Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Čo už vieme o novom CarPlay? Apple výrazne zmení váš infotainment

Čo už vieme o novom CarPlay? Apple výrazne zmení váš infotainment
Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Čo už vieme o novom CarPlay? Apple výrazne zmení váš infotainment
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Kedysi, keď sa piesok lial a kremík bol nezáživným chemickým prvkom, sme frázu Ako ten čas letí najlepšie aplikovali na raste detí. Dnes sa už deti (takmer) nerodia, zato nové operačné systémy k nám prichádzajú pravidelne každý rok.

Tak je to aj s iOS. Ešte sme sa nedočkali všetkých noviniek v iOS 16 a už netrpezlivo čakáme, čo prinesie nová generácia. Vieme o ďalších novinkách a zdá sa, že nový systém bude naozaj stáť za to!

Verzia systému iOS novej generácie, ktorá bude predstavená na WWDC 2023. Aj keď prinesie celkovo menej noviniek, ako Apple plánoval, pretože gro svojej práce sústredil na AR/VR headset Reality Pro a jeho operačný systém xrOS, ktorého príchod sa očakáva už tento rok. Čo teda bude najväčšou vychytávkou iOS17?

Obsah pokračuje pod reklamou

Apple CarPlay

Apple už minulý rok ukázal, čo ponúkne nové rozhranie a vyzeralo to naozaj zaujímavo. CarPlay ponúkne hlbšiu integráciu s vozidlami, umožní ovládať viacero funkcií automobilu, nielen obligátnu hlasitosť a média.

Nové rozhranie bude úplne prepracované, ponúkne viacero obrazoviek na displeji a dokáže sa lepšie integrovať s hardvérom automobilu. Nový dizajn CarPlay môže v podstate úplne nahradiť pôvodné digitálne rozhranie automobilu. Motorista uvidí na obrazovke množstvo údajov, vrátane ukazovateľa rýchlosti, hladiny paliva či teploty. Cez CarPlay si vraj budeme môcž regulovať teplotu vo vozidle.

Ďalšie novinky v iOS 17

V novom OS sa dočkáme podpory sťahovania a inštalovania aplikácii bez použitia App Store. EÚ na tento krok prinútila Apple, čomu určite zatlieskajú najmä vývojári, ktorí nebudú musieť platiť 15 až 30 % provízie za distribúciu appiek v App Store. Spočiatku to privítajú aj používatelia, ale zrejme len dovtedy, kým nezačnú mať problémy s bezpečnosťou iPhonov. Takýmto spôsobom si totiž do zariadenia ľahko prinesú rôzne infekcie a trójskych koňov.

iOS 16 prinesie podporu pre headset Reality Pro. Ten síce bude fungovať samostatne, ale určitá úroveň integrácie medzi súpravou a iPhone bude, napríklad Handoff. Modernizuje sa aj iMessage, ktorá prinesie četovacie miestnosti a funkcie pre rozšírenú realitu.

Očakáva sa, že Apple skráti frázu na vyvolanie hlasovej asistentky z Hey Siri, na rozumnejšie Siri. tešiť sa údajne môžeme na interaktívne widgety, vďaka ktorým rýchlejšie a pohodlnejšie vykonáme niektoré úkony, napríklad odpovedanie na správy, či pozeranie príspevkov. Vylepšenia sa má dočkať aj multitasking, konečne by mal začať podporovať rozdelenú obrazovku.

Ak sa vám widget nezobrazuje správne kliknite sem.