Aj keď sú počítače pre mnohých z nás neoddeliteľnou súčasťou našich životov, stále v nich môžeme mať akýsi zmätok, že z čoho sú poskladané a ako fungujú. Preto sme sa rozhodli, že vám zlepšíme prehľad.
Urobíme tak pomocou nášho pravidelného seriálu Vyznajte sa v počítačoch, kde vám odhalíme to, čo je to vlastne počítač, z akých komponentov sa skladá, ako tieto komponenty fungujú a veríme, že po poslednej časti budete o mnoho poznatkov múdrejší a skúsenejší.
V prvej časti tohto seriálu sme sa pozreli na to, čo je to vlastne počítač a aké druhy poznáme, takže určite si to prečítajte. Pokračovať však budeme tým, ktoré komponenty tvoria samotný počítač, pretože ich rozhodne nie je najmenej.
V druhej časti sme sa pozreli na konkrétne komponenty, ktoré tvoria samotný počítač. Všetky komponenty sú umiestnené v počítačovej skrinke, ktorá slúži ako ochrana a aj na správne prúdenie vzduchu. V ďalších častiach sa pozrieme už na konkrétne komponenty oveľa podrobnejšie. Predstavíme si ich funkcie, vlastnosti a prakticky všetko, čo by ste o nich mali vedieť.
Tretiu časť sme venovali výberu, či by bol možno aj pre vás lepšia voľba počítač alebo radšej prenosný notebook. Ukázali sme si pre a proti týchto dvoch typov zariadení a potom je už len na vás, čo budete preferovať.
Štvrtú časť sme už venovali konkrétnemu komponentu, a to procesoru. Ten vykonáva všetky operácie, spracováva dáta a riadi fungovanie ostatných komponentov, pričom spolupracuje najmä s operačnou pamäťou (RAM) a úložiskom.
V piatej časti sme sa zamerali na operačnú pamäť RAM. Tá slúži na dočasné uloženie a rýchly prístup k dátam, ktoré procesor potrebuje na vykonávanie aktuálnych úloh. RAM neuchováva dáta trvalo, ale po vypnutí počítača sa informácie vymažú.
V šiestej časti sme našu pozornosť dali na výber úložiska, ktoré slúži na trvalé uloženie dát, ako sú operačný systém, programy, hry, dokumenty, fotky a všetky ostatné súbory. Na trhu sú v podstate dva typy úložiska, a to HDD (Hard Disk Drive) a SSD (Solid State Drive).
Siedma časť bola venovaná grafickej karte. Tá slúži na vykresľovanie obrazu, grafiky a videa. Je nevyhnutná pre hranie hier, prácu s videom, 3D modelovanie, ale aj pre akceleráciu výpočtov v AI. Grafická karta môže byť integrovaná (iGPU) alebo dedikovaná (dGPU).
Teraz nasleduje ďalší dôležitý komponent počítača, ktorým napájací zdroj. Ten zabezpečuje dodávku elektrickej energie pre všetky časti počítača. Môže sa zdať nenápadný, no je kľúčový pre stabilitu, spoľahlivosť a bezpečnosť celého fungovania.
Základnou úlohou napájacieho zdroja je previesť striedavý prúd (AC) z elektrickej siete na jednosmerný prúd (DC), ktorý využívajú komponenty počítača. Zároveň rozdeľuje potrebné napätie medzi základnú dosku, procesor, grafickú kartu, úložisko a ďalšie časti.
Na trhu je niekoľko typov napájacích zdrojov, ktoré sa líšia najmä veľkosťou, účelom použitia a kompatibilitou s počítačovými skriňami. Najbežnejším formátom je ATX, ktorý je štandardom pre väčšinu stolných počítačov.
Pre menšie a kompaktnejšie počítačové zostavy sa používajú SFX a jeho o niečo dlhšia verzia SFX-L. Okrem toho existujú aj špecifické formáty ako TFX a Flex ATX, ktoré sa nachádzajú prevažne v komerčných alebo priemyselných zariadeniach.
Pokiaľ by ste si chceli vybrať napájací zdroj do svojho počítača, tak by ste sa mali brať do úvahy niekoľko veľmi dôležitých parametrov. Toto sú tie hlavné:
- Výkon – celkový výkon udávaný vo wattoch (W). Pre bežné zostavy postačí 500 až 650 W, pre výkonné herné počítače aj 750 W a viac
- Certifikácia účinnosti (80 PLUS) – vyjadruje, koľko energie napájací zdroj dokáže efektívne využiť
- Modulárnosť káblov – či sa dajú káble odpájať alebo sú napevno
- Konektory – skontrolujte, či má napájací zdroj dostatočný počet a typ konektorov
- Chladenie a hlučnosť – kvalitné napájacie zdroje používajú tiché alebo hybridné ventilátory, ktoré sa spustia len pri záťaži
Medzi známych výrobcov napájacích zdrojov patria spoločnosti ako Seasonic, Corsair, be quiet!, EVGA, ASUS ROG, Cooler Master, FSP a ďalší.
Už o dva týždne sa pozrieme bližšie na ďalší neoddeliteľný komponent počítača, ktorým je chladiaci systém.