Reklama

Apple MacBook Air žije! A je najmenší na svete!

Marek Šimunek

Včerajší magický dátum 20.10. 2010 mala väčšina fanúšikov značky s nahryznutým jabĺčkom v logu už dávno zapísaný vo svojich kalendároch. Spoločnosť Apple na tento deň totižto oznámila tlačovú konferenciu pod názvom “Back to the Mac”, ktorá nám okrem prvého náhľadu na pripravovanú novú verziu operačného systému Mac OS X 10.7 Lion, priniesla aj novú verziu multimediálneho balíka iLife 11 a modernizáciu najtenšieho MacBooku Air, ktorý okrem pôvodnej 13,3” verzie získal aj menšieho súrodenca v podobe 11,6” MacBooku Air.

iLife ཇ

iLife ’11 sa inšpiroval iPadom

Po zverejnení termínu prezentácie sa na internete rozbehli ďalekosiahle diskusie o tom, čo si pre nás Apple prichystal tentokrát. Väčšina dohadov sa však zhodla v jednom a to, že sa dočkáme novej verzie multimediálneho balíčku iLife. Predpovede sa naplnili a už od dnes si budete môcť zakúpiť nový iLife ’11. Prepracované aplikácie tohto balíku prinášajú nové možnosti spravovania a prezentovania obsahu. Obľúbený správca a editor fotografií iPhoto ’11 je obohatený a nové možnosti rýchlej editácie fotografií, zobrazenie albumov na celú obrazovku a tiež o nové možnosti zdieľania fotografií na Facebooku iba jedným kliknutím. Pre prezentáciu vašich fotografií bude k dispozícii 12 predpripravených tém. Zobrazovanie fotografií najmä v celoobrazovkovom režime je očividne inšpirované aplikáciou “Photos” z Apple iPadu. iMovie ’11 zase prinesie jednoduché a rýchle editovanie vašich filmov pomocou 15-tich rôznych tém, ktoré v sebe zahŕňajú romantické, dramatické a dobrodružné žánre. Rýchle nástroje umožňujú využívanie statických fotografií vo filmoch, alebo opakované spomalené prehrávanie vybranej sekvencie. Pomocou iMovie vytvoríte z domáceho videa profesionálne vyzerajúcu prácu na štýl Hollywoodskych trhákov. Nové spôsoby opráv rytmu skladieb prináša hudobný nástroj GarageBand ’11, ktorý okrem rýchlej synchronizácie rytmu jedného hudobného nastroja  s ostatnými nástrojmi prináša aj 22 nových lekcií pre výuku hry na klavír a gitaru. iLife ’11 je okamžite dostupný za odporúčanú cenu 49 USD a k novým počítačom Apple bude dodávaný zadarmo, tak ako ako sme boli zvyknutý aj doteraz.

FaceTime pre Mac

FaceTime pre Mac

Podľa vyjadrení Apple sa stala možnosť videotelefonovania pomocou technológie FaceTime, ktorú podporuje nový iPhone 4 a iPod Touch 4-tej generácie veľmi obľúbenou a od uvedenia tejto technológie sa predalo viac ako 19 miliónov zariadení podporujúcich túto technológiu. Z tohto dôvodu sa spoločnosť rozhodla spojiť týchto užívateľov s majiteľmi počítačov Mac a priniesla Beta verziu aplikácie FaceTime pre Mac. Tá okrem telefonovanie z počítačov na podporované iOS zariadenia prináša aj vzájomné videotelefonovanie medzi užívateľmi počítačov Mac. Aplikácia má jednoduché rozhranie a používa kontakty priamo z aplikácie Adress Book. Zaujímavosťou je, že ak volajúci otočí svoj iPhone do horizontálnej polohy, obraz v aplikácii FaceTime pre Mac sa automaticky otočí tiež.

