Aj keď sú počítače pre mnohých z nás neoddeliteľnou súčasťou našich životov, stále v nich môžeme mať akýsi zmätok, že z čoho sú poskladané a ako fungujú. Preto sme sa rozhodli, že vám zlepšíme prehľad.
Urobíme tak pomocou nášho pravidelného seriálu Vyznajte sa v počítačoch, kde vám odhalíme to, čo je to vlastne počítač, z akých komponentov sa skladá, ako tieto komponenty fungujú a veríme, že po poslednej časti budete o mnoho poznatkov múdrejší a skúsenejší.
V prvej časti tohto seriálu sme sa pozreli na to, čo je to vlastne počítač a aké druhy poznáme, takže určite si to prečítajte. Pokračovať však budeme tým, ktoré komponenty tvoria samotný počítač, pretože ich rozhodne nie je najmenej.
V druhej časti sme sa pozreli na konkrétne komponenty, ktoré tvoria samotný počítač. Všetky komponenty sú umiestnené v počítačovej skrinke, ktorá slúži ako ochrana a aj na správne prúdenie vzduchu. V ďalších častiach sa pozrieme už na konkrétne komponenty oveľa podrobnejšie. Predstavíme si ich funkcie, vlastnosti a prakticky všetko, čo by ste o nich mali vedieť.
Tretiu časť sme venovali výberu, či by bol možno aj pre vás lepšia voľba počítač alebo radšej prenosný notebook. Ukázali sme si pre a proti týchto dvoch typov zariadení a potom je už len na vás, čo budete preferovať.
Štvrtú časť sme už venovali konkrétnemu komponentu, a to procesoru. Ten vykonáva všetky operácie, spracováva dáta a riadi fungovanie ostatných komponentov, pričom spolupracuje najmä s operačnou pamäťou (RAM) a úložiskom.
V piatej časti sme sa zamerali na operačnú pamäť RAM. Tá slúži na dočasné uloženie a rýchly prístup k dátam, ktoré procesor potrebuje na vykonávanie aktuálnych úloh. RAM neuchováva dáta trvalo, ale po vypnutí počítača sa informácie vymažú.
V šiestej časti sme našu pozornosť dali na výber úložiska, ktoré slúži na trvalé uloženie dát, ako sú operačný systém, programy, hry, dokumenty, fotky a všetky ostatné súbory. Na trhu sú v podstate dva typy úložiska, a to HDD (Hard Disk Drive) a SSD (Solid State Drive).
Siedma časť bola venovaná grafickej karte. Tá slúži na vykresľovanie obrazu, grafiky a videa. Je nevyhnutná pre hranie hier, prácu s videom, 3D modelovanie, ale aj pre akceleráciu výpočtov v AI. Grafická karta môže byť integrovaná (iGPU) alebo dedikovaná (dGPU).
V ôsmej časti to bol napájací zdroj. Ten zabezpečuje dodávku elektrickej energie pre všetky časti počítača. Môže sa zdať nenápadný, no je kľúčový pre stabilitu, spoľahlivosť a bezpečnosť celého fungovania.
V deviatej časti sme sa zamerali na chladiaci systém. Jeho hlavnou úlohou je odvádzať teplo generované komponentmi, aby zariadenie mohlo fungovať stabilne a s dlhou životnosťou. Prehriatie spôsobuje spomalenie výkonu, skrátenie životnosti a v horších prípadoch aj poškodenie hardvéru.
V desiatej časti sme sa venovali ďalšiemu mimoriadne dôležitému komponentu, a to základnej doske. Je to doslova ako centrálny nervový systém, ktorý zabezpečuje komunikáciu medzi všetkými ostatnými komponentmi.
V jedenástej časti to bola počítačová skrinka. Tá je na prvý pohľad len krabica, do ktorej sa montujú všetky komponenty. V skutočnosti však zohráva oveľa dôležitejšiu úlohu, než sa môže zdať.
V dvanástej časti sme už prešli na externé komponenty počítača, ktoré taktiež budete potrebovať, pričom sme začali monitorom. Výber monitora preto netreba podceňovať, správny výber ovplyvňuje nielen pohodlie pri práci, ale aj kvalitu zážitku.
V dvanástej časti sme už prešli na externé komponenty počítača, ktoré taktiež budete potrebovať, pričom sme začali monitorom. Výber monitora preto netreba podceňovať, správny výber ovplyvňuje nielen pohodlie pri práci, ale aj kvalitu zážitku.
Dnes to bude ďalší externý komponent, a to webkamera. Bez nej sa nezaobídu videohovory, online stretnutia, streamovanie ani online vzdelávanie. Externé modely ponúkajú vyššiu kvalitu obrazu, širšie možnosti uchytenia a pokročilejšie funkcie.
Kvalita obrazu je jedným z najzásadnejších parametrov. Základom je rozlíšenie, pričom bežné modely ponúkajú Full HD, ktoré je dnes už považované za štandard. Pre profesionálny dojem alebo streamovanie je vhodnejšia kamera so 4K rozlíšením, ktorá zachytí viac detailov a pôsobí ostrejšie. Dôležitú úlohu však zohráva aj kvalita senzora, schopnosť vyrovnávať svetelné podmienky, dynamický rozsah a podpora HDR.
Okrem obrazu je dôležitý aj zvuk. Niektoré webkamery majú zabudované mikrofóny, často dokonca duálne, ktoré dokážu snímať stereo zvuk a potláčať okolitý hluk. Ak vám však záleží na vysokej kvalite zvuku, odporúčame použiť externý mikrofón.
Pri používaní kamery je rozhodujúca aj flexibilita montáže. Väčšina webkamier má univerzálne uchytenie na horný okraj monitora, ale niektoré modely ponúkajú aj statívový závit, čo umožňuje umiestniť kameru presne podľa potrieb. Moderné webkamery často ponúkajú možnosť natáčania do strán či výškovú korekciu.
Nezanedbateľným prvkom sú aj softvérové funkcie. Pokročilé modely ponúkajú automatické zaostrovanie, sledovanie tváre, korekciu expozície, digitálny zoom či možnosť rozostrenia pozadia. V čase zvýšenej ochrany súkromia je čoraz populárnejšia aj fyzická krytka objektívu, ktorou môžete jednoducho zakryť šošovku, keď kameru nepoužívate.
Pokiaľ by ste si chceli vybrať webkameru pre svoj počítač, tak by ste sa mali brať do úvahy niekoľko veľmi dôležitých parametrov. Toto sú tie hlavné:
- Rozlíšenie a kvalita senzora
- Svetelná citlivosť a schopnosť zvládať horšie osvetlenie
- Kvalita zabudovaného mikrofónu
- Možnosti uchytenia
- Podpora aplikácií a kompatibilita s operačným systémom
- Prítomnosť krytky objektívu pre ochranu súkromia
Medzi známych výrobcov počítačových monitorov patria spoločnosti ako Logitech, Razer, Elgato, Microsoft, AVerMedia, Creative, Anker, Dell, HP a Lenovo.
Už o dva týždne sa pozrieme bližšie už na externý komponent počítača, ktorým je počítačová myš.