Reklama

Články už nemusíte čítať, prečíta vám ich robot s takmer dokonalou slovenčinou

Zdroj | Denník N
Stanislav Vinc
Zdroj | Denník N
Zdroj | Denník N

Technológia hlasovej syntézy sa z roka na rok zlepšuje, vďaka čomu sú nahrávky neurálnych hlasov nielen čoraz podobnejšie ľudským, ale zároveň dostupné v čoraz väčšom počte jazykov, vrátane slovenčiny.

Ako prvé slovenské médium využívajúce túto technológiu vo svojom spravodajstve je Denník N, ktorého vybrané články si od včera môžete vypočuť v podaní technológie hlasovej syntézy služby Azure od Microsoftu.

Hlasová syntéza je proces generovania umelého hlasu, v rámci ktorého systém prijíma textový vstup a konvertuje ho na zvukový výstup, teda hlasovú reč. Túto technológiu nasadili do svojich článkov už pred niekoľkými rokmi viaceré svetové médiá, ktoré publikujú texty v anglickom jazyku.

Obsah pokračuje pod reklamou

Možnosť nechať si prečítať text robotickým hlasom nie je žiadnou novinkou a to ani v prípade slovenských textov. Doposiaľ však šlo najmä o automatické čítačky obrazoviek dostupné v rámci funkcií prístupnosti priamo v operačných systémoch počítačov, smartfónov a tabletov. Táto funkcia je dlhodobo veľkou pomocou pre ľudí so zrakovým postihnutím, avšak od modernej syntézy má prirodzenosťou svojho hlasového prejavu pomerne ďaleko.

Pozrite si

TECHBOX.sk ide využívať umelú inteligenciu na písanie článkov a obrázky k nim!

Nový neurálny hlas Denníka N pôsobí realisticky a tak je aj v porovnaní s doterajšími čítačkami obrazoviek výrazne príjemnejší na počúvanie. Presvedčiť sa o tom môžete v ukážkovom článku, na vrchu ktorého nájdete prehrávač s ikonou robota. Články, ku ktorým bude dostupná aj audio stopa, bude denník označovať malou ikonou „play“.

Neurálny hlas robí pri čítaní textov menšie chyby, čo je však prirodzené aj človeku. Paradoxne najčastejšie chyby počuť pri čítaní anglických názvov, ktoré hlas číta s ostrou slovenskou výslovnosťou, či už ide napr. o názov služby Azure alebo denníka The Washington Post. Denník N však plánuje svoj hlas priebežne vylepšovať a prípadné návrhy v tomto smere prijíma aj od čitateľov prostredníctvom formulára.

Denník N spočiatku neplánuje nasadiť svoj neurálny hlas do všetkých článkov. Problematické pre tento formát môžu byť napríklad rozhovory či články, ktorých neodlučiteľnou súčasťou sú napr. grafy a tabuľky, ktoré by sa nehodili na spracovanie ani vo forme bežného podcastu.

V skúšobnej prevádzke si prvé tri minúty každej nahrávky bude môcť vypočuť každý čitateľ. Po uplynutí tejto doby budú nahrávky dostupné iba pre predplatiteľov ktoréhokoľvek balíka. V priebehu najbližších týždňov majú napokon po webovej verzii nahrávky pribudnúť aj do mobilnej aplikácie Denníka N.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.