Reklama

Čo všetko môžete urobiť na 10-ročnom MacBooku Air?

Richard Pliešovský

Dostal sa mi do rúk veterán, krásny a nepoškodený MacBook Air 11 mid 2011. Má za sebou teda skoro desať rokov. Čo môže takýto notebook ponúknuť? Na čo sa dá použiť a čo už nezvládne?

O výrobkoch Apple sa často hovorí, že sú drahé, ale na druhej strane dokážu používateľom spoľahlivo slúžiť dlhšiu dobu, ako produkty iných značiek. Ak z vás niekto má počítač z roku 2011, môže ho oprášiť a porovnať s našim MacBookom Air 11.

Vzhľad

Ako som už spomínal, MacBook je na svoj vek mimoriadne zachovalý a tak dáva vyniknúť ikonickému dizajnu, ktorý je dodnes funkčný. Nechýba mu svietiace logo pri zdvihnutom displeji a musím uznať, že tá emócia stále funguje.

MacBook nemá veľkú hmotnosť, len niečo vyše jedného kilogramu. To je v porovnaní s MacBookom Pro 13, ktorý používam, oveľa menej. Keď už som pri porovnávaní, pokým som nechytil do rúk MacBook Air 11, myslel som, že ide o naozaj malé zariadenie. Paradoxne, je skoro rovnako veľké, ako MacBook s 13,3 palcami. Áno, toto je dobrá ilustrácia toho, ako napredujú technológie a miniaturizácia.

Veterán ponúka dva USB-A 2.0 porty, každý na jednej strane, s prenosovou rýchlosťou do 480 Mbps. Na ľavo je okrem USB portu a 3,5 mm audio konektora umiestnený legendárny napájací konektor, MagSafe. Priznám sa, v praxi som si ho zažil po prvý raz až teraz. Po mimoriadne pozitívnych skúsenostiach som však začal uvažovať, že si zadovážim redukciu, ktorá by sa dala pripojiť v mojom Macu do USB-C portu.

MagSafe funguje spoľahlivo, po pripojení k zariadeniu sa na jeho hornej časti rozsvieti LED dióda. Zelená – keď je notebook nabitý, oranžová – keď je dostatočne nabiý a červená – keď sa začína nabíjať.

Na pravej strane je okrem USB-A portu aj jeden Thunderbolt/mini DisplayPort. Slot na SD kartu 11-palcový Air nemá, ponúka ho len väčší, 13-palcový model.

Výkon

Od 9-ročného notebooku sa toho očakávať veľa nedá a azda nikto nebude chcieť 4K rozlíšenie, Wi-Fi 6 či Bluetooth 5.1. Otázkou skôr je, čo ešte zvládne a čo už nie.

MacBook Air 11 mid 2011 má 1,6 GHz 2-jadrový Intel i5 so 4 GB RAM a 128 GB SSD. Posledným macOS, ktorý podporuje je macOS High Sierra 10.13.6.

Pozrite si

Apple MacBook Air žije! A je najmenší na svete!

Nedalo mi a porovnal som tohto veterána s mojím Macom (MacBook Pro Touch Bar 2018, i5/8 GB RAM) a odmeral, koľko trvá spustenie niekoľkých aplikácií. Na skúšku som tiež vytvoril v iMove jednoduché 25-sekundové video a exportoval v 1080p rozlíšení.

MacBook Air 11″ MacBook Pro
spustenie macOS 26,3 s 12,2 s
spustenie Pohtoshopu 11,1 s 3,4 s
spustenie aplikácie Fotky 11,9 s 2,7 s
spustenie Wordu 4,2 s 4,2 s
spustenie Pages 4,5 s 1,8 s
spustenie iMove 12 s 8,2 s
export 25 s videa z iMove 28 s 8,2 s

Ako vidíte, Air je pomalší, ale nie je to žiadna katastrofa. Priznám sa, že som s malou dušičkou inštaloval Photoshop, ale nakoniec to dopadlo bezproblémovo a dovolím si povedať, že aplikácia slúži lepšie ako na novších notebookoch s Windows 10.

Bez problémov som si tu nainštaloval kancelársku sadu iWork (Pages, Numbers, Keynote), ale aj aplikácie tretích strán (napríklad Elmedia Player, Notability). Všetko fungovalo perfektne.

Samozrejme, macOS Sierra nie je aktuálny systém, nepodporuje niektoré najnovšie aplikácie (Apple TV, Domácnosť a podobne), na bežné používanie je prekvapujúco stále svižný. Obmedzením, s ktorým treba rátať, je pomalší internet Wi-Fi 4 (802.11n) a Bluetooth 4.0.

Z neznámeho dôvodu sa mi nepodarilo odoslať súbory z jedného Macu na druhý cez AirDrop, iné problémy som počas používania nespozoroval.

Pozrite si

Apple upgradol MacBook Pro 13. Okrem novej klávesnice ponúka samé recykláty

Výdrž batérie

V testovanom MacBooku Air sa nachádza ešte pôvodná batéria. Má za sebou 618 cyklov, čo je celkom primerané číslo. Nový notebook sa pýšil 9-hodinovou výdržou na jedno nabitie. Po deviatich rokoch som z neho dostal dve až tri hodiny, čo je naozaj slušná hodnota. V pohotovostnom režime klesla batéria zhruba o 9 % každých 24 hodín.

Využitie

Apple tlačí do popredia iPady. Ale za 200 eur si môžete kúpiť akurát klávesnicu. Tú horšiu, bez posvietenia a touchpadu. Za iPad Pro dáte zhruba 800 eur. Ak sa často pohybujete von a potrebujete niečo robiť, na iPade je to zvyčajne nesmierne komplikované a zdĺhavé. Naopak, aj takmer desaťročný MacBook s hmotnosťou zhruba 1 kg to urobí aj dnes ľavou-zadnou. A za jednu pätinu ceny.

Nášho veterána som vzal so sebou aj na dovolenku kde odviedol solídnu prácu. Na priamom slnečnom svetle som síce na displeji nevidel takmer nič, ale okrem toho som sa nemohol sťažovať. Navyše, MacBook Air používa starý typ klávesnice a nemusel som sa strachovať, že mi pár zrniečok piesku znefunkční klávesnicu. Klasický USB-A port zase večer uľahčil pripojenie externého harddisku.

Záver

Ako vidíte, aj dnes má tento model čo povedať. Na internete sa dá kúpiť v zachovalom stave zhruba od 270 eur, i keď ich už nie je veľa. Na prvý pohľad sa to môže zdať veľa, ale skúste sa zamyslieť nad tým, že takýto MacBook môže slúžiť ako záložný počítač, ktorý nájde svoje využitie keď ste mimo domova / kanceláriu, na dovolenke a podobne.

Zdá sa teda, že výrobky od Apple majú skutočne pridanú hodnotu v tom, že dokážu slúžiť dlhší čas, ako podobné modely od iných značiek. MacBook Air pritom ponúka (na dnešnú dobu) podpriemerné parametre a napriek tomu je stále použiteľný, nielen na surfovanie, či pozeranie filmov, ale aj na úpravu fotiek a strihanie videí.

Ako ste na tom vy? Používate 10-ročný počítač, ktorý je vám ľúto poslať do kremíkového neba?

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.