- #Počítače
- 4 min.
- 16.11.2023
Čína predstavuje (vraj) najrýchlejší internet na svete s rýchlosťou 1,2 Tbit/s
Čína spustila internetovú službu novej generácie na svete, čím údajne prekonala predpovede odvetvia o ohromujúce dva roky, tvrdí magazín Gizmochina. V tejto súvislosti nezaškodí vziať do úvahy, kto to hovorí a rozptýliť trochu marketingovej hmly, ktorá je vždy prítomná pri bombastických prehláseniach.
Táto nová chrbticová sieť, kritická dátová diaľnica spájajúca veľké mestá, sa môže pochváliť pôsobivou rýchlosťou prenosu dát 1,2 terabitu za sekundu. Sieť s pozoruhodnou kapacitou by bola údajne schopná preniesť dáta ekvivalentné 150 filmom v HD rozlíšení za jedinú sekundu.
Táto rýchlosť je viac ako desaťkrát vyššia ako dosahuje väčšina súčasných hlavných internetových trás a predstavuje významný skok v globálnom internete. Tak už sme doma. Ak ste si predstavovali, že čínski internetoví surferi majú doma optiku s downlinkom 1,2 Tbit/s, tak ste úplne mimo.
Samozrejme, ide o pôsobivú rýchlosť aj na úrovni diaľkových káblov chrbticovej siete. Malý problém je akurát v tom, že prostý údaj o prenosovej rýchlosti nehovorí nič o vyspelosti technológie. Takúto prenosovú kapacitu je možné kľudne dosiahnuť aj „hrubou silou“, alebo, aby sme použili telekomunikačný slang, hrubými „rúrami“. Inak povedané káblami s veľkým počtom optických vlákien a vlnových dĺžok v každom z nich, pričom môžu používať pokojne nejaké mainstreamové technológie.
Čínska sieť s dĺžkou viac ako 3 000 kilometrov spája mestá Peking, Wuhan a Guangzhou prostredníctvom rozsiahleho systému optických káblov a je výsledkom spolupráce Tsinghua University a spoločností China Mobile, Huawei Technologies a Cernet Corporation.
Spojenie Peking-Wuhan-Guangzhou je súčasťou ambiciózneho projektu Future Internet Technology Infrastructure (FITI), ktorý sa pripravuje desaťročie a je pokročilou iteráciou China Education and Research Network (Cernet).
Zatiaľ čo väčšina globálnych internetových chrbticových sietí v súčasnosti pracuje rýchlosťou približne 100 gigabitov za sekundu, nová čínska sieť tento štandard prekonáva a dokonca prekonáva nedávny upgrade v Spojených štátoch na internet s rýchlosťou 400 gigabitov za sekundu, tvrdí Gizmochina.
Nuž trochu to nesedí s iným bombastickým vyhlásením (ktoré je tiež plné marketingovej vaty) spred roka o upgrade vysokorýchlostnej siete Ministerstva energetiky USA (DOE) ESnet6, lebo naň sa pravdepodobne Čína odvoláva.
Uvádza sa v ňom, že ESnet6 je najnovší upgrade siete Energy Science Network (ESnet), vysokorýchlostnej siete, ktorá podporuje vedeckú misiu Ministerstva energetiky USA (DOE). ESnet6 má šírku pásma 46 terabitov za sekundu, čo je asi 46 000-krát rýchlejšie ako štandardné internetové pripojenie 1 gigabit za sekundu. Vďaka tomu je ESnet6 najrýchlejšou výskumnou a vývojovou sieťou na svete. Článok bol publikovaný 13. októbra 2022.
Sieť ESnet6 prepája významné vedecké inštitúcie v USA, ale siaha aj do Európy
Zároveň sa v ňom však uvádza, že ESnet6 pozostáva z 24 000 km optických káblov so sieťovými chrbticovými prepojeniami v rozsahu od 400 Gbit/s do 1 Tbit/s pre prenosy dát. Kde sa stratilo tých 46 Tbit/s nie je jasné. Žeby to bola sumárna prenosová kapacita celej siete? V každom prípade, ak by ESnet6 zvládala „len“ 1 Tbit/s v jednotlivej vetve, čínsky rekord 1,2 Tbit/s by nebol zas až takým dramatickým prielomom, ako tvrdí článok.
Isté je, že transoceánske káble štandardne dosahujú, aj prekonávajú prenosovú kapacitu čínskej chrbticovej siete, a aj jej dĺžku. V každom prípade budovanie takýchto vysokorýchlostných dátových „diaľnic“ je nevyhnutnosťou pre nové telekomunikačné služby (ako siete 5G a podobne), aj pre náročné vedecké výskumy. V tomto smere je čínsky projekt FITI prínosom pre rozvoj informačných technológií.