Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Čo je to optický Thunderbolt kábel? Majster v prenosoch na dlhé vzdialenosti

Čo je to optický Thunderbolt kábel? Majster v prenosoch na dlhé vzdialenosti
Zdroj | Areca
Stanislav Vinc
Čo je to optický Thunderbolt kábel? Majster v prenosoch na dlhé vzdialenosti
Zdroj | Areca
Zdroj | Areca

Zhruba štyri roky od uvedenia rozhrania Thunderbolt 3 na trh sa až teraz dostávajú do predaja prvé optické Thunderbolt 3 káble. Ako sa líšia od tých bežných, ktoré nájdete v obchodoch už dnes, aké sú ich výhody a na aký druh pripojenia sa naopak nehodia?

V skratke…

Optický Thunderbolt kábel vymieňa bežnejšie využívanú meď za optické vlákna, ktoré dokážu zabezpečiť vysokorýchlostný prenos dát na väčšie vzdialenosti aj bez degradácie rýchlosti a kvality prenosu. Takýmto spôsobom dokážu prenášať dáta aj na vzdialenosť 5 – 50 metrov. Na rozdiel od medených káblov však nepodporujú prenos energie a nie sú kompatibilné s USB pripojením aj napriek tomu, že využívajú identický USB-C konektor.

Zdroj | Apple

Ak sa už v rôznych typoch Thunderbolt 3 a USB-C káblov strácate, nečudujeme sa vám. Aj keď totiž všetky z nich využívajú rovnaký konektor, často sa môžu vzájomne líšiť svojimi špecifikáciami a kompatibilitou. Skvelým príkladom toho je nedávno predstavený Thunderbolt 3 kábel od Apple, ktorý si svoju cenu 129 dolárov obhajuje lepšími parametrami oproti konkurenčným káblom, ktoré vyzerajú na prvý pohľad úplne identicky.

Pri výbere nového kábla si tak musíte dávať pozor, či vami vybraný kábel spĺňa vami požadované parametre, či už ide o prenosové rýchlosti, schopnosť prenosu energie či možnosť plnohodnotného fungovania kábla aj na väčšie vzdialenosti. Do výberu Thunderbolt 3 káblov najnovšie pribúda výber medzi medenými a optickými káblami.

Meď vs. optika

Navonok rovnaké káble sa môžu od seba líšiť spôsobom, akým sú z ich jedného konca na druhý prenášané informácie, resp. dáta. Bežne dostupné káble, vrátane doteraz dostupných aktívnych aj pasívnych káblov Thunderbolt 3 (viď. Apple), využívali na prenos meď. Tento vodič má svoje výhody. V prípade štandardu Thunderbolt ide konkrétne o možnosť súbežného prenosu energie popri prenose dát a o kompatibilitu so štandardmi USB a DisplayPort.

Zdroj | Belkin

Medené Thunderbolt káble však narážajú na fyzikálne limity, ktoré im nedovoľujú prenášať dáta maximálnou rýchlosťou na väčšie vzdialenosti. Inak to nie je ani v prípade tzv. aktívnych Thunderbolt káblov, ktoré zosilňujú prenos pomocou aktívnej elektroniky na oboch stranách pripojenia.

Pozrite si

Čo je to Ki Cordless Kitchen, bezdrôtový prenos energie pre spotrebiče?

Optické Thunderbolt káble takýmto problémom netrpia a vďaka prenosu dát pomocou optických vlákien dokážu poskytovať maximálnu prenosovú rýchlosť aj na vzdialenosť 5 až 50 metrov. Táto technológia samozrejme nie je ani v rámci štandardu Thunderbolt novinkou, optické varianty boli už v minulosti dostupné pri predchádzajúcich štandardoch Thunderbolt 1 a Thunderbolt 2. Optické Thunderbolt 3 káble sa však dostávajú do predaja až dnes.

Zdroj | Umberto (Unsplash)

Tento nový druh káblov má však samozrejme svoje špecifické využitie vychádzajúce z jeho obmedzení. Keďže optický Thunderbolt kábel nedokáže prenášať energiu, na strane príslušenstva je v prípade jeho použitia potrebné zabezpečiť aj samostatné napájanie. Pri chýbajúcej kompatibilite s USB je tiež nutné, aby obe strany pripojenia podporovali štandard Thunderbolt 3.

Slabina optických Thunderbolt 3 káblov napokon spočíva aj v ich cene. Aj ten najkratší, 5-metrový optický Thunderbolt 3 kábel od spoločnosti Corning začína na cene 370 dolárov. Svoje uplatnenie si tak nájdu najmä v korporátnej sfére, minimálne zo začiatku, kým dostatočne neklesne ich cena.