Reklama

Čínsky rádioteleskop FAST – obor, čo dovidí najďalej

Zdroj | China Daily
Juraj Procházka
Zdroj | China Daily
Zdroj | China Daily

Šampiónom medzi najväčšími rádioteleskopmi je odteraz čínsky FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical radio Telescope). Ako naznačuje už jeho názov, disponuje priemerom parabolického zrkadla 500 m, čím zhruba o 195 m prekonáva doterajšieho rekordéra.

Pozrite si

Čína spustí FAST – najväčší rádioteleskop na svete

Tým bol rádioteleskop Arecibo Observatory v pohorí Montanas Guarionex v Portoriku, ktorý má priemer 305 m.

Výstavba rádioteleskopu FAST začala v roku 2011 a počas piatich rokov technici okrem iného namontovali 4 450 trojuholníkových segmentov reflektora o strane s dĺžkou 11 m. Plocha paraboly zodpovedá rozlohe 30 futbalových ihrísk.

Zdroj | Profimedia

Vedci po ukončení montáže spustia testovanie systému teleskopu a po nevyhnutnom vyladení by mal byť podľa Národného astronomického observatória spustený do prevádzky v septembri tohto roku.

Napriek rozmerom je teleskop „živý“. Segmenty sú pohyblivé a dokážu sa zoskupiť do paraboly s priemerom o 100, alebo 200 m menším. Rozšíri sa tak variabilita pozorovacích možností.

Pozrite si

Lietajúce observatórium SOFIA bude fungovať naďalej

Rádioteleskop je súčasťou čínskeho národného programu na podporu samostatnej čínskej vedy. Podľa agentúry Nová Čína sa čínski vedci roky pri výskume spoliehali na dáta zo zahraničia. Nový teleskop výrazne rozšíri možnosti pri pozorovaní vesmíru.

Zdroj | Profimedia

Podľa šéfa čínskej astronomickej spoločnosti Wu Siang-pchinga pomôže citlivejší rádioteleskop vedcom pátrať po mimozemských civilizáciách a skúmať ranné štádiá vývoja vesmíru.

Pozrite si

ESO stavia obrovský teleskop, posunie hranice vesmíru

Ambície Číny pri výskume vesmíru sú silné aj v oblasti kozmonautiky. Čína sa chce vrátiť na Mesiac – zatiaľ prostredníctvom ďalšieho lunochodu, ale zároveň plánuje aj vybudovanie vlastnej stálej orbitálnej stanice na obežnej dráhe Zeme. V budúcnosti by mala vzniknúť aj základňa na Mesiaci.

Svoju prvú menšiu orbitálnu stanicu Tiangong 1 („Nebeský palác“) vypustila Čína už v septembri 2011. Nová stanica by sa mala budovať od roku 2018 a v roku 2022 by mala byť plne vybavená k dispozícii kozmonautom.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.