Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Čo je to 5G, nová technológia mobilných sietí?

Čo je to 5G, nová technológia mobilných sietí?
Zdroj | Reuters
Juraj Procházka
Čo je to 5G, nová technológia mobilných sietí?
Zdroj | Reuters
Zdroj | Reuters

Pri tvorbe telekomunikačných štandardov sa nehrá o fazuľky, veď rýchly internet – a ten mobilný zvlášť – čoraz viac ovplyvňuje naše životy. S nastupujúcim internetom vecí (IoT), inteligentných domov a miest, ale najmä s príchodom autonómnych áut jeho význam narastie do neobvyklých rozmerov.

Pozrite si

5G – 100x rýchlejšie, tisícnásobná kapacita, stonásobok terminálov

Liekom na potreby budúcich technológií budú siete 5G.

Práce na príprave sietí 5G začali dlho pred spustením prvej komerčnej siete LTE. Medzitým sme sa aj u nás dočkali nielen sietí LTE, ale aj 4G, čo je LTE-Advanced.  A práce na príprave štandardu sietí 5G významne pokročili.

Pozrite si

Je to konečne tu! Štandard 5G schválený!

Lenže 5G nebude len ďalšou evolúciou s rýchlejším mobilným internetom, ako tomu bolo v podstate pri prechode od 3G k 4G. Hoci takéto tvrdenie je značne zjednodušujúce, faktom je, že 5G bude znamenať skutočný technický prevrat.

Čo prinesie 5G technológia?

Stručne povedané – (až) stonásobok dnešných rýchlostí LTE, omnoho vyššiu hustotu terminálov na jednotku plochy pokrytia, vyššiu spektrálnu efektivitu a niekoľkonásobne kratšiu, až extrémne nízku latenciu.

Zdroj | Nokia

Znižovanie oneskorenia bude pri sieťach 5G jednou z najvážnejších technologických výziev. Na rozdiel od rýchlostí sa nedá dosiahnuť „hrubou silou“ – napríklad znásobením šírky pásma a využívaním technológií viacnásobných kanálov (MIMO). Latencia v rozsahu 1-5 ms si vyžiada podstatnú zmenu sieťovej architektúry. Pri dnešnej konfigurácii sietí by to technológia „nestíhala“ ani s najvýkonnejšími procesormi.

Zdroj | Deutsche Telekom

Dnešné LTE siete zvládnu reálne rýchlosti priemerne na úrovni 10-20 Mbit/s, aj keď deklarujú maximum napríklad na úrovni 70 až 150 Mbit/s. Pri bundlingu pásma a využití niekoľkých kanálov súčasne je maximum aj niekoľkonásobkom tejto hodnoty, vtedy hovoríme o LTE-A. Siete 5G však ponúknu gigabitové rýchlosti – pre fixné terminály sa udáva až 10 Gbit/s, ba aj viac.

Načo nám to bude?

Načo bude takáto mohutná konektivita dobrá? Mala by zvládnuť nové formáty videa, ako Ultra HD (4K), 8K, ale aj holografické zobrazenie. Ďalšou oblasťou bude IoT, vrátane autonómnych áut a lietajúcich strojov. Siete 5G musia zvládnuť na kilometer štvorcový až milión IoT zariadení.

Pozrite si

Nokia predstavila ReefShark. Operátorom umožní stavať siete 5G

Ich dátové nároky budú síce väčšinou nízke, ale vzhľadom na obrovský počet on-line senzorov bude potrebná obrovská dátová priepustnosť.

Zároveň vďaka parametrom, ktorými budú siete 5G vedieť konkurovať väčšine dnešných technológií fixného pripojenia do internetu, dôjde aj k migrácii zákazníkov z pevných sietí do mobilných. To, čo v hlasových službách  spustili siete 2G, sa začína objavovať najmä od rozšírenia 4G technológií aj v dátových službách. Siete 5G tento trend výrazne podporia.

Zdroj | Telecom TV

Štandard vo vývoji

Ako sme už naznačili, siete 5G nebudú len inováciou LTE. Pôjde o „ďalšiu veľkú vec“, o nič menšie ako technologickú revolúciu s novou sieťovou architektúrou a množstvom úplne nových prístupov.

Zdroj | Telecom TV

Štandard sietí 5G bude mať v rámci Medzinárodnej telekomunikačnej únie formálne pomenovanie IMT-2020, analogicky podľa štandardov pre siete 3G (IMT-2000) a 4G (IMT-Advanced). Veci okolo schvaľovania už finišujú, aj keď finále je ešte pred nami.

Pozrite si

Žilinská univerzita bude s Huawei pri zrode sietí 5G

21.12.2017 plenárne zasadnutie 3GPP TSG RAN v Lisabone úspešne dokončilo prvú implementovateľnú špecifikáciu 5G NR (New Radio).

Zdroj | Android Headlines

„Hra“ ale nekončí. Schválený štandard 5G NR je tzv. non-standalone (NSA) verzia, pričom efektívny štandard by mal byť definitívne prijatý až v marci 2018. Ide však o dôležitý signál pre výrobcov čipov, terminálov a sieťovej infraštruktúry, pretože môžu pripravovať hardvér pre prechod na novú generáciu sietí.

Pozrite si

5G smartfóny a siete prídu už budúci rok

Samostatná verzia štandardu (standalone, SA) pre rádiové rozhranie SA 5G-NR by mala byť dokončená v júni 2018, rovnako ako normy týkajúce sa chrbticovej siete 5G. Štandard 5G NR SA by potom mal byť definitívne schválený v septembri tohto roku. V roku 2019, teda rok pred odhadovaným termínom, sa zrejme objavia aj prvé komerčné siete 5G.

Čipy od Qualcommu a Intelu sú už fakticky k dispozícii, takže čoskoro budú nasledovať modemy, routre a verme, že čoskoro, aj prvé smartfóny a ďalšie zariadenia (senzory, smartmetre atď.).

Pozrite si

Biely dom vraj zvažuje znárodnenie sietí 5G

Dobrou správou je, že vzhľadom na súčasné využívanie frekvencií z rôznych častí spektra – od pásma UHF, po milimetrové vlny – by mali siete 5G oveľa kvalitnejšie pokrývať aj odľahlé oblasti. V tých husto osídlených zas poskytnú omnoho vyššiu prenosovú kapacitu oproti sieťam 3G a 4G. Vyššia kvalita a spoľahlivosť sa s novou generáciou sietí prejaví na mnohých úrovniach.

Zdroj