Reklama

Čína spustila pobrežnú veternú turbínu s výkonom 18 MW, najväčšiu na svete

Zdroj | Electrek
Juraj Procházka
Zdroj | Electrek
Zdroj | Electrek

Čína si pripísala ďalší rekord v oblasti energetiky. V provincii Guangdong nainštalovala najvýkonnejšiu veternú turbínu na svete s výkonom 18 megawattov.

Štátna spoločnosť na výrobu elektrických generátorov Dongfang Electric Corporation (DEC) dokončila inštaláciu mohutnej veternej turbíny na pobrežnej testovacej základni v Shantou 5. júna. Ide doslova o monštrum. Táto pobrežná veterná turbína s výkonom 18 MW má priemer rotora 260 metrov a plochu 53 000 m2, čo zodpovedá 7,4 štandardným futbalovým ihriskám.

Pozrite si

Čína premení púšť Gobi na gigantickú elektráreň

Obsah pokračuje pod reklamou

Na podujatí China Wind Power v októbri minulého roka spoločnosť DongFang Electric Corporation predstavila dva modely svojich veterných turbín s výkonom 18 MW, ktoré sú podľa výkonu najväčšie na svete. Tento mesiac, o necelý rok neskôr, úspešne dokončila inštaláciu mamutieho kusu infraštruktúry.  Firma odhaduje, že turbína vyrobí 72 miliónov kilowatthodín (72 GWh) energie ročne, čo pokryje energetické potreby 36 000 domácností. Zároveň vyrobená energia predstavuje ekvivalent spálenia 22 000 ton uhlia a ušetrí 59 000 ton emisií CO2

Zdroj | Dongfang Electric Corporation

Turbína Dongfang s výkonom 18 MW bola inštalovaná na testovacom mieste v Číne. Zdá sa, že Dongfang Electric Corporation „kvalitou“ jedinej fotografie turbíny vo svojej tlačovej správe testuje aj čosi iné.

DEC pritom nie je jedinou čínskou spoločnosťou, ktorá má 18 MW turbínu. Magazín Interesting Engineering už skôr informoval o 18 MW turbíne MingYang Smart Energy, ktorá dokáže pri silných vetroch prekonať výkon 20 MW. S priemerom rotora 292 metrov pokryje plochu rovnajúcu sa deviatim futbalovým ihriskám.

Čínski výrobcovia posúvajú hranice technológie veterných turbín a predstavujú väčšie a efektívnejšie turbíny. Už v júli 2023 bola spustená do prevádzky spoločnosťou China Three Gorges Corporation prvá 16 MW pobrežná veterná turbína na svete.

Vyspelé regióny na čínskom východnom pobreží spotrebúvajú veľa elektriny, no väčšina energetických zdrojov krajiny sa nachádza v západných a severných oblastiach. Veterné farmy na mori pomáhajú kompenzovať túto nerovnováhu a zvyšujú energetickú sebestačnosť v regiónoch s vysokým dopytom.

Pozrite si

Čínska hydroelektráreň vo výške 5 000 m n. m. prekoná výkon Mochoviec

Západní výrobcovia veterných turbín však takýmto gigantickým výkonom nefandia. Európsky výrobca Vestas, ktorý držal doterajší rekord v maximálnom výkone energie z turbíny, neplánuje stavať turbíny s výkonom väčším ako 16 MW. Dánska spoločnosť Vestas Wind Systems je najväčším výrobcom veterných turbín na svete s trhovým podielom 16 % .

GE Wind, divízia GE Vernova, ďalší výrobca turbín na Západe, sa tiež pohrával s myšlienkou vyrobiť 17-18 MW verziu svojej populárnej série veterných turbín Haliade. Začiatkom tohto roka materská spoločnosť odložila plány s odvolaním sa na straty v offshore podnikaní. Jej najvýkonnejším modelom tak zostáva turbína GE Haliade-X s výkonom 14 MW.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.