Reklama

Čo je to Car Keys od Apple? Elegantný spôsob, ako sa zbaviť kľúčov od auta

Zdroj | BMW
Stanislav Vinc
Zdroj | BMW
Zdroj | BMW

Po kreditných a členských kartách, ktoré si už dnes môžete presunúť z peňaženky do smartfónu, sa z našich vreciek čoskoro vytratia aj kľúče od auta. Novú éru odomykania áut pomocou smartfónu či hodiniek odštartoval Apple s úplne novou funkciou Car Keys.

Evolúcia odomykania áut

Kľúče od auta prešli za celú existenciu osobných automobilov zaujímavou premenou od bežných kľúčov podobných tým od vášho bytu či domu, až ku elektronikou nabitým plastovým obalom rôznych tvarov a veľkostí. Prečo však so sebou nosiť fyzické kľúče, keď sú už technológiami nabité aj samotné autá?

Zdroj | Chris Amos and Roy Ritchie/Car and Driver

Túto otázku si kládlo už niekoľko automobiliek, z ktorých najznámejším príkladom môže byť zrejme automobilka Tesla. Jej elektromobily totiž môžete odomknúť pomocou mobilnej aplikácie. Ani tento spôsob však nie je dokonalý, úplne bezpečný a ani pohodlný. Vyžaduje si inštaláciu aplikácie, jej zapnutie a samozrejme to, aby ste vôbec pri sebe mali nabitý a funkčný smartfón.

Čo je to Car Keys?

Univerzálne riešenie na tento problém sa aktuálne snaží ponúknuť technologická spoločnosť Apple, ktorá sa doteraz oficiálne angažovala vo svete automobilov iba v podobe prostredia Apple CarPlay. Nová funkcia Car Keys vychádza priamo z technológie NFC, resp. platformy Apple Wallet.

Car Keys predstavuje digitálnu kópiu kľúčov od auta, ktorú si môžete nakopírovať do aplikácie Apple Wallet. Tá dnes slúži na úschovu platobných, členských a cestovných kariet, ktoré môžete využívať cez váš iPhone či hodinky Apple Watch aj bezkontaktne pri platbách pomocou Apple Pay či vstupe do MHD vo vybraných svetových metropolách.

Zdroj | BMW

Podobne ako pri bezkontaktných platbách, aj v prípade odomykania auta pomocou Car Keys bude stačiť, ak ku vybranému miestu na aute (typicky ku kľučke) priložíte váš iPhone alebo hodinky. Auto overí prístupový kľúč uložený vo vašom zariadení, odomkne zámky a umožní vám ho aj naštartovať.

Strata kľúčov a zdieľanie prístupu

Funkcia Car Keys však nie je iba o odľahčení vreciek, prináša so sebou aj ďalšie výhody v oblasti bezpečnosti a pohodlia.

Digitálne kľúče od vášho auta budete môcť priamo cez váš iPhone či Apple Watch zdieľať s rodinou, priateľmi, ale aj s technikom zo servisu alebo kuriérom, ktorý vám vloží zásielku priamo do kufra auta. Urobiť tak môžete odkiaľkoľvek, aj keď sa práve nachádzate tisícky kilometrov od vášho auta.

Pred odoslaním prístupu si môžete vybrať, či má mať osoba k autu neobmedzený prístup, alebo jej chcete dovoliť auto iba odomknúť, ale už nie naštartovať. Rodičia budú môcť pri zdieľaní prístupu s deťmi obmedziť akceleráciu, maximálnu rýchlosť či dokonca aj maximálnu hlasitosť audio systému. Zdieľanie je potrebné overiť cez PIN kód, Touch ID alebo Face ID.

O vaše auto sa príliš nebudete musieť strachovať ani v prípade straty zariadenia, v ktorom máte kľúče uložené. Prístup do vášho auta v prvom rade chráni PIN kód, Touch ID alebo Face ID senzor, no ak by aj niektorý z týchto prvkov zlyhal, zariadenie môžete stále zablokovať a kľúče deaktivovať aj na diaľku cez webový portál iCloud alebo iné z vašich zariadení od Apple.

Je to bezpečné?

Digitálne kľúče od auta sú uložené v šifrovanej podobe v samostatnom bezpečnostnom čipe zariadenia rovnako, ako vaša platobná karta nastavená pre platby pomocou Apple Pay. Prístup k vášmu autu je navyše chránený pomocou spomínaných bezpečnostných prvkov – PIN kódu a technológií Touch ID a Face ID, ktoré je možné obísť len v prípade znalosti číselného PIN kódu.

Zdroj | BMW

Čo ak sa mi vybije iPhone/Apple Watch?

Technológia NFC je energeticky nenáročná a tak funkcia Car Keys zostáva funkčná aj päť hodín po tom, čo sa váš iPhone vybije. Pri celodennej výdrži smartfónov a hodiniek by ste sa teda do problémov kvôli vybitej batérii dostať nemali. V opačnom prípade budete mať ešte stále k dispozícii aj fyzické kľúče.

Ktoré zariadenia a autá podporujú Car Keys?

Funkciu Car Keys aktuálne podporujú všetky vozidlá značky BMW série 1 až 8, X5 až X7, M5, M8, X5 M, X6 M a Z4 vyrobené po 1. júli 2020. Dostupnosť funkcie Car Keys v týchto vozidlách si môžete overiť otvorením aplikácie Connected App, odkiaľ je možné kľúč od auta pridať priamo do aplikácie Wallet.

Na strane zariadení funkciu Car Keys podporuje najnovší iPhone SE (2020), iPhone XR, iPhone XS a XS Max, iPhone 11, 11 Pro a 11 Pro Max a zároveň všetky generácie smart hodiniek Apple Watch. Podmienkou je aktualizácia smartfónu na najnovší operačný systém iOS 13.6 alebo pripravovaný iOS 14.

Zoznam vozidiel podporujúcich funkciu Car Keys sa bude ešte v priebehu tohto roka nepochybne rozširovať a časom ju zrejme budú po vzore funkcie CarPlay ponúkať prakticky všetky automobilky.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.