Čip Apple M1 valcuje Intel. Zatiaľ len podľa benchmarkov

ZDROJ | Apple

Apple tento týždeň predstavil svoj prvý procesor M1. Zahájil tak prechod z architektúry Intelu na ARM. Počas svojej prezentácie nešetril chválou a slovami, že ide o najvýkonnejší notebookový procesor na svete. Podľa prvých meraní to nie je vôbec prehnané.

Portál MacRumors zverejnil prvé výsledky benchmarkov, ktoré ukazujú, že modely MacBook Pro a Air s čipom M1 dosahujú vyššie skóre, ako iMac 27″ s i9 10. generácie. Výpočty boli urobené cez Geekbench, ktorý sa považuje za jeden z najlepších na porovnávanie výkonu zariadení pracujúcich na odlišných architektúrach.

ZDROJ | Apple

Prvý MacBook Air s čipom M1 má 8 GB RAM (k dispozícii je aj so 16 GB kapacitou) a takt 3,2 GHz. V jednojadrovom skóre dosiahol 1 687 bodov. Vo viacjadrovom skóre to bolo veľmi slušných 7 433 bodov.

ZDROJ | MacRumors

Pozrite siApple Mac mini a MacBook Pro 13 s procesorom M1 šokujú výkonom

Aj čo sa týka grafického výkonu, tak si vedie nový MacBook Air veľmi slušne, umiestnil sa na štvrtom mieste za iMacom, iMacom Pro a Mac Pro.

ZDROJ | MacRumors

MacBook Pro s čipom Apple M1 si vedie ešte o čosi lepšie, pretože má na rozdiel od modelu Air ventilátor, dokonca s vylepšeným chladiacim systémom. Skóre MacBooku Pro sa v jednojadrovom teste sa pohybujú na úrovni 1 705 bodov, vo viacjadrovom teste je to okolo 7 570 bodov.

ZDROJ | Apple

Zatiaľ sa tak potvrdzujú sebavedomé slová, ktoré zazneli počas predstavenia Apple M1. Realita môže byť o niečo iná, to ukážu až reálne skúsenosti používateľov pri štandardnej záťaži notebookov. Zdá sa však, že rozhodnutie Apple ísť aj v prípade procesorov vlastnou cestou je správne a koniec-koncov logické.

Keďže v Macoch s procesom M1 sa nedá rozšíriť kapacita RAM, môže byť ich maximálna kapacita 16 GB pre mnoho používateľov obmedzujúcim faktorom. Ďalším mínusom je, že nebudú podporovať externé grafické karty. Stále otvorenou otázkou ostáva tiež podpora aplikácií tretích strán, vrátane možnosti inštalácie konkurenčného OS Windows.

Uvažujete o novom Macu s procesorom M1?

ZdrojGeekbench 1,,2

Komentáre k článku