Mac OS X 10.7 Lion

Mac OS X 10.7 Lion už v lete 2011

Súčasťou prezentácie bolo aj krátke nahliadnutie do pripravovaného operačného systému Mac OS X 10.7 Lion, ktorý by sa na trh mal dostať v lete budúceho roku. Základnou myšlienkou nového systému je slovné spojenie “Back to the Mac”, ktoré sa objavilo aj ako hlavný názov tlačovej konferencie. Bude predstavovať využitie poznatkov, ktoré Apple získalo v mobilných dotykových zariadeniach s iOS v operačnom systéme pre počítače Mac. Hlavnou novinkou, ktorá sa už čoskoro (do 90-tich dní) má objaviť aj na súčasnom operačnom systéme MAc OS X 10.6 Snow Leopard je Mac App Store. Ten bude predstavovať online obchod pre nákup aplikácií určených počítačom Mac. Celé rozhranie obchodu je totožné s tým ako ho poznáme z iOS zariadení. Ponúka teda prehľadné triedenie aplikácií, ich jednoduché vyhľadávanie a samozrejme rýchlu aktualizáciu viacerých aplikácii naraz súčasne s ešte jednoduchšou inštaláciou aplikácii. Okrem toho Lion prinesie aj jednoduchšiu správu otvorených okien pomocou funkcie “Mission Control”, aplikácie využívajúce Fullscreen mód a prehľadné zobrazenie nainštalovaných aplikácii pomocou “Launchpad-u”. Prostredie Launchpadu pritom po spustení nápadne pripomína obrazovku iPadu a okrem rýchleho triedenia inštalovaných aplikácií do kategórií ponúkne aj vytváranie zložiek s aplikáciami. To aký dopad budú mať tieto inovácie na prehľadnosť a jednoduchosť ovládania uvidíme až z reálnych testov na budúci rok. Osobne si však už dnes neviem vynachváliť jednoduché vyhľadávanie a spúštanie nie len aplikácií pomocou funkcie Spotlight.

MacBook Air 2010

MacBook Air žije a má aj súrodenca

Pravdepodobne tú najočakávanejšiu novinku si ako obyčajne nechal riaditeľ spoločnosti Apple Steve Jobs nakoniec celej prezentácie. Po jeho obľúbenej vete “there is one more thing” (…je tu ešte jedna vec…), predstavil dlho diskutovanú a očakávanú aktualizáciu najtenšieho MacBooku na svete. Nebol však aktualizovaný len známy 13,3” model, ktorý získal vyššie rozlíšenie 1 440 x 900 bodov, ale svetlo sveta uzrel aj konkurent netbookom ostatných výrobcov v podaní malého 11,6” MacBooku Air s rozlíšením displeja 1 366 x 768 bodov. Oba modeli sú samozrejme vyrobené technológiou unibody, čo im aj pri ich tenkom dizajne, ktorý v najhrubšom mieste dosahuje hrúbku len 1,7 cm, zabezpečí vysokú pevnosť a odolnosť. Jedinečná konštrukcia sa prejavila aj na váhe, ktorá dosahuje v prípade 13,3” modelu 1,32 kg a v prípade menšieho modelu len 1,06 kg. Nové MacBooky Air sú podľa Apple prvou vlnou notebookov novej generácie, ktorá zamení optické a mechanické disky za Flash pamäte a internetové služby. Práve z tohto dôvodu ani v jednom MacBooku Air nenájdete štandardné pevné disky, ale Flash pamäte, ktoré môžu mať kapacitu 64 GB / 128 GB pri menšom MacBooku Air a 128 GB / 256 GB pri väčšom. Použitím Flash pamätí mohli vývojári využiť miesto pre integráciu väčších batérií a tak sú oba MacBooky Air schopné vydržať 30 dní v stand-by režime a menší vydrží 5 hodín sústavnej práce s pripojením k Wi-Fi sieti a 13,3” MacBook Air vydrží pri zapnutom Wi-Fi 7 hodín nepretržitej práce. Oba MacBooky Air budú vybavené 2 GB operačnej pamäte, dvojicou USB portov, MagSafe portom pre pripojenie nabíjačky a tiež mini DisplayPortom. Väčší model bude navyše disponovať aj čítačkou SD kariet. O dostatočný grafický výkon sa v oboch prípadoch postará grafická karta nVidia GeForce 320M v spojení s procesormi Intel Core 2 Duo. V prípade menšieho modelu je v základnej konfigurácii použitý procesor Intel Core 2 Duo o takte 1,4 GHz a v prípade 13,3” modelu je to výkonnejší procesor Intel Core 2 Duo o takte 1,86 GHz. Za príplatok je však 11,6” model možné vybaviť procesorom o takte 1,6 GHz a 13,3” model procesorom Intel Core 2 Duo o takte 2,13 GHz. Apple zmenilo rovnako aj cenovú stratégiu pre prémiový MacBook Air, ktorý dostanete už od 999 USD za 11,6” variantu s 64 GB diskom a 1 199 USD za variantu so 128 GB diskom. Väčší 13,3” MacBook Air sa bude predávať za cenu 1 299 USD za model so 128 GB pevným diskom a 1 599 USD za model s 256 GB pevným diskom. Všetky uvedené ceny sú odporúčané ceny pre US trh a ceny pre náš trh ešte nie sú známe, rovnako ako ani termín kedy sa na Slovensku začnú najtenšie MacBooky predávať.

MacBook Air 2010

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.