Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Intel predstavil nové procesory Tiger Lake a nový štandard Intel Evo

Intel predstavil nové procesory Tiger Lake a nový štandard Intel Evo
Zdroj | Intel
Stanislav Vinc
Intel predstavil nové procesory Tiger Lake a nový štandard Intel Evo
Zdroj | Intel
Zdroj | Intel

Jedenásta generácia procesorov Intel Core s kódovým označením Tiger Lake prináša dlho očakávaný skok vo výkone. Spolu s ňou dorazia na trh aj nové zariadenia so štandardom Intel Evo, ktorý nahradzuje pomerne mladý štandard Project Athena.

Tiger Lake

Intel postavil svoju 11. generáciu procesorov Intel Core na novej výrobnej technológii SuperFin. Vďaka nej má Tiger Lake vynikať najmä v tenkých a ľahkých notebookoch, ktoré touto cestou dostávajú aj novú generáciu integrovanej grafiky Intel Iris X. Intel sľubuje až dvojnásobný grafický výkon a bezproblémové hranie moderných titulov pri Full HD rozlíšení.

Pri kancelárskej práci má Tiger Lake poskytovať 20-percentné zrýchlenie procesov, pričom už v základe podporuje hneď štyri Thunderbolt 4 porty. Pri úprave fotografií majú byť procesory v ich spracovaní až 2,7-násobne rýchlejšie a pri úprave videa zhruba 2-násobne rýchlejšie v porovnaní s konkurenčnými procesormi. Poradiť si majú aj s 8K HDR videom, prípade aj so simultánnym prehrávaním hneď štyroch 4K HDR videí.

Zdroj | Intel

Zaujímavosťou je tiež hardvérová podpora zobrazovacej technológie Dolby Vision, ktorá bola doteraz v zariadeniach podporovaná až dodatočne pomocou softvérovej integrácie. Hardvérovou integráciou dokáže Intel znížiť spotrebu pri streamovaní Dolby Vision obsahu zhruba o 20 %, čo by sa malo v reálnych podmienkach prejaviť predĺžením výdrže batérie zhruba o hodinu.

Pozrite si

Herný notebook Lenovo Legion Slim 7i váži iba 1,86 kilogramu!

Intel ponúkne Tiger Lake procesory v deviatich rôznych verziách s TDP od 7 do 28 Wattov. Maximálne sa nová generácia dokáže v turbo režime dokáže vyšplhať na frekvenciu 4,8 GHz. Prechod na novú generáciu prisľúbili prakticky všetci veľkí výrobcovia notebookov s výnimkou Apple, ktorý aktuálne prechádza na vlastné ARM procesory.

Intel Evo

Intel prišiel na trh so štandardom Project Athena, aby pomocou neho uľahčil zákazníkom výber nových zariadení. Tento štandard zahŕňa napríklad instantné zapínanie notebooku po otvorení veka, celkovú rýchlosť hardvéru, celodennú výdrž batérie, bezproblémovú kontektivitu aj na cestách či kompaktné rozmery.

Nové procesory Tiger Lake však posúvajú niektoré z týchto podmienok ešte ďalej a tak doterajší štandard Project Athena ich už možnosti tak dobre nevystihuje. Zákazníci si tak budú musieť zvyknúť na nový štandard – Intel Evo.

Zdroj | Intel

Procesory spadajúce pod nový štandard musia ponúkať konzistentný výkon bez ohľadu na napájanie alebo stav batérie. Zo spánku musia prebrať zariadenie za menej ako jednu sekundu a na batérii musia vydržať deväť a viac hodín a to aj pri použití obrazovky s Full HD rozlíšením. V zariadení musí byť tiež prítomná podpora rýchleho nabíjania, ktoré mu musí zabezpečiť zhruba 4-hodinovú výdrž už po 30 minútach na nabíjačke.

Prvé zariadenia s 11. generáciou procesorov Intel Core, ako aj s novým štandardom Intel Evo, sa objavia na trhu neskôr v tomto roku.

Zdroj