Reklama

XPeng mieri do ďalších európskych krajín, ohrozí miestne automobilky?

Zdroj | XPeng
Igor Neštrák
Zdroj | XPeng
Zdroj | XPeng

Čínsky výrobca XPeng Motors po minuloročnom spustení predajov v „európskej mekke elektromobility“ (v Nórsku), ohlásil ďalšiu expanziu na európskom kontinente.

Medzi ďalšie európske krajiny, v ktorých bude možné zakúpiť elektromobily tohto výrobcu, bude patriť Holandsko a Švédsko.

V Holandsku XPeng pre distribúciu svojich vozidiel využije služby spoločnosti Emil Frey, ktorá má bohaté skúsenosti s importérskym zastúpením naprieč celou Európou. Táto spoločnosť pôsobí aj na slovenskom trhu ako výhradný dovozca značiek Peugeot, Citroën, DS a Opel.

Uvedená spoločnosť bude zabezpečovať kompletnú predajnú a servisnú sieť. Vozidlá značky XPeng bude možné zakúpiť online, alebo formou predajní zastrešujúcich spoločnosťou Emil Frey Holandsko. V najbližšom čase bude otvorený predajný showroom v holandskom Haagu a vo švédskom Štokholme.

Pozrite si

Ktoré čínske elektromobily sa objavia na našom trhu? Nie je ich málo!

Spoločnosť XPeng uviedla, že do budúcna plánuje rozširovanie naprieč Európou. Po Holandsku a Švédsku bude ako ďalší trh nasledovať Dánsko.

Aktuálne výrobca pre uvedené trhy ponúka kompaktné SUV Xpeng G3 s dojazdom 451 km podľa WLTP cyklu (na titulnej fotografii) a luxusný sedan XPeng P7 s dojazdom 530 km podľa WLTP cyklu.

Zdroj | XPeng

Sedan XPeng P7 svojou dĺžkou 4 880 mm a rázvorom 2 998 mm sa radí medzi vyššiu strednú triedu. Je ponúkaný v dvoch verziách, so zadným pohonom a pohonom všetkých štyroch kolies. V oboch prípadoch je použitý akumulátor o kapacite 80 kWh. 

Za zmienku určite stojí ukážková aerodynamika vozidla, súčiniteľ odporu vzduchu dosahuje hodnotu 0,236. Najvýkonnejšia verzia 4WD dosahuje výkon 321 kW a zrýchlenie z 0 na 100 km/h zvládne za 4,5 sekundy.

Zdroj | XPeng

V blízkej budúcnosti je v Európe plánovaný aj predaj menšieho sedanu XPeng P5, ktorý by mal byť prvým sériovo vyrábaným elektromobilom vybaveným radarom LIDAR určeným pre autonómnu jazdu.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.