Reklama

Čo sa deje s robotizáciou? Amazon aj Alphabet končia so sľubnými projektmi

Zdroj | Amazon
Stanislav Vinc
Zdroj | Amazon
Zdroj | Amazon

Viaceré spoločnosti vrátane NVIDIA a Tesla vidia budúcnosť v robotike, do ktorej v súčasnej ére umelej inteligencie investujú nemalé prostriedky. Spoločnosti, ktoré v tejto sfére operujú už niekoľko rokov, z nej ale teraz celkom nečakane odchádzajú.

Amazon len po roku od uvedenia na trh vypína svojich robotov Astro a Alphabet svojich agrikultúrnych robotov Mineral odpredáva.

Robot Astro pripomína sofistikovaný tablet na kolesách. Vybavený je kamerami, hlasovou asistentkou Alexa a systémom stráženia domácnosti Ring Protect Pro, vďaka ktorej dokáže dohliadnuť na domácnosť. Po predstavení v roku 2021 to mal namierené najprv iba do domácností, no koncom minulého roka mu Amazon našiel prácu aj vo firmách.

Obsah pokračuje pod reklamou

Nie je jasné, koľko kurov Astra Amazon do firiem od novembra predal, no zrejme to neboli závratné počty. Spoločnosť totiž oznámila, že k 25. septembru prestanú všetky kusy predané v rámci programu Astro for Business fungovať. Amazon firmám vráti 2 349,99 dolára, ktoré za robota zaplatili, plus 300 dolárov k tomu ako odškodné. Verzia pre domácnosti zostane naďalej funkčná, aspoň nateraz.

Amazon poskytol portálu The Verge vyjadrenie, z ktorého nepriamo vyplýva, že spoločnosť pre domácnosti pripravuje nového Astra.

Plne sme oddaní našej vízii prinášania špičkových riešení spotrebiteľskej robotiky do domácnosti. Aby sme urýchlili náš pokrok a prebiehajúci výskum, aby sa Astro stal najlepším domácim robotom, rozhodli sme sa ukončiť podporu pre Astro for Business. Sme nadšení z domácich skúseností, ktoré vymýšľame pre Astro, a tešíme sa na ďalšie zdieľanie v budúcnosti.

Pozrite si

Videli sme prvý Cybertruck na Slovensku! Aký je?

Z odstavených kusov Astro for Business sa stane elektronický odpad, ktorý spoločnosť odporúča zákazníkom bezplatne jej zaslať na sklad v rámci jej recyklačného programu. Hoci majitelia firemnej verzie dostanú pozvánku vyskúšať si domácu verziu Astra, hovorca spoločnosti pre portál potvrdil, že firemné verzie na domáce žiaľ nie je možné prekonvertovať.

Zatiaľ čo Amazon zjavne nedáva robotickej divízii úplné zbohom (dokonca v nej ani neprepúšťa), zamestnanci spoločnosti Mineral sú na tom o niečo horšie. Mineral vznikol ako projekt experimentálnej divízie „X lab“ spoločnosti Alphabet, od ktorej sa minulý rok oddelila založením rovnomennej dcérskej spoločnosti. Už niekoľko mesiacov bolo ale údajne jasné, že vedenie Alphabet so spoločnosťou Mineral do budúcnosti nepočíta.

Tento dojem samotných zamestnancov potvrdil portál Bloomberg, podľa ktorého Alphabet aktuálne dohaduje predaj licencie na agrikultúrne robotické zariadenia pestovateľskej spoločnosti Driscoll. Tá má už s robotmi spoločnosti Alphabet na svojich bobuľových poliach isté skúsenosti, pokračovať tak zrejme bude v ich využívaní, aj vývoji.

Oficiálny dôvod odpredaja licencie robotických technológií nie je známy. Podľa portálu Bloomberg však v tejto sfére panuje príliš tvrdý konkurenčný boj s veľmi nízkymi maržami. Predávať teda robotov firmám sa tomuto technologickému gigantovi aktuálne zjavne neoplatí. Na druhej strane by sme sa ale v najbližších mesiacoch od týchto spoločností mohli dočkať nových robotov, pravdepodobne už aj postavených na novej generácii umelej inteligencie.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.