Reklama

Čo hovoria profesionáli na Apple Mac Pro a Pro Display XDR?

Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Apple minulý rok potešil nielen bežných používateľov, ale aj naozajstných profesionálov. Priniesol im hneď dva nové pracovné nástroje, Mac Pro a Pro Display XDR. Aký majú pocit z používania týchto mašín tí, pre ktorých sú určené?

Cena Macu Pro začína na 5 999 $. Apple predpokladá, že používatelia si ho nakonfigurujú podľa svojich požiadaviek, preto ho ani nepredáva v kamenných predajniach. Špičkový model s 28-jadrovým procesorom Intel Xeon W a dvoma procesormi GPD AMD Radeon Pro Vega II Duo vyjde na viac než 53 000 $!

Zdroj | iFixit

Apple Pro Display XDR má uhlopriečku 32 palcov a rozlíšenie 6 016 x 3 384 px (218 PPI). Jeho jas je 1 000 nitov (1 600 nitov maximálne) a kontrast 1 000 000:1. Dizajnovo ladí s Mac Pro, pre ktorý je vyslovene určený, k bežnému MacBooku Air sa totiž nedá pripojiť.

Zdroj | Apple

Portál The Verge posadil pred túto zostavu šesť kreatívnych profíkov, aby ju používali na reálnu prácu. The Verge je súčasťou Vox Media, spoločnosti plnej profesionálov v oblasti médií, ktorí vyrábajú ilustrácie a video grafiku pre webstránky či na YouTube, preto nemal núdzu o požiadať o pomoc naozajstných odborníkov.

Skupinu viedol Murilo Silva, CEO postprodukcie vo Vox Media so 16-ročnou praxou v štúdiovej technike. Tím mal mesiac na to, aby sa dôkladne zoznámil s Mac Pro a Pro Display XDR.

Zdroj | The Verge

Redakcia sa rozhodla pre konfiguráciu Mac Pro: 3,2 GHz 16-jadrový procesor Intel Xeon W, dve grafické karty Radeon Pro Vega II, 96 GB RAM a 1 TB SSD plus afterburner kartu s dedikovaným FPGA procesorom, ktorá urýchľuje dekódovanie video súborov ProRes. Cena za Mac Pro bola 18 072 $ s daňou.

Na porovnanie sa zakúpila pracovná stanica PC Boxx Apexx 4 s 3,7 GHz 32-jadrovým procesorom AMD Ryzen Threadripper 3970X, dvoma grafickými kartami Nvidia GeForce RTX 2080 Ti, 128 GB RAM a 2 TB SSD za 14 247 $ (s daňou).

Pozrite si

Apple Mac Pro konečne poteší profesionálov, zaplatia zaň tisíce

Veľmi pekný, neuveriteľne tichý

Všetci sa zhodli, že Mac Pro je naozaj mimoriadne pekný a pedantne navrhnutý počítač. „Neexistuje žiaden iný počítač, ktorý by bol tak presne navrhnutý. Schéma chladiacich prieduchov na prednej a zadnej strane je okamžite rozpoznateľná, porty na vrchu sú naozaj praktické a zariadenie je až smiešne tiché počas prevádzky.“

Mac Pro je aj vo vnútri pekný a ukazuje perfektnú prácu inžinierov z Apple. Nie sú tam žiadne káble, skrutky držia na mieste vďaka pružinám, takže nemôžu vypadnúť zo závitov. Všetky komponenty sú očíslované, nestane sa teda, že ich zameníte. Apple investoval veľa času do vyladenia ventilátorov, aby neprodukovali žiadne nepríjemné zvuky.

Zdroj | iFixit

Kvôli bezpečnosti sa Mac nedá otvoriť, pokým sa neodpojí napájací kábel. Jediná výčitka smerovala k umiestneniu konektoru na slúchadlá – namiesto zadnej strany by to vpredu bolo oveľa praktickejšie.

Brutálny výkon, minimálne zrýchlenie

Na Macu Pro sa spustilo niekoľko testov, ktoré potvrdili, že ide naozaj o najrýchlejší Mac vo Vox Media. To však nemusí nutne znamenať, že dokáže zlepšiť produktivitu.

Vox Media využíva Adobe Creative Cloud a očakávalo sa, že sa tímu podarí zrýchliť prácu vo Photoshope a Illustratore, a riadiť náročné pracovné postupy úprav v aplikácii Adobe Premiere a After Effects. Výsledok?

Zdroj | iFixit

„Dúfala som, že keď otestujem Mac Pro, nebudem mať problém, ale narazila som na rovnaké problémy, aké mám na svojom iMacu doma. Ak presuniem nejaký tvar, zrazu sa obraz zmení z úplne jasného na neuveriteľne pixelovaný a jediným spôsobom, ako sa toho zbaviť, je refrešnúť scénu,“ povedala Estelle Caswell, ktorá pracuje napríklad na Explained od Netflix.

