- #Windows
- 5 min.
- 16.7.2022
Čo robiť, ak ste omylom vymazali súbor? Ešte nemusí byť definitívne stratený
Omylom ste si pri práci na počítači vymazali dôležitý súbor? Ešte skôr, ako zložíte hlavu do dlaní, existuje niekoľko vecí, ktoré môžete skúsiť urobiť pre jeho záchranu, resp. obnovenie. Existuje niekoľko spôsobov ako na to.
Či už ste si omylom vymazali rozpracovaný dokument, alebo v návale emócií odstránili nejakú fotografiu či video, šťastím v nešťastí je, že ich bežné vymazanie ich ešte z povrchu technologického ešte tak celkom nezmaže. Aj vďaka tomu existuje niekoľko spôsobov, ako ich možné opätovne obnoviť.
Kôš, Vymazané alebo aj cloud
Ešte skôr, ako sa pustíme do pokročilejších metód obnovy vymazaných súborov, stojí za to skontrolovať, či sa náhodou daný súbor iba nepresunul do koša, či jemu podobnej zložke v galérii vášho smartfónu.
Používatelia operačného systému Windows, ale aj macOS, určite dobre poznajú program Kôš, v ktorom sa ešte pred úplným vymazaním dočasne na 30 dní zhromažďujú „vymazané“ súbory. Podobne to funguje aj na mobilných operačných systémoch Android a iOS, ktoré majú vo svojich galériách fotografií a videí samostatnú zložku „Kôš“ či „Vymazané“, kde ešte možno stratené zábery nájdete pred ich skutočným vymazaním zo smartfónu.
V dnešnej dobe je už taktiež celkom možné, že vaše dokumenty, fotografie a videá, sa vám automaticky zálohujú do niektorej z cloudových služieb. Ak vlastníte Android smartfón, vaše dáta máte možno uložené v službe Disk Google. Apple na iPhone využíva službu iCloud, Huawei zas Huawei Cloud.
Keď treba ťažší kaliber…
Čo robiť, ak zmazaný súbor nie je už ani v koši? V tej chvíli prichádzajú na rad špecializované programy na obnovovanie súborov, ktoré sa zväčša spoliehajú na princíp fungovania úložných systémov. Zmazaný súbor totiž nie je celkom zmazaný do doby, kým ho neprepíše iný súbor. To platí najmä pri pomalších veľkokapacitných HDD diskoch, pri SSD diskoch a flash pamätiach sú väčšinou súbory mazané okamžite, no za pokus to stáť môže…
Microsoft Windows File Recovery
Jednu takúto aplikáciu vytvoril priamo pre Windows aj Microsoft, pričom dostupná je úplne zadarmo prostredníctvom obchodu Microsoft Store. Jej použitie má však niekoľko podmienok.
Aplikácia WFR funguje iba na operačnom systéme Windows 10 s aktualizáciou 2004 (Máj 2020) alebo novšou, prípadne Windows 11. Ak používate Windows 10 či 11, túto podmienku s najväčšou pravdepodobnosťou spĺňate. Druhou podmienkou je, že musíte byť trpezliví a nesmiete sa báť príkazového riadku.
Windows File Recovery totiž nedisponuje používateľským prostredím a jej ovládanie je obmedzené iba na príkazový riadok. Pokiaľ však máte zopár minút času podrobne si prečítať návod na použitie tohto programu, ktorý je kompletne preložený aj do slovenčiny, z polovice máte už vyhrané.
Recuva
Ak ste použitiu oficiálneho nástroja od Microsoftu neprišli na chuť, chápeme. Dobrou alternatívou pre vás môže byť aplikácia Recuva, ktorá dokáže obnovovať vymazané súbory aj bezplatne, hoci ponúka aj verziu Pro.
EaseUS Data Recovery Wizard
Nástroj na obnovenie zmazaných súborov ponúka aj známa spoločnosť EaseUS. Dostupný je pre operačné systémy Windows 7, 8, 10, neoficiálne zrejme aj 11 a dokonca aj Mac. Poradiť si dokáže s obnovením súborov až do 2 GB a okrem pevných diskov podporuje aj SD karty či USB kľúče či disky.
Stellar Data Recovery Free
Rebríčkom najlepších programov v obnovovaní súborov kraľuje aj tento kúsok, ktorý si opäť môžete stiahnuť zadarmo pre operačné systémy Windows 7,8,10 a 11, ako aj Mac. Poradiť si dokáže s rôznymi druhmi súborov s objemom maximálne do 1 GB.
Podobných programov pre obnovu zmazaných súborov existujú prinajmenšom desiatky a vymenovať ich tu všetky by bolo prakticky nemožné. Ako posledný do počtu môžeme spomenúť populárny Disk Drill, ktorý je opäť dostupný pre Windows aj macOS.
Ak by doteraz vymenované možnosti zlyhali a rozhodnete sa pokračovať v hľadaní ďalších nástrojov, dávajte si pozor na množstvo balastu, na ktorý môžete natrafiť. Práve takýto typ softvéru je totiž dobrým lákadlom pre podvodníkov, ktorí vám môžu pod zámienkou obnovy súborov do počítača nainštalovať aj ďalší nevyžiadaný, či priamo škodlivý softvér, prípadne od vás pod rovnakou zámienkou vylákajú nemalé poplatky za „Pro/Ultra/Plus“ licenciu, ktorá vám údajne umožní obnoviť viac súborov. Nemusí ísť o podvod, no pred kúpou takéhoto programu si určite prečítajte zopár recenzií a diskusných fór.