Reklama

Čo už vieme o Google AI? Debutovať bude v novej sérii Google Pixel 9

Zdroj | OnLeaks x 91Mobiles
Stanislav Vinc
Zdroj | OnLeaks x 91Mobiles
Zdroj | OnLeaks x 91Mobiles

Skladacie smartfóny stojaté vody smartfónov príliš nenarušili, druhú šancu na to výrobcovia vidia v nástupe umelej inteligencie. Modely schopné spracovávať, interpretovať a generovať obsah, integrujú priamo do hardvéru nových modelov chystaných už na tento rok.

Okrem Apple a Samsungu tak najnovšie robí aj Google, ktorý v tele svojich vlastných smartfónov z rodiny Pixel vyťaží maximum so svojej súbežnej kontroly nad hardvérom i softvérom.

Funkcie postavené na strojovom učení nie sú Google cudzie už od počiatku série smartfónov Pixel. Doposiaľ ale umelá inteligencia hrala dôležitú úlohu v týchto smartfónoch zväčša iba pri fotografovaní. S aktuálnym ošiaľom okolo generatívnej umelej inteligencie sa to však mení. Pod záštitou nového názvu Google AI spoločnosť v pripravovanej sérii Pixel 9 prinesie celý rad známych, aj úplne nových AI funkcií.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Google

Základným stavebným kameňom Google AI, bude jazykový model Gemini, ktorý je už dnes dostupný na celej škále zariadení. Predpokladá sa, že v prípade smartfónov Pixel 9, bude jeho odľahčená verzia aspoň do istej miery fungovať priamo na hardvéri zariadenia, komplikovanejšie požiadavky bude zrejme zasielať na vzdialené servery podobne ako nová Siri od Apple.

Druhou už známou funkciou je Circle to Search, možnosť vyhľadávať obsah zobrazený na displeji smartfónu, ktorý dokáže AI rozpoznať. Podrobnejšie sme si túto funkciu predstavili už začiatkom roka, kedy debutovala v smartfónoch série Samsung Galaxy S24.

Zdroj | Google

Novinky začínajú pri funkcii menom Add Me, ktorá má podľa popisu zabezpečiť, že všetky osoby pripravené na skupinovú fotografiu budú reálne zachytené vo výslednom zábere. Z doposiaľ získaných informácií nie je celkom jasné, ako presne bude Add Me fungovať, no jednať sa zrejme bude o rozšírenie už existujúcej funkcie Best Take, ktorá dokáže meniť výrazy tváre ľudí a spojiť tie najlepšie zábery osôb do jedného.

Druhá novinka sa spája so snímkami obrazovky smartfónu, ktoré ľudia bežne využívajú na to, aby si pri spätnom prezeraní galérie fotografií niečo pripomenuli alebo získali informácie, ktoré sa im nechcelo prepisovať napríklad do poznámok. Nová aplikácia Screenshots bude združovať všetky staré i nové snímky obrazovky a pomocou vstavaného AI modelu bude priebežne analyzovať ich obsah, z ktorých vytiahne to najdôležitejšie.

Aplikácia si tak zo snímok vytiahne obrázky, texty, odkazy a metadáta, na základe ktorých vám vygeneruje dôležité poznámky, v ktorých bude možné obsah jednoducho vyhľadávať. Na rozdiel od služieb Fotky Google či Disk Google, ktoré fotografie analyzujú na serveroch, bude táto analýza obsahu na fotografiách prebiehať výhradne na zariadení.

Pozrite si

Nezabudnite na náklady, tieto autá z vás rokmi vytiahnu desaťtisíce

Do ponuky aplikácií napokon pribudne aj aplikácia menom Studio, ktorá bude podľa popisu slúžiť na generovanie obrázkov pomocou AI, podobne ako aplikácia Playground v pripravovanej aktualizácii Apple iOS 18. O tejto aplikácii zatiaľ nie je k dispozícii viac informácií, preto nie je zatiaľ celkom jasné, či budú obrázky generované na zariadení alebo vzdialených serveroch, prípadne ktorý model bude obrázky generovať.

Viac informácií by navonok malo presakovať už v najbližších týždňoch s vyvrcholením už 13. augusta, na kedy Google zorganizoval tlačovú konferenciu. Posun predstavenia nových smartfónov o zhruba dva mesiace na skorší termín, nie je vzhľadom na aktuálny konkurenčný boj technologických gigantov v oblasti AI vôbec prekvapivý. Apple má svoju novú sériu smartfónov s podobnými AI funkciami predstaviť v polovici septembra, presný dátum však zatiaľ ešte nebol oficiálne potvrdený.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.