Zistili sme, že zatiaľ čo systém Mac Pro môže mať dosť voľného surového výkonu, väčšina nášho softvéru ho zatiaľ nedokázala použiť.

Ani umelecká riaditeľka New York Magazine, Stevie Remsberg, nevidela pri práci vo Photoshope žiadne zrýchlenie. „Používam iMac 2019. Vôbec som nepocítila zrýchlenie. Pracovala som zo servera cez VPN, takže je možné, že to spomaľovalo. Väčšinou som pracovala len v InDesigne a Photoshope, ako zvyčajne, ale úprimne povedané, moje súčasné nastavenie funguje veľmi dobre. Málokedy mám problémy s pomalosťou. Nevidím žiaden dôvod používať tento počítač na moju prácu.“

Noam Hassenfeld produkuje podcasty. „Všetky programy, ktoré používam, bežia rovnako rýchlo na mojom počítači ako na Mac Pro. Takže v mojom súčasnom zamestnaní nemá pre mňa zmysel používať Mac Pro. Možno keby som pracoval na oveľa intenzívnejšom, náročnom projekte so 100, 200 podcastmi, mohol by mi Mac Pro pomôcť.“

Celú recenziu si môžete pozrieť na priloženom videu.

Nedostatočná optimalizácia

The Verge zistil, že veľkým problémom je nedostatočná optimalizácia Mac Pro. „Hardvér je veľmi ďaleko pred softvérovou podporou. Keď sme vykonávali porovnávacie testy, ktoré tlačili na výkon GPU, získali sme solídne čísla, ale len veľmi málo aplikácií bolo optimalizovaných na používanie grafického systému Apple Metal, ktorý sme v podstate nikdy nevideli poriadne využitý počas našej bežnej práce.“ Konkrétne sa spomína chýbajúca optimalizácia Creative Cloud od Adobe.

Zdroj | iFixit
Pozrite si

Apple sa zbláznilo! Monitor za 5 tisíc nemá ani stojan!

V tabuľke si môžete pozrieť porovnanie Macu Pro s PC, ktorý má rýchlejší procesor a viac jadier, no nemá elegantný dizajn a je neuveriteľne hlučný. The Verge uviedlo: „Kde Mac Pro ešte mlčal, naše PC znelo ako vysávač. Nedokážeme dobre opísať, aké škaredé a hlučné bolo toto PC oproti Macu a pokiaľ sa bavíme o dizajne – to sú rôzne planéty.“

Referenčný test

Mac Pro

Box PC

Cinebench R20

6 849

17 293

Viacjadrový Geekbench5

13 351

25 372

Geekbench GPU, CUDA vs Metal

99 631

152 050

Geekbench GPU, OpenCL

80 200

130 091

Pugetbench Premiere 4K ProRes playback

100

83.2

Pugetbench Premiere 4K ProRes export

103,1

158,6

Pugetbench Premiere 4K RED playback

77,3

74,7

Pugetbench Premiere 4K RED export

72,8

119

Pugetbench Premiere 4K heavy GPU effects playback

79,1

58,6

Pugetbench Premiere 4K heavy GPU effects export

67,4

85,2

Pugetbench Premiere 4K heavy CPU effects live playback

62,5

60,9

Pugetbench Premiere 4K heavy CPU effects export

28,3

30

Apple Pro Display XDR ako referenčný monitor prepadol

Murilo Silva mal problém s porovnaním referenčných stupňov. Murilo dlho pracoval na monitore Sony X300 a podla neho bolo bolestivé videť, ako zobrazuje displej od Apple.

„Toto nie je displej, ktorý by som si niekedy kúpil ako referenčný monitor pre serióznu prácu s farbou. Bohužiaľ, môj najväčší prvý dojem bol, že pozorovanie mimo uhla bolo jednoducho neuveriteľne nepresné, dokonca aj v najmenšom uhle. Je to také dramatické, že keď stojíte priamo pred ním a pozeráte sa na displej, vidíte vinetačný efekt.“

Pozrite si

Spolu s Apple Mac Pro prichádza rôzne príslušenstvo

Výsledky testovania ukazujú, že ak sa používatelia pohybujú v ekosystéme Apple, bude Mac Pro veľmi rýchly. Ale stačí krok z tejto oblasti a všetko sa vráti k známym rýchlostiam. Isté je, že optimalizácie softvéru tretích strán dorazia aj do Mac Pro. Otázkou je, ako dlho to bude trvať.

The Verge konštatuje, že vidieť obrovský rozdiel medzi Mac Pro z roku 2013 a novým modelom. Momentálne je však len veľmi málo profesionálneho softvéru, ktorý by naozaj dokázal využiť ponúkaný výkon. Apple však prináša konkurenciu a tá je dobrá pre všetkých.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.