Reklama

Čo je to Torrent - čarovné slovíčko pre sťahovanie veľkých súborov?

Zdroj | Eunice Neiman
Michal Spiegel
Zdroj | Eunice Neiman
Zdroj | Eunice Neiman

Torrent, slovo, s ktorým sa každý z nás dozaista stretol. Čo znamená toto magické slovíčko, ktoré pravdepodobne nemajú v láske bojovníci za autorské práva?

Zdroj | moviesroom

Vítame vás v ďalšej časti našej rubriky „Čo je to?„. Tentokrát si vysvetlíme všetko potrebné o pojme Torrent.

V skratke…

BitTorrent, alebo skrátene Torrent je internetový protokol, ktorý funguje na báze siete s vzájomným sprístupňovaním (peer-to-peer alebo P2P) a ktorý poskytuje rýchly prenos veľkých súborov medzi ľubovoľným počtom ľudí. Torrent označuje príponu súboru, ktorý sa sťahuje.

Pozrite si

Kim Dotcom predstavil Bitcontent, platobný systém pre vydavateľov

Pre jednoduchšie vysvetlenie, Torrent slúži na rýchle sťahovanie veľkých objemov dát pomocou tzv. roju používateľov, ktorý sa tiež nazýva swarm. Sťahovanie takýmto spôsobom je podstatne rýchlejšie, keďže cieľová rýchlosť pripojenia sa rozdelí medzi všetkých záujemcov, ktorí si chcú súbor stiahnuť. Platí teda, že čím väčší roj (viac používateľov súbor sťahuje), tým rýchlejšie sťahovanie.

Sťahovanie cez Torrent funguje cez komunitné stránky, ktoré obsahujú súbory Torrent. Keďže väčšinu sťahovaného materiálu tvoria filmy a hry, stránky bývajú častokrát rušené asociáciami a organizáciami, ktoré chránia autorské práva.

Zdroj | WIkipedia
Pozrite si

Koniec lacnej zábavy? Vznikla protipirátska aliancia

Medzi najpopulárnejšie Torrent stránky patrí napríklad The Pirate Bay. Stránky bývajú niekedy aj regionálne uzatvorené alebo zakázané a tak vznikajú lokálne siete. V Rusku sa napríklad na The Pirate Bay nedostanete, ale môžete využiť miestnu stránku rutor.org.

Svet Torrentu obohatil anglický jazyk o niekoľko slov, ktoré je potrebné vedieť, aby ste sa v sťahovaní orientovali. Okrem swarm sa na Torrent stránkach často stretnete s pojmom Seeder a Leecher. Prvý menovaný je používateľ, ktorý vlastní celú kópiu sťahovaného súboru. Pri sťahovaní je teda potrebné, aby existoval minimálne jeden seeder. Zvyčajne platí, že čím viac má súbor seederov, tým je spoľahlivejší na stiahnutie. Kópie s málo Seedermi môžu napríklad obsahovať vírusy alebo nevhodný obsah.

Zdroj | WIkipedia
Pozrite si

Netflix povoľuje sťahovanie filmov a seriálov, ale len do mobilu

Leecher je používateľ, ktorý sťahuje kópiu súboru. Pokiaľ používateľ stiahne celú kópiu súboru, stáva sa automaticky Seederom.

Samotné sťahovanie súboru Torrent funguje tak, že si stiahnete kópiu Torrent súboru. Po stiahnutí v prehliadači si spustíte sťahovanie v BitTorrent programe, kde si len nastavíte, kam sa má súbor stiahnuť.

Posledným pojmom je peer, ktorý označuje všetkých používateľov Torrentu, či už práve sťahujú alebo uverejňujú súbory.

Zdroj | WIkipedia
Pozrite si

BitTorrent Now – legálna služba od pirátov

Torrent však neslúži len na sťahovanie súborov ako nové filmy či videohry. Niektoré štúdiá vydávajú cez BitTorrent aj svoju hudby. Medzi známe príklady môžeme napríklad zaradiť skupinu Nine Inch Nails, ktorá vydáva svoje albumy práve cez BitTorrent.

Herné štúdio Blizzard napríklad využíva vlastného BitTorrent klienta na distribúciu hry World of Warcraft a tiež všetkých datadiskov do tejto hry.

Z ďalších zaujímavostí, vláda Spojeného kráľovstva používala BitTorrent na distribúciu dát o tom, ako sú vynakladané dane obyvateľov.

Zdroj | Rheba Mcduffie
Pozrite si

Apple pomohol FBI nájsť majiteľa KickassTorrents

V roku 2011 mal BitTorrent viac ako 100 miliónov používateľov. Odhadovaný pomer, ktorý reprezentuje sťahovanie cez BitTorrent predstavuje až 20 % z celej aktivity na sieti.

Ako ste na tom vy? Sťahujete Torrent súbory alebo si radšej obsah kupujete oficiálnou cestou, prípadne obľubujete čo raz populárnejšie streamovacie služby za mesačný poplatok? Podeľte sa s nami v komentároch pod článkom.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.