Určite ste už aspoň v jednej situácii zachytili slovo NFT. Možno ste nevedeli, čo to je, pretože vám to nikto nevysvetlil, no ak aj áno a naďalej sa v tom cítite stratení, nedivíme sa vám. O čo teda ide a prečo je okolo toho vo svete tak veľký ošiaľ?
V skratke môžeme povedať, že NFT alebo non-fungible (nezameniteľný) token je moderná forma predaja umeleckých diel. Čo presne to však znamená a ako to funguje?
Zdá sa, že NFT naberá vo svete technológii druhý dych. Moderná doba neustále napreduje a museli sa jej prispôsobiť aj umelci. Tí hľadali totiž spôsob, ako na svojich dielach zarobiť, a tak sa, logicky, premiestnili do digitálneho priestoru.
Poučka znie, že NFT je jednotka dát, ktorá sa nachádza na digitálnej databáze blockchain. Každá jednotka NFT reprezentuje unikátnu digitálnu položku. Táto položka môže predstavovať digitálny zvuk, video či iný súbor. Keďže je NFT jednotka unikátna, vlastníci súboru môžu dokázať, že je skutočne ich.
NFT môže byť vo forme obrázku, videa, zvuku alebo iného počítačového súboru. Je to v podstate unikátny certifikát, ktorý nie je možné skopírovať. každé dielo je unikátne, nemôžete ho zameniť za iné dielo. V tomto je hlavný rozdiel medzi NFT a kryptomenami. NFT teda nie je kryptomena, aj keď väčšinou sa pomocou nich NFT nakupuje, najčastejšie je to kryptomena Ethereum.
S NFT súvisí aj termín blockchain. To je technológia, ktorá funguje ako decentralizovaná databáza, ktorá dokáže uchrániť neustále rozširujúci sa počet záznamov. Tie sú chránené práve vďaka decentralizácii a tiež vďaka vzájomnej kontrole pomocou výpočtovej techniky pripojených počítačov.
Možno ste si mylne mysleli, že zakúpením NFT automaticky dostávate autorské práva na toto dielo, ale nie je tomu tak. Získate len unikátne miesto v databáze na blockchaine, ku ktorému je toto dielo priradené. Toto miesto sa označuje ako Token. Toto miesto nemôžete skopírovať ani zduplikovať, len predať.
Samozrejme, každý si môže obrázky, videá či hudbu sťahovať, ale vlastniť ich môže iba jeden. Rovnako ako pri obrazoch môžete vlastniť rôzne kópie, no originál obrazu má iba zberateľ. Na rovnakom princípe funguje aj NFT. S NFT dátami sa dnes bežne obchoduje, existujú na to špecializované burzy. Využitie NFT je aj v móde, kde môžu tokeny slúžiť na overenie originality produktu.
Nechávate si teda nekupovaním NFT ujsť rozprávkové zárobky? Možno a možno aj nie. Niekto označuje kryptomeny za špekulatívne aktívum a NFT možno označiť podobne. Hodnota jednotlivých NFT kolekcií môže, no nemusí stúpnuť a okrem umeleckej hodnoty to niekedy ovplyvňuje aj značka či autor, ktorý za danou kolekciou stojí alebo davová psychóza odštartovaná nejakou komunitou, ktorá môže ceny niektorých NFT vyšvihnúť do nebies.
Ako v prípade každej investície, aj do sveta NFT vstupujete na vlastné riziko a ak vám môžeme odporučiť len jedinú vec, vložte do nich len tie peniaze, ktoré ste ochotní stratiť. Cieľom NFT napokon nie je generovanie zárobku, ale vlastníctvo unikátneho predmetu, podobne ako je to napr. vo svete umenia.
V ďalšom článku si povieme, ako možno NFT nakúpiť, za aké ceny sa jednotlivé diela predávajú a aké sú tie najznámejšie, ktoré pozná takmer celý svet.