Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Číňania chcú 20-miestny raketoplán pre vesmírnu turistiku

Číňania chcú 20-miestny raketoplán pre vesmírnu turistiku
Zdroj | Mr Pengxin Han et al. from CALT
Juraj Procházka
Číňania chcú 20-miestny raketoplán pre vesmírnu turistiku
Zdroj | Mr Pengxin Han et al. from CALT
Zdroj | Mr Pengxin Han et al. from CALT

Azda najznámejšou z firiem, ktoré chcú profitovať z vesmírnej turistiky je Virgin Galactic miliardára Richarda Bransona. Zďaleka však nie je jediná.

Pozrite si

Tragédia raketoplánu SpaceShipTwo zabrzdí vesmírnu turistiku

Navyše jej náskok zmazala tragická havária raketoplánu SpaceShipTwo počas testovacieho letu pred dvoma rokmi. Nádejným „kozmickým“ tour-operátorom sa môže stať americká spoločnosť Blue Origin vlastnená Jeffom Bezosom, majiteľom Amazonu.

Aktuálne úspešne otestovala záchranné pristátie kozmickej kapsuly New Shepard na padákoch a viacnásobne použiteľná nosná raketa takisto úspešne pristála pomocou svojich motorov.

Turistické ambície má aj letecko-kozmický kolos Boeing a ďalšie, prevažne americké spoločnosti. SpaceX medzi ne však nepatrí, tá rúbe podstatne vyššie, presnejšie povedané ďalej – pozerá sa k Marsu.

Pozrite si

SpaceX odhalil smelý plán kolonizácie Marsu!

Najnovšie sa k vesmírnej turistike hlási aj Čína. Vládna agentúra China Academy of Launch Vehicle Technology plánuje raketoplán, ktorý by mal vyniesť na hranice vesmíru až 20 turistov. Uviedol to magazín New Scientist.

Zdroj | Virgin Galactic

Odborník na raketovú techniku Lui Haiquang predstavil projekt minulý týždeň na medzinárodnom astronautickom kongrese v Guadalajare v Mexiku.

Pozrite si

Vector Space Systems chystá vesmírny „taxík“

Vedúci tímu Han Pengxin uviedol, že pozemné testy sú už takmer dokončené a očakáva sa, že skúšobné lety by sa mali realizovať do dvoch rokov. Lety s nákladom by sa mohli uskutočniť do roku 2020.

Ak sa ukáže, že všetko je bezpečné a raketoplán je spoľahlivý, mohol by začať voziť vesmírnych turistov. Cena letenky sa má pohybovať v rozmedzí 200-250 tisíc USD.

Cena letenky je podobná tej, ktorú stanovil Virgin Galactic pre lety na SpaceShipTwo a v oboch prípadoch pôjde o hyperbolické suborbitálne lety. Turisti teda uvidia planétu so zakriveným obzorom z výšky okolo 100 km a užijú si niekoľko minútový stav beztiaže.

Zdroj | Mr Pengxin Han et al. from CALT

Na rozdiel od SpaceShipTwo, ktorý má štartovať z lietadlového nosiča vo výške asi 10-12 km, však má čínsky raketoplán štartovať kolmo zo zeme. Pristávanie sa v oboch prípadoch uskutoční na letisku, tak ako pri lietadle.

Pozrite si

Súkromný vesmír – kde končia vlády, oni pokračujú

Čínski akademici vyvíjajú dve verzie raketoplánu. Menší s nosnosťou 10 ton by vyniesol päťčlennú posádku do výšky 100 km. Väčšia verzia pre 20 pasažierov by uniesla 100 ton a lietala by do výšky 130 km.

Bola by použiteľná aj na vypúšťanie menších satelitov na nízku obežnú dráhu. Obidva raketoplány by boli na mnohonásobné použitie.

Roger Launius z National Air and Space Museum vo Washingtone DC však pre New Scientist uviedol: „Myšlienka je zaujímavá, ale stále chýba dotiahnutie mnohých technických detailov. Je vždy jednoduchšie kresliť návrhy a prezentovať predstavy, ako stavať kozmické lode schopné lietať“.

Príklad Virgin Galactic je dobrou ilustráciou náročnosti tohto procesu.