Reklama

Ukrajina využije pri zjednocovaní rodín technológiu rozpoznávania tvárí

clearview AI facial recognition verge
Zdroj | Maria Chimishkyan
Tomáš Šmidák
clearview AI facial recognition verge
Zdroj | Maria Chimishkyan
Zdroj | Maria Chimishkyan

Ukrajina začala používať technológiu na rozpoznávanie tváre od spoločnosti Clearview AI. Bude nápomocná pri zjednocovaní rodín, ktoré utiekli do zahraničia, boji proti dezinformáciam či identifikácií mŕtvych tiel.

CEO spoločnosti Hoan Ton-That povedal agentúre Reuters, že poskytli svoje bezplatne poskytli svoje služby ukrajinskému ministerstvu obrany. Engadget kontaktoval ukrajinské ministerstvo obrany a požiadal ich o vyjadrenie. Zástupcovia ministerstva naznačili, že už predtým zvažovali použitie tohto nástroja.

Zdroj | Clearview

Na čo sa nakoniec bude používať zatiaľ nie je známe, no je isté že neostane jediným zdrojom identifikácie osôb. Ton-That a jeho poradca Lee Wolosky sa vyjadrili, že aj ďalšie ukrajinské vládne agentúry plánujú začať túto technológiu používať v nadchádzajúcich dňoch. Clearview AI má prístup k viac ako dvom miliardám fotiek z ruskej sociálnej siete vKontakte a ďalších približne desať miliárd v celkovej databáze.

Pozrite si

Clearview AI – mocný nástroj na rozpoznávanie tváre

Aj keď môže technológia tejto firmy v boji Ukrajine proti ruskej invázií významne pomôcť, prináša so sebou niekoľko ale. Za posledné roky sa totiž so značkou spája istá kontroverzia. V marci tohto roka Taliansko pokutoval Clearview AI vo výške 27.9 milióna dolárov a požaduje stiahnuť všetky fotografie talianskych štátnych príslušníkov. V novembri minulého roka Veľká Británia predbežne vypísala pokutu 22.6 milióna dolárov za porušenie práv o bezpečnosti dát.

Zdroj | Facebook

Nariadenie odstrániť všetky obrázky ich občanov z databáz nariadili aj Francúzsko, Austrália a Kanada. Kvôli súdnym sporom o ochrane súkromia tiež museli pozastaviť svoje pôsobenie v USA. Meta, Google, Venmo a Twitter tiež požadujú aby od nich Clearview AI prestalo zbierať súbory.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.