnosti okolo skutočných objektov bez toho, aby museli zviera navrhovať od začiatku a počítať jeho pohyb v 3D priestore s prekážkami. Išlo by teda o obrovský posun vo vývoji appiek, ako i samotného prostredia, ktoré je mimoriadne náročné na výkon.

Otázne je, či bude táto funkcia dostupná na Slovensku, keďže Siri si rozumie len s niekoľkými svetovými jazykmi. Ak by aj bola, používateľ prahnúci po vytváraní vlastných AR apiek bude musieť vedieť pomerne slušne po anglicky.

Zaujímavé tiež bude, ako si Apple podelí zisk s vývojárom. Za bežnú appku, ktorú „len“ zavesí do App Store si pýta 30 %. V tomto prípade však dodá potrebný softvér a samotnú aplikáciu vytvorí technológia Apple. Používateľ príde len s myšlienkou. No, možno dostane aspoň 30 % provízie.

Pozrite si

TOP 5 našich najočakávanejších Apple produktov, ktoré by mali výjsť v roku 2023

Apple zároveň pracuje na vlastnom obsahu pre AR prostredie. Výrobca tam chce mať obsah kladúci dôraz na zdravie a wellness. Tešiť sa teda môžeme na aplikácie zamerané pre meditácie a fitness.

Reality Pro by mal byť predstavený v priebehu jari, predaj začne neskôr, zrejme až na jeseň. Apple dúfa, že v rovnakom čase ako samotný headset uvoľní podporu pre vytváranie aplikácií cez Siri. Už teraz je istá jedna vec – svet náhlavných súprav čaká zemetrasenie a veľmi potrebný impulz. Apple dal svetu MP3 prehrávač a smartfón; rozbehol tiež predaj tabletov, smart hodiniek či bezdrôtových slúchadiel. Poradí si aj s novou výzvou?