- #Aplikácie a hry
- 4 min.
- 31.1.2024
Čo je Titan OS v nových televízoroch od Philips? Končí s Google TV?
Diverzifikovať, diverzifikovať, diverzifikovať. Je síce málo podobné, že práve o toto sa usiluje známy výrobca televízorov, ale ak by sa tak rozhodol, nevyzeralo by to inak.
Philips totiž len minulý rok prešiel z Android TV na Google TV, modernejší operačný systém pre televízory, a v týchto dňoch sa pochválil, že sa stáva prvým výrobcom, ktorý ponúkne zariadenia s Titan OS. O čo ide?
Titan OS je operačný systém rovnomennej technologickej spoločnosti so sídlom v Barcelone. Vyvinula nezávislý systém pre smart TV, ktoré môžu využívať poprední producenti televízorov. Stáva sa tak konkurentom pre najrozšírenejší Google TV, resp. Android TV.
Spoločnosť Titan OS vytvorila strategickú alianciu s TP Vision, ktorá sa už teší z exkluzívneho partnerstva pre linuxové televízory tejto spoločnosti a bude ponúkaná na vybraných televízoroch Philips a displejoch AOC v Európe a Latinskej Amerike. Nový operačný systém sa bude spočiatku vyskytovať na dvoch modeloch strednej triedy, MiniLED súprave Xtra PML9009 a prémiovom LED modeli The One PUS8909, ktoré budú uvedené na trh v prvej polovici roku 2024.
Vizuálne sa zdá, že Titan OS je nápadne podobný Google TV. Zatiaľ sme ho nevyskúšali, ale z toho, čo je známe, vidieť, že má podobné rozhranie ako domovská obrazovka Google TV. Možnosti navigácie sa nachádzajú v hornej časti obrazovky, vrátane funkcie vyhľadávania stránky kanálov. Nechýba veľké okno s návrhmi obsahu v strede a dva riadky v spodnej časti obrazovky s obľúbenými aplikáciami a návrhmi zo streamovacích služieb.
Operačný systém poskytne používateľom prístup k veľkému zoznamu prémiových aplikácií a kanálov pomocou uzavretých zmlúv s globálnymi i lokálnymi partnermi na rok 2024. Nájdete tam napríklad Netflix, Disney +, Youtube, Prime Video, Pluto TV, či DAZN. Aktuálne však chýba podpora Apple TV.
Spoločnosť Titan OS bola založená skúsenými vedúcimi predstaviteľmi z európskych a amerických odvetví zábavy, médií a investícií, vrátane renomovaných odborníkov z odvetvia Disney, Roku, Rakuten TV a KKR.
Konkurenciu novému systému, okrem Google TV, predstavuje najmä webOS (LG), Tizen (Samsung) a Vidaa (Hisense). Titan OS sa zdá byť o niečo oklieštenejší, čo je v istom smere výhodou, pretože sa rozbehne aj na menej výkonných systémoch.
Nový operačný systém zrejme najskôr uvidíme v televízoroch značky Philips. Spočiatku sa bude vyskytovať na dvoch modeloch strednej triedy, MiniLED sérii Xtra PML9009 a prémiovom LED modeli The One PUS8909, ktoré budú uvedené na trh v prvej polovici tohto roku. Philips však bude aj v budúcnosti používať Google TV. Rozhodujúcim faktorom pre výber OS bude procesor, ktorý konkrétny TV používa – vyššia a výkonnejšia čipová sada si ponechá Google TV, zatiaľ čo nižšia a menej výkonná dostane Titan OS.
Televízory bežiace na MediaTek Pentonic 1000 a procesorom 8. generácie P5 AI Dual Engine, vrátane OLED+959, OLED+909 a OLED809, si nechajú Google TV, keďže slúžia ako prémiové TV vyššej strednej triedy na rok 2024. Naproti tomu televízory poháňané Novatek SoC a procesorom 7. generácie P5, vrátane OLED759, The One (PUS8909) a PML9009 Xtra Mini-LED TV budú vybavené Titan OS.
Titan OS tiež vstúpil do strategického partnerstva s Currys, popredným maloobchodným predajcom technológií v Spojenom kráľovstve a Škandinávii. Ako súčasť partnerstva Currys spustí operačný systém na televízoroch vlastnej značky JVC a bude spolupracovať na maloobchodných médiách. Ide o prvú alianciu svojho druhu na britskom trhu.