Reklama

Chcú sa Slováci vrátiť späť do kancelárie? Do tejto určite áno!

Zdroj | MILT
Tomáš Šmidák
Zdroj | MILT
Zdroj | MILT

Spoločnosti zvolávajú zamestnancov späť do kancelárií. V niektorých prípadoch je však situácia opačná a sami zamestnanci majú záujem vrátiť sa späť do spoločných priestorov. Toto platí aj pre Microsoft pobočku v Bratislave.

Podobne ako zamestnanci na celom svete aj Slováci museli počas pandémie zo dňa na deň prejsť na home-office. Kanceláriu sme vymenili za obývačku a najväčšou výzvou bolo vytvoriť si rutinu a udržať si pracovné návyky.

O tom, či sa nám to podarilo a koľkí z nás by sa už naspäť do pôvodného režimu nevrátili hovorí, aj prieskum spoločnosti Microsoft, ktorý vykonal v spolupráci s agentúrou Focus. Zároveň sme mali možnosť si pozrieť kanceláriu bratislavskej pobočky Microsoftu, ktorá dostala ocenenie Najinovatívnejší office roka 2021.

Prieskum ukázal, že viac ako dve tretiny zamestnancov, ktorí vykonávajú nemanuálny typ práce, pracovalo počas pandémie z domu (68 %) – na porovnanie s obdobím pred pandémiou to bolo iba 20%. Viac ako polovica (57 %) zo zamestnancov, ktorí fungovali v práci na diaľku, uprednostňuje po skončení pandémie prácu v kancelárii – ale iba 4 dni v týždni.

Zvyšných 43 % zamestnancov, ktorí pracovali z domu by zas chceli pracovať z domu až 3 dni v týždni. Až 81 % respondentov uvádza, že by boli dokonca ochotní pracovať na diaľku aj pre spoločnosť sídliacu mimo ich mesta, ak by bolo potrebné chodiť do práce osobne iba raz mesačne.

Výsledky teda hovoria, o tom, že väčšina Slovákov uprednostňuje tzv. hybridný model. To znamená, že im nevadí práca v kancelárii, no zároveň chcú mať možnosť väčšej flexibility. Tento štýl uprednostňujú najmä ľudia v strednom veku, ktorí majú rodiny s deťmi a chcú s nimi tráviť viac času doma.

Pozrite si

Ako si vytvoriť home office, v ktorom budete radi pracovať

Naopak mladší ľudia uprednostňujú prácu na mieste, nakoľko majú väčšiu potrebu socializácie. Údaje tiež hovoria o tom, že ak zamestnanec nastúpil do spoločnosti počas home-office, nemal možnosť si dostatočne osvojiť pracovné postupy a jeho celkové výsledky boli tým pádom horšie.

A aké boli najväčšie nevýhody práce z domu z pohľadu zamestnancov? Na prvom mieste s 39 % bola strata osobného kontaktu, na druhom mieste (32 %) bolo rozptyľovanie sa inými aktivitami/činnosťou rodiny. Takmer tretina zvolila ako odpoveď neschopnosť odpojiť sa, nakoľko bol zamestnanec doma a bol vnímaný ako „stále dostupný“.

Druhou stránkou veci bol pohľad zamestnávateľov. Do ankety sa zapojilo 37 spoločností z celého Slovenska a dostali otázku, či sa im hybridný model osvedčil a či si ho plánujú ponechať. Len 39 % odpovedalo, že sa im tento spôsob neosvedčil a radi by sa vrátili k pôvodnému spôsobu práce z kancelárie.

Väčšina spoločností (74%) sa na nový spôsob práce adaptovalo do niekoľkých dní. Za najväčšiu výhodu tohto spôsobu považujú väčšiu spokojnosť svojich zamestnancov (81 %) a tiež zvýšenie efektivity pracovných činností.

Žiadne výhody v tomto prípade nenašlo iba 13 % zamestnávateľov. Napriek tomu, až u 43% zapojených firiem by požiadavka na home office zhoršila šancu na prijatie do zamestnania, nakoľko by ju zamestnancovi neboli ochotní poskytnúť.

Druhým bodom, bola ukážka kancelárie Microsoft v Bratislave. Tá sa nachádza v budove Pradiarne 1900 a získala v roku 2021 ocenenie Najinovatívnejší office roka.

https://youtu.be/60jqV24CvcI

Prehliadka začala ukážkou strešnej terasy so zeleňou a výhľadom na Bratislavu. Na ňu môžu zamestnanci kedykoľvek počas pracovnej doby zájsť.

Pri navrhovaní kancelárie sa myslelo aj na prístupnosť. Hlavné dvere sa otvárajú automaticky, aby aj ľudia so zdravotným postihnutím nemali so vstupom problém.

Podobne sú na tom aj stoly v kancelárii, ktoré majú rôznu výšku, vďaka za ne vedia posadiť aj ľudia na vozíku. Rovnako sa postupovalo aj pri návrhu odkladacích priestorov.

Väčšina miestností, slúži na online stretnutia s kolegami. Vybavené sú tabletom, ktorý slúži ako ovládací panel.

Vďaka nemu viete schôdzku spustiť alebo sa do nej jednoducho, na pár klikov pripojiť. Následne sa automaticky zapne TV a tiež kamera vedľa nej.

V prípade, že máte súkromné stretnutie a nechcete byť nikým a ničím rušení, nachádza sa v priestore niekoľko akustických budiek s vo vnútri umiestnenou zásuvkou.

Počas voľného času tiež môžete využiť relaxačnú miestnosť, v ktorej si môžete zahrať spoločenské hry, stolný hokej či si aj trochu zacvičiť.

Samozrejmosťou sú potom spoločné priestory na komunikáciu, oddych, stravovanie či plne vybavená kuchynka.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.