3,5″ telefón, ktorý zmenil svet. Apple iPhone má 15 rokov!

ZDROJ | Apple

15 rokov je krátky čas v živote človeka, ale obrovský vo svete technológií. Keď sa 9. januára 2007 predstavil prvý iPhone zďaleka nie každý veril, že ide o prelom. Steve Jobs ho uviedol vetou: „Dnes spolu urobíme históriu“.

Apple sa dovtedy pritom podarilo urobiť prelom už dvakrát. V roku 1984, keď predstavil Macintosh a zmenil smerovanie počítačového priemyslu a v roku 2001, keď prišiel na svet iPod a zmenil celý hudobný priemysel.

„Toto je deň, na ktorý som sa tešil dva a pol roka,“ povedal CEO Apple, Steve Jobs. „Raz za čas príde revolučný produkt, ktorý všetko zmení.” Spomínaná zmena mala 3,5-palcový displej s rozlíšením 320 x 480 px, 2 Mpx zadný fotoaparát a podporovala 2G bezdrôtovú sieť. Až druhá generácia iPhonu priniesla 3G, na webkameru si museli používatelia ešte pár rokov počkať.

ZDROJ | Apple

Napriek tomu išlo o zázračné zariadenie, ktoré v sebe spájalo multimediálny prehrávač, telefón a možnosť pohodlne surfovať na internete. Predávať sa začal 29. júna 2007 za 499 dolárov so 4 GB internou pamäťou, 8 GB pamäť vyšla o 100 dolárov viac. Okrem toho ste museli podpísať 2-ročnú viazanosť s operátorom. Z iPhone sa rýchlo stalo najpredávanejšie a najziskovejšie zariadenie Apple.

Jobs počas legendárneho predstavenia poukázal na to, že iPhone ponúkne bezdrôtovú konektivitu Wi-Fi a Bluetooth, bude vybavené webovým prehliadačom Safari a dokáže zobraziť aj mapy Google. Z dnešného hľadiska absolútne samozrejmosti boli dovtedy dostupné len v počítačoch. Výdrž na jedno nabitie bola 5 hodín hovoru, resp. 16 hodín prehrávania hudby.

Pozrite siPozrite si iPhony naprieč všetkými generáciami od roku 2007

Veľkým šokom pre odborníkov i používateľov bola absencia fyzických tlačidiel. Tými sa ovládala len hlasitosť a návrat na domovskú obrazovku. Telefón mal dotykové ovládanie, ktoré umožňovala technológia Multitouch.

Tak ako dnes, aj pred 15 rokmi sa konal veľtrh CES. Apple ho ignoroval, možno preto, že 7. januára mal na ňom hlavný prejav Bill Gates. Steve Jobs preto „obsadil“ 650 km vzdialené San Francisco, kde sa konala konferencia Macworld.

Návštevníci Macworldu v roku 2007 si určite nenechali ujsť takýto pohľad na iPhone.ZDROJ | Arnold Reinhold

Predaj iPhonov bol spustený až v júni 2007, ale trvalo len 74 dní, kým spoločnosť predala prvý milión z nich. Steve Jobs pritom hovoril, že cieľom Apple je získať 1 % podiel na trhu čo v roku 2007 predstavovalo zhruba 10 miliónov. Keď sa o rok neskôr, 15. júla 2008, prestali predávať iPhony prvej generácie, ich celkový objem predaja dosiahol 6 124 000 kusov.

Prvý iPhone, nech už vyzerá z dnešného pohľadu akokoľvek úsmevne, pôsobil v tej dobe ako zjavenie. V tej dobe boli mobilné telefóny neohrabané zariadenia, kde polovicu prednej časti zaberali klávesy. Aj tie modely, ktoré podporovali internet, nedokázali načítať úplné webstránky.

Prvý iPhone je teda prapredkom každého moderného smartfónu, nech už beží na akomkoľvek operačnom systéme. Jeho DNA koluje nielen v iOS, ale i v Androide či HarmonyOS. Ak aj teda nefandíte Applu, určite ťažíte z vizionárstva Jobsa a ďalších kreatívnych ľudí, ktorí položili základy moderného a univerzálneho počítačového zariadenia pre masy.

Ďalšie zaujímavé články nájdete v našej rubrike HISTORICKÝ DEŇ, kde vám prinášame rôzne prelomové udalosti, zariadenia a stroje z technologického sveta.

Komentáre k článku