Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Chcete si kúpiť iPad? Počkajte, Apple chystá takéto novinky

Chcete si kúpiť iPad? Počkajte, Apple chystá takéto novinky
Zdroj | 9to5mac
Richard Pliešovský
Chcete si kúpiť iPad? Počkajte, Apple chystá takéto novinky
Zdroj | 9to5mac
Zdroj | 9to5mac

Školský rok začína presne o dva týždne. Mnohí z vás už začínajú tušiť, že nielen chlebom a vodou je človek živý. K životu – štúdiu, či relaxu, nepochybne patrí aj šikovný tablet. Jedným z najuniverzálnejších modelov na svete je Apple iPad.

Ide o základný tablet, ktorý však vďaka výpočtovému výkonu a ekosystému ponúka mnohokrát viac, ako ten najnadupanejší stroj s Androidom. Preto patrí iPad medzi prvú voľbu mnohých používateľov.

Ak rozmýšľate, či si kúpiť minuloročný model, alebo počkať, kým nebude predstavený nový, ste na správnom mieste. V posledných hodinách sa objavili leaky, že Apple príde s novými modelmi už teraz v októbri.

Obsah pokračuje pod reklamou

Predsavený má byť aj iPad Pro, ten má dostať nový čipset M2 s podporou nabíjania cez obľúbený MagSafe. Zaujímavejšie sa však javia informácie o základnom iPade 10. generácie. Ten sa má totiž (konečne!) dočkať výrazného prepracovania. Dizajnom sa posunie k novým modelom Apple (iPad Air/Pro/mini, iPhone 12 a 13), dostane väčší displej (nárast z 10,2″ na 10,5″) a bežať bude na čipe A14 Bionic 5G. Používatelia určite uvítajú USB-C port. Sklamaním však bude síce ikonické, ale zastaralé tlačidlo Home s Touch ID.

Aktuálny iPad 9. generácie poháňa čip A13 Bionic, nasadenie A14 v novinke naznačuje kódové označenie J272 a ide o logický krok. Ak to bude pravda, pôjde o ten istý procesor aký sa používa v iPhone 12 a v iPade Air 4.

Výkonnostný skok z A13 na A14 je pomerne veľký. A14 Bionic ponúka zhruba o 30 % väčší výkon ako jeho predchodca. Samozrejme, zlepšený výkon si všimnú najmä tí, ktorý prejdú na nový model zo starších iPadov. Ďalšou výhodou a dôvodom na to, prečo počkať na prestavenie 10. generácie je to, že novší čip sa postará o dlhší život nového iPadu, dostane viac aktualizácií softvéru.

Nový iPad bude mať rovnako veľkú RAM, čo by až tak nevadilo, keby… Keby vyššia RAM nebola podmienkou podpory Stage Manager, funkciu predstavenú s iPadOS 16. Umožňuje na iPade reálny multitasking, čo znamená, že budete môcť otvárať viacero okien aplikácií súčasne a zároveň používať iPad pripojený k externému monitoru.

V iPade Air 4 a v iPhone 12 je čip A14 Bionic spárovaný so 4 GB RAM. Čip M1, ktorý je podľa Apple potrebný na fungovanie Stage Manager má až 8 GB.

Nepoteší informácia, že iPad zrejme bude drahší. V súčasnosti Apple predáva iPad 9. generácie od 379 eur. Nový model zrejme prekročí 400-eurovú hranicu. Interná pamäť by mala ostať zachovaná, 64 GB alebo 256 GB, takisto možnosť výberu medzi Wi-Fi a podporou mobilných dát. Akurát, že to už nebude len LTE, pribudne i 5G sieť.

Summa summarum: Na nový iPad 10. generácie sa oplatí počkať hneď z viacerých dôvodov. Modernejší dizajn, väčší displej, moderný port, väčší výkon, 5G. Naša rada preto znie: POČKAJTE. Podľa posledných leakov má byť iPad 10. generácie predstavený 16. októbra.