Zen je východný smer v hinduizme a budhizme. Nie je viazaný slovami a písmenami, zdôrazňuje ľudskú dôstojnosť, ktorá nepochádza z ega, ale z prirodzenosti. Hlboké rozjímanie a meditácie umožnia dosiahnuť životnú slobodu. Zen by mal vytiahnuť to najlepšie z nás. Zenbook od ASUSU si na takéto vysoké méty netrúfa, no jeho funkcie sú aj tak vo viacerých smeroch pozoruhodné.
Keď chytím nový notebook do ruky, zvyčajne ma prekvapí jeho hmotnosť. Inak tomu nebolo ani teraz, i keď prekvapenie bolo tentokrát príjemné. Už dávno som nedržal v ruke taký ľahký notebook. Môj prvý pocit bol, či má vôbec batériu. Nebudem vás napínať, mal. Napriek tomu je jeho hmotnosť len 1 007 gramov.
Počítač poháňajú nové procesory Intel Tiger Lake. Vďaka certifikátu Intel Evo ponúkajú vyšší výkon, dlhšiu výdrž batérie, Thunderbolt 4 porty a Wi-Fi 6. Ako čerešnička na torte je elegantné, no odolné šasi. Odolnosť máte dokonca na papieri, spĺňa vojenský certifikát MIL-STD 810G, čo znamená, že odolá nadmerným teplotám, pádom, otrasom, vibráciám a extrémnym nadmorským výškam. Nuž, za polárny kruh s ním zrejme nepôjdete, ale dobre vedieť, že mu neublíži, ak si ho na noc zabudnete v treskúcej zime v aute, alebo nim nechtiac klepnete.
Konektivitu zabezpečuje na pravej strane slot na microSD kartu a USB-A port 3.2 Gen. Na ľavej strane je to zaujímavejšie, nachádzajú sa tam až dva Thunderbolt 4 porty a plnohodnotný HDMI 2.0. V drvivej väčšine by ste si s takouto výbavou mali poradiť aj bez rozbočovača.
Čo sa mi páčilo
Vysoký výkon využijete na hranie hier, ale aj na zmysluplnejšie úlohy, ktoré sa dajú na notebooku robiť. Či už strihať video, upravovať fotky, vytvárať 3D návrhy a podobne.
Zenbook je tiež vybavený novým integrovaným grafickým čipom Intel Iris Xe. Intel sľubuje, že budete môcť hrať viac hier v rozlíšení 1080p zdvojnásobením herného výkonu čipu oproti predchádzajúcej generácii. Spustíte teda na ňom aj AAA hry, zvyčajne sa však budete musieť uspokojiť s nižšími fps. Dodávam, že sme testovali model s i7-11657G7 s 2,8 GHz a 16 GB RAM.
Výdrž batérie uvádza výrobca na 18 hodín. Počas reálneho používania som sa takmer dopracoval k hranici 15 hodín, čo je fantastická hodnota. Samozrejme, ak budete renderovať 4K videá, alebo robiť iné náročné operácie, výdrž pôjde dole. Bežný používateľ môže počítať, že mu Zenbook vydrží jeden pracovný deň.
Dlhá výdrž batérie mi pripomína skvelú výdrž MacBookov od Apple s procesorom M1. Ako vidno, dá sa to aj v prípade Intelu a Windowsu. Bravó, bola by škoda, keby využitie tohto ultraprenosného notebooku limitovala nízka výdrž batérie.
OLED displej používa technológiu NanoEdge, vďaka nej má spotrebu len 1 watt. FHD rozlíšenie je vzhľadom na univerzálne určenie notebooku úplne postačujúce. Užijete si ho aj pri sledovaní filmov, obraz je ostrý a má perfektné farby. OLED panel je citlivejší aj k vašim očiam, dokáže totiž eliminovať až 70 % modrého svetla.
Poteší HD webkamera s IR senzormi, má šošovku zo štyroch prvkov a v spolupráci s algoritmom od ASUSU vám poskytne pri videohovoroch veľmi dobrý výstup. Kameru využijete aj na odomykanie systému cez Windows Hello.
Keď otvoríte veko Zenbooku, pod základňu sa vysunie pánt a mierne ho nakloní nahor. Takto jednoducho sa zvýši pohodlie pri písaní.
Nebol by to AUSUS, keby do svojho zariadenia nezakomponoval nejakú vychytávku. V tomto prípade je to touchpad a v ňom „zabudovaná“ klávesnica NumberPad 2.0. Úžasná vec, ak potrebujete pracovať s množstvom čísel, o ekonómoch a účtovníkoch ani nehovorím. Zapnete si ju dotykovým tlačidlom na pravej strane touchpadu, Klávesnica slúži aj ako kalkulačka. ASUS myslel dokonca i na intenzitu jasu, tá je v dvoch úrovniach, prepína sa tlačidlom na ľavej strane touchpadu.
O tom že ide o pekné zariadenie svedčí aj cena Design Award 2021.
Čo by mohlo byť lepšie
OLED displej má krásne farby, ale jeho jas je len priemerný. Ak uvažujete nad notebookom, ktorý budete pravidelne využívať aj na priamom svetle, zrejme vás nadšenie z neho rýchlo prejde. Našťastie, počítače bežne používame v interiéroch, kde vám displej prinesie to, čo od neho očakávate.
Ďalším nedostatkom sú reproduktory, na ktorých by mohol výrobca zapracovať. Sú umiestnené zospodu a podávajú len priemerný zvuk. Keď už som pri zvuku, moja ďalšia výčitka smeruje k absencii slúchadlového audio konektoru. Viem, doba je bezdrôtová, ale aj tak. Niekedy si pri strihaní podcastu aj ja zapojím káblové slúchadlá, takže si myslím, že 3,5 mm jack má stále opodstatnenie a keby výrobca naozaj chcel, našiel by miesto.
Klávesnica má na môj vkus vyšší zdvih a niekomu jej dizajn môže pripadať trochu zastaralo. Píše sa ale na nej veľmi dobre, je tichá a roztiahnutá na celú šírku zariadenia.
Záver
Asus Zenbook 13 je perfektný, nie však dokonalý. Pár nepodstatných nedostatkov bohato vyváži množstvo pozitív, či už jeho rozmery, hmotnosť, OLED displej, perfektná výdrž batérie a v neposlednom rade výkon. Ani pri väčšej záťaži sa neprehrieva nad prah komfortu. Samozrejme, vtedy sa spustí ventilátor.
Cena tejto sympatickej mašinky sa pohybuje od 770 eur, v prípade 16 GB RAM a 1 TB SSD internej pamäte je to 1 149 eur, čo je stále veľmi slušne nastavená suma.
Ak hľadáte výkonný, no maximálne kompaktný notebook s trendovým dizajnom, určite si pozrite tento model. Aj preto od nás dostáva Asus Zenbook 13 UX325EA cenu Tip redakcie.
Notebook ASUS Zenbook 13 UX325EA si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne a bezpečne doručiť priamo až domov.