Reklama

Čína vybuduje vlastný „Starlink“. S výstavbou konštelácie začne už tento rok

Zdroj | SPACE / CASC
Juraj Procházka
Zdroj | SPACE / CASC
Zdroj | SPACE / CASC

Satelitná sieť SpaceX, hoci je stále vo výstavbe, už funguje v komerčnej prevádzke, ktorú zabezpečuje viac ako 3 500 satelitov Starlink na nízkych obežných dráhach. Megakonštelácia má byť dokončená v roku 2027, kedy má zahŕňať až 12 000 satelitov. Dokončená je už aj konštelácia konkurenčnej spoločnosti OneWeb, keď indická raketa LVM-3 dopravila 26. marca na obežnú dráhu poslednú várku 36 družíc. Sieť OneWeb tak bude operovať s celkovo 618 satelitmi.

Menšiu konšteláciu telekomunikačných satelitov pripravuje aj EÚ. Do roku 2027 chce vybudovať multiorbitálnu konšteláciu IRIS² s počtom zhruba 170 družíc, ktorá má najmä zaistiť infraštruktúru a poskytovanie zabezpečených telekomunikačných služieb pre vlády členských štátov EÚ a ďalších požívateľov v Európe a v Afrike.

Pozrite si

Satelitná sieť IRIS² ako odpoveď EÚ na Starlink? To asi sotva

Obsah pokračuje pod reklamou

Astronómovia majú už dnes z obrovského množstva objektov na obežnej dráhe ťažkú hlavu, ale, ako vravia realisti, dobre už bolo. Optické znečistenie nočnej oblohy sa bude ďalej zhoršovať a to zrejme radikálnym spôsobom. Neprispeje k tomu len Amazon so svojou niekoľko rokov ohlasovanou konšteláciou Project Kuiper, ktorá má mať po dokončení 3 236 satelitov (zatiaľ boli vyrobené 2 prototypy, ktoré ešte nevzletli).

Zdroj | SpaceX

Vážnym konkurentom pre Starlink sa zrejme stane Čína, ktorá v minulom roku uskutočnila najviac úspešných štartov do vesmíru (62). Tým o jeden prekonala rekord SpaceX (61 štartov). Čína sa teraz pripravuje na vypustenie prvých satelitov svojej národnej megakonštelácie. Projekt, označovaný ako Kuo-wang (Guowang), počíta s 13 000 satelitmi.

Spoločnosť China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC), hlavná vesmírna spoločnosť v krajine, začiatkom marca uviedla, že na vypustenie satelitov pre LEO konšteláciu Kuo-wang bude použitá nová konfigurácia rakety Long March 5B, prvýkrát s druhým stupňom Yuanzheng-2 (YZ-2). Odštartuje z pobrežného kozmodrómu Wenchang v druhej polovici roka.

Zdroj | OurSpace

Čínska akadémia vesmírnych technológií (CAST), dcérska spoločnosť CASC, a Inovačná akadémia pre mikrosatelity (IAMCAS) v rámci Čínskej akadémie vied sú zmluvnými subjektami na výrobu satelitov pre Kuo-wang. IAMCAS by mala dodať prvých 30 satelitov pre tento projekt do konca roka. Neskôr by sa mali do budovania satelitnej siete zapojiť aj ďalšie spoločnosti, vrátane súkromného sektora.

Pri doterajších štartoch sa prvé stupne nosnej rakety Long March 5B s dĺžkou 30 metrov a hmotnosťou približne 23 ton po dosiahnutí orbitálnej rýchlosti dostávali až na obežnú dráhu, odkiaľ po zbrzdení hornou vrstvou atmosféry uskutočňovali nekontrolované návraty. Je možné, ale nie isté, že použitie horného stupňa YZ-2 umožní, aby prvý stupeň zostal na suborbitálnej dráhe v rámci cielenej zóny návratu, respektíve dopadu.

Pozrite si

Starlink nemá na palube lietadla konkurenciu, ukázali reálne testy

Prudký nárast satelitov na orbite Zeme, je dobrý pre konkurenciu medzi operátormi, ale nie je dobrou správou pre astronómov. Nedávna štúdia organizácie Square Kilometre Array, ktorá sa zaoberá vývojom nových generácií rádioteleskopov ukázala, že citlivosť pozemných rádioteleskopov by samotná sieť Starlink po úplnom dokončení mohla obmedziť až o 70 %.

Ak k tomu pridáme už existujúcu sieť OneWeb a chystané konštelácie Project Kuiper, IRIS² a čínsky Kuo-wang, bude pozorovanie vesmíru z pozemských observatórií podstatne komplikovanejšie ako dnes. Význam vesmírnych teleskopov tým zároveň ešte viac stúpne.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.