Reklama

Chcete zarábať desaťtisíce? Hľadajte chyby v softvéri pre Google

Zdroj | pexels.com/Syed Qaarif Andrabi
Richard Pliešovský
Zdroj | pexels.com/Syed Qaarif Andrabi
Zdroj | pexels.com/Syed Qaarif Andrabi

Zarábať veľké peniaze nemusíte len ako programátor. Paradoxne to môžete aj skúsiť opačne – hľadať chyby v softvéri. Pomôže vám Google a jeho nový program odmeňovania za odhalenú zraniteľnosť softvéru s otvoreným kódom.

Vulnerability Reward Program (VRP) sa zameriava na nastavenia softvéru a úložiska Google (napríklad GitHub, konfigurácie aplikácií či pravidlá riadenia prístupu).

Program sa týka bezpečnostných zraniteľností v závislostiach tretích strán Google OSS (Google-released open-source software) s podmienkou, že hlásenia o chybách sa najskôr odošlú vlastníkom zraniteľných balíkov, takže problémy sa riešia pred informovaním spoločnosti Google o zisteniach.

Obsah pokračuje pod reklamou

Najlepšie odmeny získajú zraniteľnosti nájdené v najcitlivejších projektoch: Bazel, Angular, Golang, Protocol buffers a Fuchsia.

Google si bude najviac ceniť bezpečnostné chyby, ktoré by mohli mať veľmi významný vplyv na dodávateľský reťazec softvéru. Tie sa môžu vyskytnúť v chybovom dizajne, v povereniach, slabých heslách, či dokonca nezabezpečených inštaláciách.

Rozmýšľate, aké vysoké môže byť odmeny? Začínajú na 100 dolároch, vyšplhať sa môžu až na 31 337 dolárov. Čím väčšia a nebezpečnejšia chyba, tým je, prirodzene, vyššia odmena.

KategóriaVlajkové projekty OSSBežné projekty OSS
Kompromisy dodávateľského reťazca3 133,7 až 31 337 $1 337 až 13 337 $
Zraniteľnosť produktu500 až 7 500 $101 až 3 133,7 $
Ďalšie bezpečnostné zraniteľnosti1 000 $500 $

Komu sa zdá finančné ohodnotenie prislabé, tešiť ho mlže ah verejné uznanie. Google píše vo svojom blogu: „Okrem odmeny môžete za svoj príspevok získať verejné uznanie. Môžete sa tiež rozhodnúť venovať svoju odmenu na charitu v dvojnásobku pôvodnej sumy.“

Skôr, ak sa vrhnete do hľadania chýb, určite si naštudujte pravidlá programu. Google sľubuje, že ak najete niečo nezvyčajné, určite vás oslovia a nadviažu s vami spoluprácu.

Pripomíname, že Google svoj prvý VPR program spustil ešte v roku 2010, odvtedy spoločnosť vyplatila 29 357 516 dolárov 2 022 výskumníkom z 84 krajín sveta. Tí našli spolu až 11 055 chýb. Minulý rok bol rekordný, keď Google vyplatili zhruba 8,7 miliónov dolárov.

Najväčší „jackpot“ v sume 157 000 dolárov bol vyplatený za reťazec exploitov pre Android, čo je najviac v histórii Android VRP. Exploit je špeciálny program, dáta resp. sekvencia príkazov, ktoré využívajú programátorskú chybu, ktorá spôsobí pôvodne nezámernú činnosť softvéru a umožňuje tak získať nelegálny prospech.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.