Reklama

Daimler a HPE chcú dátové centrá zálohovať vodíkom

Zdroj | Daimler
Juraj Procházka
Zdroj | Daimler
Zdroj | Daimler

Prevádzkovatelia veľkých dátových centier a hostingov to majú dobre zrátané, preto vedia, že pre garanciu spoľahlivej prevádzky musia počítať so záložným hardvérom, pamäťovou kapacitou, ale aj so záložnými zdrojmi napájania.

Nie všetky výpadky dokážu pokryť batériové zdroje UPS, hoci tie v dátových centrách sú iné monštrá, než aké poznáme z kancelárie. Ak doba výpadku napájania z verejnej siete presiahne kapacitu záložných zdrojov UPS, nastupuje „plán B“ v podobe hlučných a nie práve ekologických dieselagregátov.

Pozrite si

Daimler, Ford a Nissan nasadia do automobilov palivové články

Aj voči nim však existuje spoľahlivá a navyše ekologická a nehlučná alternatíva. Zálohovanie dátových centier prostredníctvom palivových článkov na vodík chce zaviesť Daimler, v spolupráci s Hewlett Packard Enterprise (HPE), Power Innovations (PI) a National Renewable Energy Laboratory ( NREL).

So svetovou premiérou predvýrobnej verzie modelu Mercedes-Benz GLC F-CELL na tohtoročnom autosalóne IAA vo Frankfurte predstavil Daimler svoju technológiu palivových článkov najnovšej generácie. Sú teraz o 30 percent menšie a o 40 percent výkonnejšie.

Podľa profesora Dr. Christiana Mohrdiecka, generálneho riaditeľa NuCellSys, dcérskej spoločnosti Daimler, sú palivové články zrelou technológiou, pripravenou na každodenné používanie a predstavujú životaschopnú alternatívu pre dopravný sektor. Ale nielen preň.

Možnosti vodíka sú veľké aj mimo odvetvia mobility. Uplatní sa v energetických, priemyselných, aj rezidenčných odvetviach.

Zdroj | Daimler

Dátové centrá sú jedným z najväčších spotrebiteľov energie v novej ekonomike, pričom miera rastu tejto spotreby je tiež vysoká. Predpokladá sa, že americké dátové centrá spotrebujú do roku 2020 približne 140 miliárd kilowatthodín elektrickej energie ročne, čo zodpovedá ročnej produkcii 50 elektrární.

Pozrite si

Honda a General Motors spojili sily pre vodíkový pohon

Jej výroba je podľa štúdie Natural Resources Defense Council (NRDC) spojená s emisiami približne 100 miliónov ton oxidu uhličitého za rok. Aj preto viaceré veľké IT firmy uvažujú o „zelených“ dátových centrách, napájaných z obnoviteľných zdrojov energie.

Lenže práve solárne a veterné elektrárne patria k nestabilným zdrojom, ktoré by mohli vhodne zastabilizovať okrem batérií vodíkové palivové články.

Tie majú oproti batériám výhodu – môžu fungovať neobmedzene dlho, pokiaľ sa neminú zásoby vodíka. Vodík by sa mohol pritom elektrolýzou pomocou „zelenej“ elektriny v čase jej prebytkov vyrábať a ukladať aj lokálne. HPE s Daimlerom a s ďalšími partnermi pracuje na začlenení palivových článkov do svojich existujúcich dátových centier.

Pozrite si

Slováci a Rusi budú spolu vyrábať vodíkom poháňané drony

Projekt začne pilotnou fázou v budúcom roku, keď sa Daimler, HPE a PI spoja s Národným laboratóriom pre obnoviteľnú energiu. NREL je svetovo preslávené v oblasti prevádzkovania udržateľných dátových centier a obnoviteľných zdrojov energie, ako aj vo výrobe a bezpečnom skladovaní vodíka.

Partneri predstavia prvé výsledky projektu s prototypovým systémom na aktuálnej konferencii SuperComputing 2017, ktorá sa koná 13. – 17. novembra v Denveri.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.