Reklama

Československý internet dnes oslavuje 30. rokov! Viete, kde a ako začínal?

Zdroj | IBM
Richard Pliešovský
Zdroj | IBM
Zdroj | IBM

Práve dnes, pred 30-timi rokmi sa vtedajšie Československo pripojilo na internet. Vtedy ešte nikto netušil, že sa tým začala nová éra. Revolúcia, ktorá za niekoľko rokov zmenila svet vďaka okamžitému a takmer neobmedzenému prístupu k informáciám a v poslednej dobe i k dezinformáciám.

13. februára 1992 sa v aule na ČVUT (Českom vysokom učení technickom) pripojilo ČSFR na internet. Boli sme 39. krajinou na svete, ktorej sa to podarilo. Ak teraz rozmýšľate, cez aké zariadenie sa k internetu pripojili naši vedátori – bol to smartfón, alebo skôr notebook? – musíme vás sklamať.

Pozrite si

Slovenská televízia má 65 rokov!

Pripojeným zariadením bol obrovský sálový počítač IBM 4341 s úžasnou prenosovou rýchlosťou 9,6 kbit/s. ČVUT sa spojila s univerzitou Jana Keplera v rakúskom Linzi cez sieť EARN (European Academic and Research Network). V podstate išlo o medzinárodný hovor.

Našim vedcom pomohla americká nadácia George Mellon Foundation, ktorá poskytla prostriedky na nákup potrebnej elektroniky, najmä modemom, umožňujúcich zvýšiť prenosovú rýchlosť na 19,2 kb/s.

Zdroj | Pixabay

V tej dobe, o tom kto sa môže pripojiť na internet rozhodovala grantová agentúra National Science Foundation (NSF). Práve tá bola prevádzkovateľom siete. Zásadnou podmienkou bolo, že musí ísť výhradne o akademickú inštitúciu. Komercii ešte nebolo dopriate. To sa zmenilo v roku 1991, keď senátor Al Gore presadil v Kongrese USA High Performance Computing Act, tzv. Goreov zákon. Vysokorýchlostná informačná superdiaľnica zmenila svet.

Zaujímavé je, že prvá vnútroštátna linka viedla z Prahy do Banskej Bystrice. V priebehu roku 1992 pribudli spojenia medzi Bratislavou a Viedňou, Zvolenom a Banskou Bystricou, do konca roka pribudli Košice, Žilina a Nitra.

Zdroj | Pixabay

Internet bol u nás spočiatku braný ako rýdzo akademická záležitosť informatikov a ďalších čudných indivíduí. Zrejme nikto na svete nevidel v internete silu a potenciál, ktorý v sebe má. V počítačoch nebežali graficky upravené aplikácie, všetko sa odohrávalo cez príkazové riadky, bolo to poriadne nudné, čiernobiele a neskutočne pomalé.

Viete, že…

internet vznikol ako sieť americkej armády? Prvé pokusy o spojenie medzi počítamči sa objavili už v roku 1969. O štyri roky neskôr s k USA pripojila Veľká Británia a Nórsko. Termín internet sa začal používať až v roku 1992. Na internet odkazuje aj legendárne „i” v názve iPhone.

Pred 30. rokmi sme sa pripojili na internet a svet sa začal pomaly, no nezvratne meniť. Dnes by sme bez pomoci internetu nekúpili ani rožky v obchode, ale pravdou je tiež, že sme na ňom až príliš závislí.

Ozaj, už máte vo vašom okolí 5G, či stále fičíte na pomalej 4G sieti?

Ďalšie zaujímavé články nájdete v našej rubrike HISTORICKÝ DEŇ, kde vám prinášame rôzne prelomové udalosti, zariadenia a stroje z technologického sveta.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.