Reklama

Kim Dotcom predstavil Bitcontent, platobný systém pre vydavateľov

Zdroj | Twitter
Števo Porubský
Zdroj | Twitter
Zdroj | Twitter

Meno Kim Dotcom sa spája hlavne s aférami okolo serveru Megaupload, ktorý podľa amerických úradov poškodzoval práva vydavateľských spoločností a vytvoril im miliónové straty. Nemec žijúci na Novom Zélande, Kim Dotcom, sa ale nenudí, pripravuje Megaupload 2. V ňom má byť integrovaný aj nový platobný systém Bitcontent pre vydavateľov obsahu.

Kim Dotcom Bitcontent už stihol predstaviť na svojom Twittri. Vo videu vidieť, ako by mal systém fungovať. Určený je hlavne pre vydavateľov obsahu a tými nemajú byť iba filmové či nahrávacie štúdiá, ale aj mediálne domy s on-line novinami.

Problém je len v tom, že monetizovať obrovské množstvo článkov je manuálne nemožné. Neviem si teda celkom presne predstaviť, ako by mal systém fungovať napríklad pre články na internete napríklad na TECHBOX.sk.

Dotcom síce ukázal Bitcontent na príklad článku o Islande, pričom odkaz na tento monetizovaný článok môže byť súčasťou náhľadu článku na webe vydavateľa, no systém by musel fungovať automaticky pre všetky či vybrané články. Ale možno aj bude.

Jednoduchý upload, jednoduché speňaženie

Súbor pritom stačí nahrať do systému Bitcache a určiť sumu, za ktorú si ho používatelia môžu stiahnuť. Bitcache má byť pritom systém na monetizáciu čohokoľvek.

Tým chce Dotcom predísť problémom, ktoré vznikali pri Megauploade, a teda, že používatelia zdieľali nelegálne kópie programov, hudby, hier či filmov. Ako, to ale zatiaľ nie je známe, keďže súbory môžu byť zjavne aj nelegálne a navyše na nich (napr. horúca filmová či hudobná novinka) môže profitovať internetový pirát, ktorý sa k nej dostane skôr ako ostatní.

Monetizovanie má byť výhradne v digitálnej mene Bitcoin, ktorej výmenný kurz ale lieta ako na húsenkovej dráhe. Raz je cez 1 000 dolárov za jeden Bitcoin, inokedy klesne o 20-25%.

Ale aj na to ma Dotcom riešenie. Vydavateľ súbor ocení v mene, akej chce a systém Bitcontent bude túto sumu automaticky prepočítavať podľa aktuálneho kurzu. Ak sa teda stane, že Bitcoin klesne, súbory dáta môžu byť drahšie v mene Bitcoin. Naopak, ak kurz Bitcoinu stúpne, dáta budú v mene Bitcoin lacnejšie.

Vydavateľ môže dokonca obmedziť počet stiahnutí na určité číslo. Používatelia môžu za súbor zaplatiť aj viac a tým podporiť vydavateľa. Treťou možnosťou je obmedzenie len na stream, teda používateľ, ktorý za súbor zaplatí si ho nebude môcť stiahnuť, ale len prezerať on-line.

Dotcom vo videu nakoniec súbor „uploadoval“ na doménu MU2.com (Megaupload 2). Tá ale stále nie je dokončená. Samozrejmosťou má byť šifrovanie dát i komunikácie.

Kedy Dotcom s Megaupload 2 a Bitcontent príde nie je jasné. Dlho to už ale trvať nemusí, veď na tom pracuje už niekoľko rokov. Čo všetko Megaupload 2 prinesie a aké bude mať ochranné funkcie voči pirátstvu (ak vôbec nejaké bude mať) je ale veľkou neznámou.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.