Reklama

Čo robiť, ak vám smartfón spadne do vody? Miska s ryžou je už dávno pasé

Zdroj | Pixabay
Michal Sobek
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Určite sa už vám alebo niekomu vo vašom okolí stalo, že smartfón jednoducho spadol do vody, čo sú určite infarktové stavy. Patrí to dokonca medzi 3 najbežnejšie nehody spojené s používaním smartfónu. Ako postupovať?

Pozrite si

Ako si pred výletom stiahnuť Mapy Google do offline režimu?

Tieto tipy sa budú týkať primárne smartfónov, ktoré nemajú certifikovanú žiadnu odolnosť proti vode. Ak smartfón takouto certifikáciou disponuje, tak by mal pád alebo kontakt s vodou bez problémov prežiť. Treba ho len poriadne osušiť. Čo jednotlivé certifikácie znamenajú sme sa venovali v samostatnom článku.

Zdroj | Getty Images

Aj v článku o smart hodinkách, kde sme vysvetľovali, že nie všetky smart hodinky sú vhodné na potápanie, tak aj tu platí, že aj ak smartfón má nejakú certifikovanú odolnosť proti vode a vám sa podarí ho „utopiť“, tak takýto produkt vám žiaden výrobca nevyreklamuje.

Nikdy však nepodceňujte zálohovanie vašich dát. Či už využijete Fotky Google alebo iCloud, ale aj lokálnu zálohu v zariadení. Nikdy neviete, čo sa vám so smartfónom môže stať.

Pozrite si

Minisériu Obi-Wan Kenobi máme za sebou. Ako ju hodnotíme z pohľadu fanúšika?

Pádu do vody sa asi nevyhnete, ale smartfón môžete stále chrániť kvalitným vodoodolným puzdrom, ktorých je na trhu nespočetne veľa. Nemusíte ho nosiť stále, ale keď idete niekde ku vode je rozumné obetovať dizajn pre vyššiu ochranu.

Zdroj | Pixabay

Prvou dôležitou vecou je ho dostať z vody čo najskôr. Čím dlhšie tam bude, tak tým je menšia pravdepodobnosť, že bude fungovať normálne. Smartfón treba poriadne osušiť a hneď ho vypnúť. Ak máte ešte zariadenie s vymeniteľnou batériou, tak ju vyberte a taktiež SIM kartu aj pamäťovú kartu.

Netraste s ním a nesnažte sa z neho takto dostať vodu von, pretože by to mohlo mať presne opačný efekt a voda by sa dostala aj do častí, kde predtým nebola. Odporúča sa aj dôkladné čistenie napríklad v izopropylalkohole, ktorý sa rýchlo vyparuje.

Zdroj | Getty Images

Miska s ryžou je stále možné riešenie, ale sú aj lepšie možnosti, napríklad ovsené vločky, bavlnené uteráky alebo silikagélové guľôčky, ktoré sa najčastejšie nachádzajú v škatuli od obuvi. V žiadnom prípade nepoužívajte mikrovlnku, fén alebo ohrievanie na slnku. Môže to totiž spôsobiť skrat alebo roztavenie plastových častí.

Pozrite si

Trápi vás plná interná pamäť na Android smartfóne? Tieto tipy vám určite pomôžu

Po vysušení počkajte pre istotu pár hodín. Kým nie je smartfón úplne suchý, tak ho rozhodne nepripájajte do elektriny. Pokiaľ ste postupovali správne, tak je veľká šanca, že smartfón bude fungovať bez akýchkoľvek poškodení.

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.