Reklama

Čo už vieme o okuliaroch s AR od Apple?

Zdroj | 9to5Mac
Richard Pliešovský
Zdroj | 9to5Mac
Zdroj | 9to5Mac

O tom, že Apple vyvíja okuliare s AR počúvame už od roku 2017, dokonca sa špekulovalo o ich uvedení na trh v roku 2020. Najnovšie leaky tvrdia, že sa ich dočkáme tento rok. Čo doteraz vieme?

Prvé fámy priniesla agentúra Bloomberg. Podľa nej Apple pracuje na vývoji vlastného headsetu, ktorý sa začne predávať v roku 2020. Portál informoval o tom, že Apple pripravuje pre headset špeciálny čip, ktorý by mal bežať na novom operačnom systéme rOS založenom na jadre iOS. Súbežne s vývojom hardvéru sa pracovalo na posilnení vývojárskych nástrojov na výrobu aplikácií AR.

Pozrite si

Apple prinesie inteligentné okuliare s rozšírenou realitou

V ten istý rok informoval Financial Times, že Apple pripravuje okuliare s VR, ktoré budú mať 3D kamery, potrebný výkon sa postará spárovaný iPohne.

Apple v roku 2017 predstavil rozhranie ARKit API s iOS 11, ktoré podstatne vylepšilo technológiu rozšírenej reality pre appky s iOS.

O rok neskôr Apple zahájil rokovania s firmami vyrábajúcimi komponenty pre AR a VR. Napríklad so spoločnosťou EMagin, ktorá vyrába OLED displeje pre headsety. V ten istý rok uviedol analytik Ming-Chi Kuo, že ak všetko dobre dopadne, Apple rozbehne sériovú výrobu v rokoch 2019 až 2020.

Zdroj | iDrop News

Aj Ming-Chi Kuo potvrdil, že headset bude využívať iPhone. Bude mať na starosti všetky výpočty a vykresľovanie, vďaka tomu budú samotné okuliare pozoruhodne malé a ľahké, takmer ako normálne okuliare.

Ďalšie stopy o pripravovaných inteligentných okuliaroch nepriamo potvrdil Apple. Portál 9to5Mac našiel v interných súboroch iOS 13 systém s názvom StarBoard, ktorý má na starosti vykresľovanie a správu obrázkov AR na iPhone a ich zobrazovanie v headsete.

V kóde iOS 13 sa tiež našli stopy o tom, ako Apple testuje režim AR s aplikáciami Mapy, Nájdi ma a Rýchly náhľad – ten má slúžiť na preskúmanie webového obsahu na serveri AR.

Zdroj | Pete Sharp/Bloomberg

Od roku 2019 Apple začal vo zvýšenej miere podávať patenty týkajúce sa tejto technológie. Apple napríklad podal patentovú prihlášku na zariadenie so zmiešanou realitou, ktoré by „poskytovalo 3D virtuálne pohľady na prostredie používateľa doplnené o virtuálny obsah“.

Mark Gurman z Bloombergu uviedol, že okuliare dokážu pomocou holografických displejov zobrazovať text, e-maily, mapy ale aj napríklad hry. Prišiel tiež s informáciou, že Apple pripravuje až dva modely headsetov. Prvým majú byť okuliare s AR a druhým robustná náhlavná súprava AR/ VR, ktorá sa bude podobať na Oculus Quest, ale vraj bude technicky vyspelejšia.

Náhlavná súprava s kódovým označením N421 má byť predstavená tento, resp. na budúci rok, ambiciózny model Apple Glasses príde na trh až o dva roky neskôr.

Zdroj | 9to5Mac

Portál The Information minulý rok v lete informoval o tom, že Apple urobil pokrok v polopriehľadných šošovkách okuliarov AR. Skúšobná výroba prebehla v júli 2020. Pokrok urýchlila kúpa spoločnosti Akonia Holographics špecializujúcu sa na tekuté kryštály v silikónových displejoch, ktoré umožňujú premietanie obrázkov do proprietálnych šošoviek.

Kedy sa teda dočkáme hedsetu s logom nahryznutého jablka? Apple je ako zvyčajne ticho. Ming-Chi Kuo prišiel včera s informáciou, že tento rok sa naozaj dočkáme prestavenia prvého zariadenia s AR. Nespresnil však, či to bude headset alebo okuliare. Najpravdepodobnejší termín nám vychádza na jeseň, spolu s predstavením iPhone 13. Do úvahy však prichádza aj júnová konferencia WWDC, kde by sa mohol predstaviť nový operačný systém rOS.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.