Reklama

Pozerajte sa na svet s nadhľadom. S týmito dronmi lietate bez licencie!

Zdroj | DJI
Tomáš Šmidák
Zdroj | DJI
Zdroj | DJI

Dron patrí medzi príslušenstvo, ktoré posunie vaše kameramanské schopnosti na nový level. Okrem toho, že s ním viete zachytiť jedinečné zábery, je dnes ich ponuka väčšia ako kedykoľvek predtým. Ich ovládanie sa rokmi zjednodušilo a čo je najdôležitejšie, znížili sa aj ich ceny.

Ak si chcete vašu letnú dovolenku natočiť tak, aby ste na ňu nikdy nezabudli, určite sa oplatí si do batohu pribaliť aj drona. Ako je to však s legislatívou? V roku 2020 vyšla jednotná európska dronová legislatíva, ktorá popisuje základné body ich používania. Lietať môžete maximálne 120 metrov od najvyššej prekážky, pribudla povinnosť registrácie do systému prevádzkovateľov a pilotov dronov, zadefinovalo sa niekoľko tried dronov podľa ich parametrov, zaradili sa do kategórií a po novom treba drona označovať certifikačným štítkom.

Zdroj | DJI

Rátame s tým, že väčšine z vás bude stačiť dron kategórie A1, respektíve s hmotnosťou do 250 gramov, ktorý vyžaduje najmenšie množstvo prípravy a je tiež najvhodnejší na prenášanie. Ak bude váš dron osadený aj kamerou (čo je ten typ, ktorý chcete), nebudete povinný absolvovať tréning, no testy vás neminú. Tie majú za úlohu oboznámiť vás s pravidlami používania. Podmienkou je vek viac ako 16 rokov.

Pozrite si

Žeby recept na perfektné zábery z dovolenky? Je tu nová Insta360 ONE RS 1“

Zdroj | DJI

Po úspešnom zavŕšení dostanete 12-ciferné identifikačné číslo, ktoré musíte na vášho drona nalepiť. Je to z dôvodu jednoduchšej identifikácie pri krádeži či porušení pravidiel. Aktuálne je však situácia iná. Tieto pravidlá platia v celej EÚ s výnimkou Slovenska, nakoľko ju štát nestihol do vopred daného termínu implementovať. Registrácia ani testy u nás aktuálne nefungujú, takže pre vás ako „hobby pilotov“ sa v podstate nič nemení. Podrobné informácie o podmienkach lietania v jednotlivých štátoch nájdete tu.

DJI MINI SE

Prvý model DJI MINI svetu ukázal, že drona si dnes môže dovoliť takmer každý. V portfóliu značky síce nájdeme aj modely RYZE, no séria MINI je predsa len o dosť dospelejšia. So svojou hmotnosťou na úrovni 249 gramov sa radí do kategórie A1, vďaka čomu vám na jeho obsluhu stačí absolvovanie jednoduchého testu. Pridajte k tomu ešte skladaciu konštrukciu a máte dokonalého spoločníka na cesty.

Zdroj | DJI

DJI MINI SE je osadený kamerou s rozlíšením 2,7K a 3-osovým gimbalom, vďaka čomu by mali byť vaše zábery ostré a plynulé zároveň. Batéria vám umožní lietať po dobu 30 minút na jedno nabitie a prenos HD videa je možný až do vzdialenosti 4 km. Maximálna rýchlosť je 46,8 km/h.

Zdroj | DJI

Dron budete ovládať cez pribalený ovládač a aplikáciu DJI vo vašom smartfóne. Okrem toho, že si budete môcť vytvorené zábery ihneď prehrávať, je k dispozícií aj rýchly editor videa. Pre tých, ktorí nemajú s lietaním žiadne skúsenosti je v aplikácií k dispozícií niekoľko predvolených režimov letu.

DJI MINI SE sa aktuálne predáva za 299 €.

Pozrite si

DJI odchádza z Ruska, aj Ukrajiny. Jeho drony mali používať v boji

Aerium je česká značka, ktorá začala s výrobou a predajov klimatizácií a čističiek vzduchu. Neskôr sa presunula aj do segmentu elektrických kolobežiek a dronov. Ich model 4DRC F3 GPS 4K, je ideálnou voľbou pre tých, ktorí si chcú vyskúšať lietanie a natáčanie s dronom, no majú nižší rozpočet. Podobne ako v prípade MINI SE je v kategórií A1.

Zdroj | Aerium

Na jeho tele sa nachádzajú dve kamery, predná s rozlíšením 4K UHD a spodná s rozlíšením HD. Aby sa zabránilo chveniu obrazu, sú obe kamery vybavené stabilizáciou. Predný objektív má tiež nastaviteľnú šírku uhla záberu v rozmedzí od 45° do 110°.

Na jedno nabitie budete môcť lietať až 25 minút. Vďaka funkcii GPS budete mať svojho drona stále pod dohľadom a aj v prípade poruchy či pádu ho budete vedieť rýchlo nájsť.

Zdroj | Aerium

Ovládať ho viete okrem pribaleného ovládača a mobilnej aplikácie aj pomocou gest, ktoré si sami nastavíte. Maximálna rýchlosť je 30 km/h a maximálny dosah ovládania je 0,5 km.

Pozrite si

Inventúry si odteraz zoberú na starosť drony! Blízko Trnavy už takto fungujú

DJI MINI 3 PRO

Presúvame sa k poslednému a najdrahšiemu kúsku z nášho krátkeho výberu. DJI MINI 3 PRO je aktuálne to najlepšie čo si v kategórií dronov do 250 gramov viete kúpiť. Vylepšené bolo od predošlého modelu všetko od kvality fotoaparátu, množstva funkcíi až po dlhšiu výdrž batérie.

Zdroj | DJI

Vaše zábery budú natáčané na veľký 1/1,3″ CMOS snímač, s rozlíšením 4K UHD/60 fps. Nechýba ani priama podpora HDR či výborná svetelnosť vďaka nízkej clone s hodnotou f/1,7.

Zdroj | DJI

O živé farby a lepšiu flexibilitu pri úprave by sa mal postarať režim D-Cinelike Color. Kamera je stabilizovaná pokročilým 3-osovým gimbalom. Ten navyše disponuje funkciou, kedy viete počas letu otočiť kameru o 90°, meniť tak režim natáčania na výšku a na šírku.

Zdroj | DJI

Medzi ďalšie funkcie, patrí asistenčný systém APAS 4.0, ktorý deteguje objekty okolo dronu v reálnom čase a v prípade potreby sa im vie automaticky vyhnúť. Ak ste teda neskúsení piloti, nemusíte sa báť o to, že si vaše zariadenie rozbijete na prvom strome.

Dosah prenosu je 12 km doba prevádzky DJI MINI 3 PRO je 34 minút. Maximálna rýchlosť je potom nadpriemerných 57,6 km/h. Podobne ako v prípade DJI MINI SE, prebieha ovládanie prostredníctvom pribaleného ovládača a vášho smartfónu.

DJI MINI 3 PRO si viete už teraz predobjednať za cenu 829 €.

 

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.